Türk Mühendislerden Uluslararası Başarı

09 Aralık 2009 "Aselsan'ın liderliğinde oluşturulan takım, Uluslararası İnsansız Araçlar Yarışması'nda (MAGIC-2010) ilk 10 içinde yer almayı başardı."

Son dönemlerde insansız sistemler konusuna ağırlık veren Aselsan, bu alanda Avustralya ve Amerika Savunma Bakanlıkları tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Araçlar Yarışması'nda (MAGIC-2010) ilk 10 takım içinde yer alarak hem 50 bin dolarlık para ödülüne sahip oldu, hem de 2010 yılında düzenlenecek olan finallere katılmaya hak kazandı.

Yarışma için Aselsan'ın öncülüğünde kurulan Kapadokya isimli ekipte Bilkent, Boğaziçi, Orta Doğu Teknik Üniversiteleri ile Amerika'dan Ohio State Üniversitesi yer aldı. İnsansız araçlar alanında dünyanın en iyi firmalarının ve en başarılı üniversitelerinin katıldığı MAGIC-2010'da (The Multi Autonomous Ground-robotic International Challenge) Türkiye'yle birlikte ilk 10'a kalan diğer takımlar ABD, Avustralya, Japonya ve Kanada ülkelerinin takımları oldu.

Yeni nesil insansız araçların geliştirilmesini hedefleyen yarışma, robotların bilinmeyen bir alanda insan yardımı olmadan, birbirleriyle haberleşerek keşif-gözetleme-istihbarat yapabilmesi ile alanda bulunan tehlikeli maddeler, düşmanlar ve teröristlerin tespiti ve imhasını en kısa sürede gerçekleştirebilmesini amaçlıyor. Finale kalan takımların robotları 8-13 Kasım 2010 tarihleri arasında Avustralya'nın Adelaide kentinde gerçekleştirilecek finalde 750 bin dolarlık ödül için yarışacak.

İnsansız sistemlerin savunma ve güvenlik konularındaki önemine dikkat çeken yetkililer, özellikle keşif, gözetleme, istihbarat ve lojistik destek faaliyetlerinin hızlı ve personel kaybına imkan vermeyen bir şekilde yapılmasında insansız sistemlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Korku, yorulma gibi insani hislere sahip olmamalarının insansız sistemleri öncelikli tercih haline getirdiğini vurgulayan yetkililer, ABD'nin 2015'e kadar ordusundaki ilgili ögelerin üçte birini insansız hale getirmeyi hedeflediğini bildirdi.

Aselsan'da bu konudaki çalışmalarını TSK'nın envanterine insansız araçlar ekleme hedefiyle yürütüyor. İnsansız sistemlere kendi kendine karar verme yeteneği kazandırmaya çalışan Aselsan, bu çalışmalarla TSK'nın dışa bağımlılığını en aza indirmeyi amaçlıyor.

Aselsan'ın üstünde çalışmalarını sürdürdüğü çeşitli insansız araçların özellikleri şu şekilde:

Gezgin: Paletli bir hareket mekanizmasına sahip olan araç uzaktan savunma ve gözlem yapabilmesi için tasarlanıyor.

Turk-Muhendislerden-Uluslararasi-Basari image
Aselsan'ın insansız araçlarından Gezgin

Kaşif: Yere sabitlenen bir balonun üstüne yerleştirilen bu araç geniş bir çevreyi yüksek irtifadan gece gündüz izleyerek görüntüleri rapor ediyor.

İzci: Sınır güvenliği, keşif, gözetleme ve lojistik hizmetlerde kullanılması planlanan İzci, gece gündüz çevre gözetlemesi, otomatik insan tanıma ve hedef takibi özelliklerine sahip. Üzerine silahta yerleştirilebilen İzci uzaktan kontrol ediliyor.

Turk-Muhendislerden-Uluslararasi-Basari image
Belki de yakın bir gelecekte sınır güvenliğimiz İzci'den sorulacak

Denizci: Uzaktan kontrol edilebilen bu su üstü aracı, sahip olduğu sonar, radar ve termal kamera sistemleriyle liman ve boğazlarda keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerini yürütebiliyor.

Yazar Hakkında
Radagast "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
borsa notları - aselsanaselsan hissesi için tuttuğum ve önemli gördüğüm notlar. yatırım tavsiyesii değildir. kişisel notlarımdır.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman