RailGun silahları gerçek oluyor.

13 Aralık 2010 "Oyunlarda sıkça karşımıza çıkan "railgun" silahları gerçek oldu. Amerikan Deniz Kuvvetleri silahın ilk talibi."

Oyun deyip geçmeyin, adamlar ciddiye alıp gerçeğini yapıyorlar. Bizim ufakken oynadığımız oyunların, vazgeçilmez silahı railgun gerçek oldu. Hatta şu sıralar, RailGun silahını için, ateşleme dahil, çeşitli testler yapılıyor.

Öncelikle normal bir top ile railgun arasında ki fark nedir bunu inceleyelim. Bildiğiniz gibi, top mermisini hedefe doğru fırlatabilmek için, büyük bir patlama gücü gerekiyor. Railgun sisteminde işte bu patlamaya gerek duyulmuyor. Silahın sadece kendisi kalıyor geriye. Fırlatma işlemi ise, elektrik gücüne bırakılmış durumda.

RailGun-silahlari-gercek-oluyor image
RailGun silahının çalışma prensibi. Bu gördükleriniz artık hayal değil.

RailGun içerisinde, birbirine paralel iki adet ray (rail) bulunmakta. Bunların arasında da hareket eden platform (armatür). Fırlatılacak cisim işte bu platformun üzerine yerleştiriliyor. Güçlü elektrik akımı raylar üzerinde manyetik etki oluşturarak, platformu ve üzerindeki fırlatılacak cismi, hızla ileri doğru fırlatıyor. Bize ilkokulda zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar birbirini iter diye ögretmeye çok çalışmıştı hocalarımız. Pek kulak vermemiştik. Bu silah sistemi, işte bu prensip ile çalışıyor.

Evdeki elektrik prizine takıp çalıştıracağımız bir silah değil. RailGun silahının ateşlenebilmesi için, geniş alana yayılmış jeneratörler gerekiyor. Bu da railgun silahın kullanım alanını daraltıyor. Alan darlığı yüzünden, Uçak ve kara cihazlarında, RailGun'ı kullanmak şimdilik imkanlı degil, mobil bir platform üzerine yerleştirilebilecek tek yer büyük savaş gemileri. İşte railgun 'ın amerikan donanması tarafından istenmesinin sebebi bu.

RailGun-silahlari-gercek-oluyor image
Büyük jeneratörler, RailGun için en büyük sorun. -şimdilik-

Takriben 2025 yılında, RailGun teknolojisinin gemilerde büyük topların yerine geçmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda savaş gemilerini daha güvenli hale getirecek. Gemiler taşımak zorunda kaldıkları patlayıcı mühimmattan kurtulmuş olacaklar. Böylece gerek hasar aldıklarında veya bir kaza sonucu, oluşacak büyük patlamalardan korunacaklar. Ayrıca RailGun ile gemilerin ateş menzilleri çok daha uzuyor, gemi toplarının menzili şuan 20 ila 25 kilometre arasında iken bu değerler RailGun sistemi ile 150 - 200 km olarak artıyor. .Silahın geliştirileceğini de düşünürseniz, İstanbul il sınırından ankara il sınırında duran bir hedefi, railgun ile vurmayı gibi düşünebilirsiniz.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=6BfU-wMwL2U


Yukardaki videoda, özellikle atılan merminin gidişini izleyebilirsiniz. Videoda tanıtım ve bölümler arasında açıklamalar da bulunmakta.

Donanmaya yüzyıllarca daha büyük gemi, daha zırhlı gemi, daha büyük topu olan gemi doktirini hakim idi. Taki günün birinde uçak gemileri meydana çıkana kadar. Şimdi RailGun ile bu sistem yine eski hale dönüleceği düşünülüyor. Zira 150 - 200 kilometre öteden, GPS sistemleri ile yeri belirlenen bir gemiye ateş edebilme yetisine sahip RailGun donanmış gemiler, uçak gemilerini kullanışsız hale getirecekleri bekleniyor. RailGun menzilinin daha da artması, geliştirilmesi gibi konuları da düşününce, geleceğin savaş gemilerini hayal etmek için, geçmişin bilgisayar oyunlarını oynamak yeterli olacak.

RailGun testi için çekilen video:YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=4udI5xxzRkw

Yazar Hakkında
FatihYILMAZ "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Lazer silahları gerçek mi oluyor?Amerikan ordusunun yeni teknolojileri, bilim kurgu filmlerini aratmıyor
EMD Silahları Gerçek OluyorGeliştirilen elektromanyetik darbe topu, hareket halindeki araçların elektronik sistemlerine yükleme yaparak durdurabiliyor.
Dünyanın İlk Dikey GemisiFransızlar tarafından tasarlanan The Sea Orbiter gemisi dünyanın ilk dikey şekilli gemisi olacak.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman