Gelmiş geçmiş en çok satan 20 oyun

30 Mayıs 2010 "Bazıları konsol paketleri ile birlikte sunulmuş olsa da kült haline gelmiş en çok satan 20 oyun!"

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Elimizden neler geçti...

1980'lerden günümüze en çok satış yapmış oyunlara kısaca göz atalım. Listenin büyük bir kısmına Nintendo'nun hakim olduğunu farkedeceksiniz fakat elbette bu beklenilen bir durum. Gerek uzun zaman boyunca oyun üretip oyun evreni yaratmalarından, gerek çok daha geniş kitlelere hitap etmelerinden kaynaklanıyor. Ayrıca oyunların konsollar ile paket halinde satıldıkları rakamlar da eklendiğinde ortaya böyle bir liste çıkıyor.

20. Pokémon Ruby/Sapphire (2002)

Pokemon eğitmeni olarak yola çıktığınız macerada daha fazlasını toplayarak kötü karakterleri engellemeye çalışıyorsunuz. İki pokemon ile savaşabilmek Ruby/Sapphire'i daha özel kılıyor.

Satılan adet: 15 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Pokémon Ruby/Sapphire

19. The Sims (2000)

Küçük insanlarınızı yöneterek onların hayatlarına yön vermek o kadar başarılı bir fikir oldu ki oyun seri haline dönüşerek büyük satış rakamlarına ulaştı.

Satılan adet: 16 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
The Sims

18. Pokémon Diamond/Pearl (2006)

Nintendo DS için geliştirilen ilk Pokemon oyunu. Yakalanabilecek 493 Pokemon'a sahip olmasına rağmen son 3 tanesi sadece özel karşılaşmalarla ya da sonra çıkan Platinum versiyonu ile eşleştirilerek elde edilebiliyordu.

Satılan adet: 17 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Pokémon Diamond/Pearl

17. Super Mario Bros. 3 (1988)

Tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olarak görülen Mario'nun mantar krallığındaki macerası. Mario ve Luigi ile oynayarak 7 farklı bölümü bitirmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca Mario'nun uçabildiği ilk oyun.

Satılan adet: 17 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Super Mario Bros. 3

16. Mario Kart DS (2005)

Mario dünyasından seçilebilen pek çok karakter, tamamen 3D tasarım ve online oyun gibi özelliklerini barındıran Nintendo DS oyunu. Diğer çok satan Mario kart oyunları gibi DS versiyonu da başarılı olmuştu.

Satılan adet: 18 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Mario Kart DS

15. Super Mario Land (1989)

Super Mario'nun Game Boy için üretilen versiyonlarından biri. Orijinal Super Mario'nun tüm özelliklerini içeren taşınabilir versiyonu hızlı bir şekilde popüler oldu. Ayrıca prensesi kaçıran bu sefer Tatanga isminde yeni bir uzaylı düşmandı.

Satılan adet: 18 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Super Mario Land

14. Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

Büyük tartışmalara hedef olsa da çoğuna göre en iyi ve büyük GTA oyunuydu. Üç büyük şehir, küçük kasabaları, ormanları ve boş arazileri ile devasa bir haritaya sahip olan oyun, hiç bir GTA'da olmadığı kadar eğlence öğesi içeriyordu.

Satılan adet: 18 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Grand Theft Auto: San Andreas

13. Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day (2005)

Brain Age, Nintendo DS'in sadece çocuklar için olmadığını tüm dünyaya gösterdi. Ayrıca Nintendo'nun sadece eğlence amaçlı olmayıp beyin egzersizleri yaptıran oyun serilerinin başlangıcı oldu.

Satılan adet: 19 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Brain Age

12. Super Mario World (1990)

Super Nintendo Entertainment System'in çıkış oyunlarından biri olan Super Mario World, SNES'in en çok satan oyunları listesinde birinciliği kaptırmadı. Yoshi, Mario oyunlarında ilk defa bu oyunda görünmüştü.

Satılan adet: 21 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Super Mario World

11. New Super Mario Bros (2006)

Orijinal Mario konseptine sadık kalarak 2.5 boyutlu bir görünüme sahip olan oyun Nintendo DS için geliştirilmişti. Oyunun başarısından sonra Wii için New Super Mario Bros Wii isminde devam oyunu geliştirildi.

Satılan adet: 22 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
New Super Mario Bros

10. Mario Kart Wii (2008)

Dünya üzerinde değişmeyen tek şey varsa o da Nintendo'nun bundan sonra çıkaracağı tüm konsollarında bir Mario Kart oyunu olacağıdır. Online oyun desteği ve eğlenceli içeriği ile, oyunun milyonlarca satması kaçınılnmaz olmuştu. Ayrıca konsol paketi ile birlikte sunulmadan en çok satan oyun olarak biliniyor.

Satılan adet: 22 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Mario Kart Wii

9. Wii Fit (2007)

Çeşitli mini egzersiz oyunları içeren Wii Fit, Nintendo Wii paketi ile birlikte sunularak milyonlarca satmayı başardı.

Satılan adet: 23 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Wii Fit

8. Pokémon Gold/Silver (1999)

Game Boy Color için üretilen ilk Pokemon oyunu oldu. Önceki oyunların içeriklerinden fazla farklılığa sahip olmasa bile bu milyonlarca satmasına engel olmadı.

Satılan adet: 23 milyon

7. Nintendogs (2005)

Nintendo DS'in çıkışıyla birlikte piyasaya sürülen oyunlardan biriydi. Yeni bir özellik olan dokunmatik ekranın nimetlerinden yararlanılarak oynanması oyunu daha ilginç kıldı. Nintendo DS paketi ile birlikte sunulmasının yanı sıra pek çok farklı köpek cinsi içeren versiyonları yayınlandı.

Satılan adet: 24 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Nintendogs

6. Wii Play (2006)

Wii Play, içerdiği oyunlardan çok paketle beraber verilen Wiimote yüzünden satın alınıyordu. Çünkü içerdiği oyunlar Wii Sports kalitesinde bile değildi. Özetle, oyuncular daha ucuz kontrol aygıtı satın almış oldular.

Satılan adet: 27 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Wii Play

5. Duck Hunt (1984)

Ördekleri her ıskaladığınızda sinir bozucu bir şekilde gülen köpek, elbette en unutulmaz oyunlardan biriydi. Light Gun'ın teknolojisini anladığımızda sihrini kaybetse de hala günümüz için geliştirilen oyunlarda referans olarak alınıyor Duck Hunt.

Satılan adet: 28 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Duck Hunt

4. Tetris (1989)

Rus yapımı oyunun yıldızı Game Boy ile birlikte parladı. İnsanların hala günümüzde rekor kırmaya çalışmaları oyunun başarısını kanıtlıyor.

Satılan adet: 30 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Tetris

3. Pokémon Blue/Red/Green (1996)

TV dizileri, kart oyunları, oyuncakları, balonları, kıyafetleri ve hatta yiyeceklerinden sonra fenomen haline gelen marka için çıkan ilk oyundu. Game Boy için satışa sunularak milyonlarca sattı.

Satılan adet: 31 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Pokémon Blue

2. Super Mario Bros (1985)

Eğer video oyunları oynadıysanız Super Mario Bros'u da kesin oynamışsınızdır. Super Mario Bros, Mario efsanesinin başladığı oyundu. Prensesin o kalede olmadığını ilk kez öğrendiğimiz oyun.

Satılan adet: 40 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Super Mario Bros

1. Wii Sports (2006)

Bu kadar Nintendo oyunundan sonra hiç de şaşırtıcı olmayan bir birincilik. Nintendo Wii ile birlikte sunulan oyun çeşitli spor oyunlarını içeriyordu. Hareket algılayıcı kontrol aygıtı ile oturma odanızda arkadaşlarınızla ya da ailenizle oynamak gerçekten eğlenceli bir aktivite oldu. Aslında Nintendo'nun izlediği stratejinin ne kadar da başarılı olduğunun kanıtı.

Satılan adet: 62 milyon

Gelmis-gecmis-en-cok-satan-20-oyun image
Wii Sports

Yazar Hakkında
GokhanYILMAZ "twitter.com/razzraziel" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android OyunuHızlı, basit ama zevkli bir oyun: Circle Spike Run ( Daire - Diken Kaçışı) Kısa zamanlarınızı eğlenceli kılacak bir oyun. Tavsiye ederiz.
Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlereBugün size google play store'da karşılaştığım ücretsiz bir oyunu tanıtacağım. Kovboy - silah - vahşi batı üçgenini seviyorsanız veya kısa mola için kaçamak yapmak istediğiniz bir oyun arıyorsanız, Tap Cowboy tam size göre.
Çok kullanılan, işinize yarayacak temel Linux komutlarıSıkça kullanılan ve hayatınızı kolaylaştıracak Linux Komutlarını, açıklamalar ve örneklerle burada topluyorum, Bookmark etmeyi unutmayın.
En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - IGiderek hızlanan iPhone oyun sektöründe neler oluyor? 2010 yılı için en çok indirilen iPhone oyunlarını araştırdım.
En Hızlı Satan Konsol WiiNintendo, 4 yılda yalnızca Amerika'da tam 30 milyon konsol sattığını duyurdu.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman