IQ'su Yüksek Fareler

20 Ekim 2009 "Georgia Tıp Okulu ve Doğu Çin Normal Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucu ortalamaya göre çok daha zeki fareler üretildi (künyede gözüktüğü kadar sıkıcı bir haber değil bu...en azından 2. ve 3. paragrafı atlarsanız)."

Georgia Tıp Okulu ve Doğu Çin Normal Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucu ortalamaya göre çok daha zeki bir fare üretildi. Okuduysanız, daha önceki bir yazımda bulunan bir fare fotoğrafının altına "Bir gün bizim seviyemizde teknoloji geliştirirse, ilk yok edeceği ırk insanlar olacak" yazmıştım. Bir gün gerçekten böyle bir olay olursa belki beni de gelecekte Nostradamus falan ilan ederler (tabi bunun bir şaka olduğunu yazının devamını okursanız anlayacaksınız).

Deneyin nasıl gerçekleştiğini anlatmadan önce kısa bir temel bilgi verelim. Her insanın vücudunda bulunan vücut hücrelerindeki gen içeriği aynıdır. Fakat her hücrede farklı genler aktif olduğu için ortaya değişik hücre tipleri çıkar. Genlerin en temel görevi hücre içersinde üretilecek proteinlerin yapısı ve üretim miktarı hakkında bilgi tutmaktır.

Bu deneyde de bilim adamları, CaMKII proteini yardımıyla, fareyi beyin hücreleri daha fazla NR2B proteini üretecek şekilde meydana getirdiler (meydana getirdiler fiilinin arkasında fareye embroyonik dönemde yapılan detaylı ve anlatması uzun sürecek genetik müdahaleler saklı). NR2B proteinleri ise beyindeki NMDA reseptörlerinin bir alt parçası. NR2B proteinin yıllardır hafıza, öğrenme yeteneği ile ilgili olduğunu düşünülen bir protein.

Bu NMBA ve NR2B bir görevi aslında beyin hücreleri arasında kanal görevi görmek, yani aslında veri iletimini sağlamak. Bu kanalların normalden belki bir kaç ms saniye daha fazla açık kalması gibi durumlar, bütün beyin çapında düşünüldüğünde çok daha fazla bir öğrenme kapasitesi ile sonuçlanabiliyor. NR2Blerin de bu NMBA kanallarının çalışma kapasitesini ve dolayısıyla hafıza ve öğrenme kapasitesini etkileyen proteinler olduğunu düşünülüyor.

Peki ne olmuş bu fareye? Tabi ki ilk yazdıklarım şaka, araştırmacıların da belirttiği üzere beyinin büyüklüğü ve beynin içersindeki yapının karmaşıklığı zekayı belirleyen en büyük özelliklerden biri, dolayısıyla hiç bir zaman bir fareye ödevinizi yaptırmanız mümkün olmayacak. Hobbie-J adını verdikleri bu farenin kendine sunulan objeleri hafızasında tutabilme süresi ortalamanın üç katına çıkmış. Bunun yanında, daha önce geçtiği bir labirente daha sonra tekrar koyulduğunda geçtiği yolları hatırlamakta diğere farelere oranla daha başarılı olmuş. Yine de daha önce söylediğim üzere, hafıza testlerinde süre uzatıldıkça normal farenin de Hobbie-J'nin de performansı aynı derecede düşmüş. Yine de bir anoloji kurarsak bu Einstein'ı alıp 3 katı daha zeki bir Einstein meydana getirmek gibi bir durum.

entry-adi-gonderilecek image
Bu fareyi hatırlayanınız var mı? Gördüğünüz üzere zeka için önemli bir faktör de beyin hacmi / vücut hacmi oranı. (warner bros)

Tabi her bu tarz deneyin amacı aslında bir noktada bu sonuçları insanlara taşımak. Yoksa kimsenin gerçekten süper fareler üretmek gibi bir amacı yok (belki Amerikan ordusunun vardır). Ama bu araştırmayı yapan araştırmacılardan biri olan Dr. Joe Z. Tsien'in de dediği gibi fareler üzerinde elde edilen bir sonucun insanlar için hiç bir geçerliliği olmayabilir ve hatta bu yöntem hiç bir zaman insanlara uygulanabilir hale getirilemeyebilir. Yine de bu yönde araştırmalar yapılacak. Ayrıca zeka gibi sosyal ilişkilerinizi ve statünüzü etkileyen özelliklerin bir ölçüde kesin sınırlarla genetik yapıya bağlı olduğu fikri daha da kesinleşip toplum tarafından sindirilirse, bunun da yol açacağı enteresan sosyolojik ve toplumsal olaylar da işin başka bir boyutu tabi.

Yazar Hakkında
SinaTURELI "lmkelfcdcx" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Doğaya Karışabilen Plastik Üretildiİngiliz bilim insanları doğaya karışabilen plastik yapmayı başardı.
Peter Pan Olmak Mümkün Mü ?Peter Pan geni adı verilen gen vücut saatini yavaşlatıyor.
99 Dolara Aile Kökenlerinizi BulunThe Genographic Project adı verilen proje ile artık kökenlerinizi bulabileceksiniz.
Beyin gücüyle çalışan elektrikli sandalyelerBeyin sinyallerine göre hareket eden tekerlekli sandalye bulundu.
Çin 2020'de En Büyük Bilimsel Güç Olmaya AdayÇin'in bilimsel makale üretiminde hızlı yükselişi, ar-ge çalışmalarında 2020 itibariyle ABD'yi geçebileceği ihtimalini gündeme getirdi.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman