Söz Gümüşse Sukunet Altındır Diyen Bilgisayarlar

08 Ekim 2009 "Elektronik aletlerin dışardaki sesleri alarak onları doğru bir şekilde işlemesi hala bilgisayar biliminin problemli alanlarından biri."

Elektronik aletlerin dışardaki sesleri alarak onları doğru bir şekilde işlemesi hala bilgisayar biliminin problemli alanlarından biri. Bu doğrultuda önemli bir gelişmeyi Leipzig Max Planck İnsan Algılama ve Beyni Bilimleri Enstitüsü ve Londradaki Wellcome Trust Nörogörüntüleme Merkezindeki araştırmacılar ortaya koydu (hiç birinin isminin içersinde de bilgisayar kelimesinin geçmemesi ilginç).

Yukardaki isimlerden de tahmin edilebileceği gibi, ses işlemesi için yazılan algoritmada, insan beyninin sesi nasıl işlediğine dair ortaya atılan teoriler kullanıldı. Günümüzün elektronik aletleri aldıkları bir ses dalgasını analiz ederek onun karakteristik frekans ve özelliklerini bulup o veriyi ona göre yorumlarlar fakat bu sistem dış gürültüye çok hassas olduğu için sorun yaratır. Yani aynı sözler daha sessiz söylendiği veya daha gürültülü bir ortamda söylendiği zaman veri yanlış yorumlanabilir.

Leipzig Max Planck enstitüsünde araştırmacı olan Stefan Kiebel'e göre ise beyin ses verilerini harfler, heceler, kelimeler ve konu gibi zamansal bir hiyerarşi ile kategorize ediyor (mesela bir kelimenin oluşturulması hecenin oluşturulmasından yavaştır). Daha sonra yavaş zamanlı verilerden yaptığı çıkarımlarla hızlı değişen veriler hakkında önceden tahminler de bulunuyor. Buna bir örnek olarak mesela tatlılar hakkında yapılan bir konuşma sırasında beyin "pas" diye başlayan bir kelimenin önceden "paslı" değil de "pasta" olma olasılığının daha yüksek olacağını tahmin edebiliyor. Dolayısıyla kelimeler ve heceler hızlı ve değişken bir şekilde telafuz edilse bile önceden yapılan tahminler sayesinde yanlış algılanma ihtimalleri azalıyor.

entry-adi-gonderilecek image
Robotlar kendi aralarında ikiye ayrılır: kulaksızlar ve kulaklılar

Tabi bu güncel bir haber, dolayısıyla diğerlerinde olduğu gibi bu araştırmanın da henüz başındalar araştırmacılar. a, e, i ve o harflerinden oluşturdukları basit bir alfabe ve yukardaki fikrin çok basit bir uygulaması ile yazdıkları algoritma aldığı ses verilerini doğru yorumlamakta ve hatta hatalı kelimeleri düzeltmekte başarılı olmuş.

Bu uygulama insan beynini anlamak yönünde bilimsel değer taşımanın yanında aynı zamanda ses verisi ile çalışan her türlü sistem için de önem taşıyor. Dönüp dolaşıp vardığımız nokta ise yine aynı. Yani çözemediğimiz her problem için doğadan ilham alıyoruz (bkz: yapay sinir ağları, genetik algoritmalar vb).

Makale için tıkla

Yazar Hakkında
SinaTURELI "lmkelfcdcx" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Resurgence, PS3 ve PC içinde GözüktüActivision firması yeni Modern Warfare 2 harita paketi Resurgence'in PS3 ve PC formatlarına çıkış tarihlerini açıkladı.
Red Dead Bilgisayarlar için GelmeyecekRockstar Games yetkilileri Red Dead Redemption'ın bilgisayar sürümünün düşünülmediğini açıkladılar.
TTNET'den Bilgisayar DevrimiTTNET bilgisayarı olmayanlara kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.
Hp All-In-One 200 tanıtıldıHP All-In-One 200 modeli, 1100 USD'lik fiyat etiketiyle piyasaya girmeye hazırlanıyor.
Bad Company 2 Konsollarda ZirvedeGeçtiğimiz hafta yapılan oyun satışlarının rakamları dört ana format içinde açıklandı.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman