Markov Modeli Antik Dillerin Mantığını Ortaya Çıkarıyor

08 Ekim 2009 "Farz edin, elinizde öyle yazıtlar var ki bunlar nerdeyse 5000 senelik tarihi olan, matematiğe dair yazılı kayıtla-rın görüldüğü ilk kültürel beşiklerden birine ait. Bu yazıtlarda kullanılan al-fabenin sırrını nasıl çözebilirsiniz?"

Farz edin, elinizde öyle yazıtlar var ki bunlar nerdeyse 5000 senelik tarihi olan, matematiğe dair yazılı kayıtla-rın görüldüğü ilk kültürel beşiklerden birine ait. Bu yazıtlarda kullanılan al-fabenin sırrını nasıl çözebilirsiniz? Hayatını bu uygarlığa adamış bir arkeolog mu olmanız gerekir?

entry-adi-gonderilecek image
Resim 1. Antik bir uygarlık olmak için yeterince eski gözüküyor

(wikipedia)

Washington Üniversitesinde araştırma yapan bilgisayar bilimcileri ve matematikçiler için bu durum tam olarak böyle değil. Indus Vadisi Uygarlığına ait yazıtların altında yatan gizemi çözmek için matematiğin tarihine yakışır bir şekilde bilgisayar bilimi ve matematiği kullanıyorlar.

Amerikalı ve Hindistanlı bilim adamlarından oluşan bu grup; tablet, mühür, mücevherat gibi eşyaların üzerinde rastlanan yazıların içinde yatan sembollerin “konumsal önemlerini” Markov modeli kullanarak çözmeye çalışıyorlar. Üniversite seviyesi bir olasılık dersinde karşınıza çıkabilecek bu modelde bir sistem hakkında yüklenen veriler sayesinde sistemin daha sonraki ulaşabileceği durumları olasıksal bir akışla keşfedebiliyorsunuz. Markov modelinin fizikte, biyolojide, ekonomide uygulamalarına rastlamak oldukça mümkün ama bu orijinal bir çalışma gibi duruyor.

Bu proje kapsamında araştırmacılar, dilin cümlelerinden elde edilen semboller dizisini bilgi olarak bilgisayara yüklüyor. Daha sonra herhangi bir cümlede bir sembolün yeri değiştirilerek, meydana gelen yeni cümlenin bu dil içersinde yer alma olasılığı hesaplanıyor. Kısacası Markov modeli elde edilen yazıların içersindeki sembol dizilerinden, hipotetik bir dil modeli ortaya koyuyor. Bu modeli kullanarak, araştırmacılar yukarda bahsi geçen sembollerin yerinin gelişi güzel değiştirildiği cümle-lerin, genel olarak bu dilde var olma olasılığının düşük olduğunu gösterdiler.

Buraya kadar dayandıysanız , şimdi bunun neden önemli olduğunu açıklayacağım. Bugüne kadar öne sürülen bazı teoriler, bu tarz antik yazıların içersindeki sembollerin birbirinden bağımsız “resimler” olabileceğini öne sürüyorlardı. Bu araştırma ise bu dilin cümlelerinin kendi içersinde tutarlı ve bağlantılı bir akışa sahip olduğu fikrini destekliyor (ve böylece bu dili anlama umudumuz olduğunu gösteriyor), hem de verimli Markov modeli için bir uygulama alanı daha yaratmış oluyor.

Biliyorum bu yazının başının okurken, bilgisayarların antik cümleleri birebir günümüz diline çevireceğini umuyordunuz ama ona daha çok var tabi ki…

Makale

Yazar Hakkında
SinaTURELI "lmkelfcdcx" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Resurgence, PS3 ve PC içinde GözüktüActivision firması yeni Modern Warfare 2 harita paketi Resurgence'in PS3 ve PC formatlarına çıkış tarihlerini açıkladı.
Red Dead Bilgisayarlar için GelmeyecekRockstar Games yetkilileri Red Dead Redemption'ın bilgisayar sürümünün düşünülmediğini açıkladılar.
TTNET'den Bilgisayar DevrimiTTNET bilgisayarı olmayanlara kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.
Televizyon Matematiği ÇürütüyorKüçük yaşta televizyon başından kalkmayan çocukların ilerde okul hayatında başarısız olduğu açıklandı.
Hp All-In-One 200 tanıtıldıHP All-In-One 200 modeli, 1100 USD'lik fiyat etiketiyle piyasaya girmeye hazırlanıyor.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman