Büyük Patlama'dan önceki son deney gerçekleşti

31 Mart 2010 "Dünyanın sonucunu merakla beklediği deneyin son provası da yapıldı. Bugüne kadarki en yüksek hıza ulaşan iki protonun çarpışmasında 7 TeV'lik enerji oluştu."

Çok uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve milyarlarca dolar harcanan dünyanın en önemli deneyinin son provası da yapıldı. Sonucu merakla beklenen deneyde bugüne kadar en yüksek hıza ulaşan protonlar çarpıştırıldı ve 7 TeV enerji açığa çıktı.

Beklenen-carpisma-gerceklesti image
Işık hızına ulaşan iki proton 27 km'lik tünelde çarpıştı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yerin 100 metre altında bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda merakla beklenen deney sonunda gerçekleştirildi. 27 kilometrelik oval tünelde iki proton huzmesi 3,5 Tera elektron volt (3,5 trilyon elektron volt- TeV) enerjiyle, ışık hızına (saniyede 300 bin kilometre) ulaştıdıktan sonra çarpıştırıldı. Çarpışma sonucu ortaya 7 TeV'lik enerji meydana geldi. Elde edilen bu enerji bugüne kadar sağlanan en büyük enerji oldu. CERN sözcüsü, bilim adamı Paola Catapano başarılı sonuçlanan deney için, bu yeni bir çağın başlangıcıdır dedi. Deney sonrası Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, asıl deney olan iki protonu 1 yıl sonra 14 TeV'lik bir enerjiyle tekrar çarpıştırmak için bakıma alındı.

Bilimadamları, yapılacak son deneyde evrenin başlangıcı olarak kabul edilen Büyük Patlama'nın (Big Bang) ortamını yaratmayı ve evrenin yüzde 95'ini oluşturduğu sanılan Higgs parçacığının (Tanrı parçacığı) kanıtını göreceklerini umuyor.

Yazar Hakkında
SinaDINCER "bla... bla... bla..." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
CERN'den Yeni SonuçlarCenevre'de yapılan "yüzyılın deneyinin" sonuçları şaşırtıyor.
Türkiye CERN'e KatılıyorSon yılların en önemli deneylerinden birini gerçekleştiren CERN'e, kısa bir süre sonra Türkiye de üye oluyor...
Hubble Teleskop' u En Derinde!Hubble Uzay Teleskopu' nu kullanan astronomlar, evrenin derinliklerinde daha önce gözlemlenmemiş yeni oluşumlar tespit ettiler.
Yüzyılın Deneyinde Rekor!Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'ne (CERN) ait Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (BHÇ), 1,18 trilyon elektron volt ışın demeti parçacığı göndererek, proton ivmesi rekoru kırdığı bildirildi.
Www'nin Yaratıcısı Pişman1989 Yılında Html programlama dilini geliştirerek WWW ( World Wide Web) adresleme sisteminin yaratıcısı olan Tim Burners Lee şimdilerde çok pişman.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman