Sicim Teorisinin Cisimleşmesi

08 Ekim 2009 ""String theory" yani Sicim Kuramı, fiziğin fiziksel hissiyata hitap etmek yerine bol miktarda matematikle dolu olan kuram-larından sadece biri. Ama öyle böyle bir matematik değil..."

"String theory" yani Sicim Kuramı, fiziğin fiziksel hissiyata hitap etmek yerine bol miktarda matematikle dolu olan kuramlarından sadece biri. Ama öyle böyle bir matematik değil,  zira bu konuyu çalışan insanları fizik bölümünde değil de matematik bölümlerinde bulmanız daha olası. Bu modelde, elektron gibi parçacıklar boyutsuz küçük cisimler olmak yerine bir boyutlu sicimler (bildiğimiz ip yani) oluyor.

entry-adi-gonderilecek image
Sicim teorisi yaparken doğada karşınıza çıkabilecek bir yüzey

Bugüne kadar sadece matematiksel ve teorik bir model olarak kalan Sicim Kuram'ı herhangi bir uygulaması olmadığı için bilim dünyasından ağır eleştiriler almakta ve faydasız olarak görülmekteydi. Eh tabi, aslında şaşırmamak lazım ne de olsa bu teoriyi çalışanlar için genelde "sicim kuramı üzerine düşünmekten başka hiçbir şeye ayıracak vakti yok" derler genelde. Bu teorinin matematiği ile uğraşan insanların uygulamaya çok fazla vakit ayıracak halleri yok muhtemelen.

Ama buna rağmen,  Leiden üniversitesindeki bir grup teorik fizikçi sicim kuramının içersinde yatan bu inanılmaz matematik ile gözlemledikleri bir olay arasında mükemmel bir uyum bulduklarını iddia ettiler. Öyle ki doğa bilimleri üzerine yayın yapan Science dergisi ilk defa bir sicim kuramı makalesini kendi bünyesinde yayınladı (diğerleri matematik olmaktan öteye gidemediği için pek ilgilerini çekmiyordu herhalde).

Bu çalışmada Zaanen ve Schalm, sicim kuramının matematiğini kullanarak elektronların kuantum-kritik (quantum-critical) halini açıklamak adına bir adım attılar. Daha bu durumun arkasında yatan gizemin çözülmesi için yapılması gereken çok şey var. Yine de bunun son 15 yıldır her türlü çabaya rağmen çözülemeyen bir problem olması, süper iletkenliğin anlaşılması için çok önemli bir soru olması ve de en önemlisi sicim kuramının bugüne kadar görülen en başarılı uygulaması olması sebe-biyle daha şimdiden büyük yankı uyandırma potansiyeline sahip.

Makale için tıkla

Yazar Hakkında
SinaTURELI "lmkelfcdcx" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Doğaya Karışabilen Plastik Üretildiİngiliz bilim insanları doğaya karışabilen plastik yapmayı başardı.
CERN'den Yeni SonuçlarCenevre'de yapılan "yüzyılın deneyinin" sonuçları şaşırtıyor.
Peter Pan Olmak Mümkün Mü ?Peter Pan geni adı verilen gen vücut saatini yavaşlatıyor.
Çin 2020'de En Büyük Bilimsel Güç Olmaya AdayÇin'in bilimsel makale üretiminde hızlı yükselişi, ar-ge çalışmalarında 2020 itibariyle ABD'yi geçebileceği ihtimalini gündeme getirdi.
Nobel Ödülü Yanlış mı Verildi?Nobel fizik ödülünün bu seneki sahipleri Willard Boyle ve George Smith'in eski meslektaşları, ödülün yanlış kişilere verildiğini iddia etti.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman