Red Dead Redemption'un İlginç Tarihi

22 Haziran 2010 "Red Dead Redemption'un ilginç tarihine bir bakalım istedik."

Bu sefer bir haber ile değilde basit bir derleme yazısıyla karşınıza çıkmak istedim. Son dönemlerin en başarılı oyunlarından olan Red Dead Redemption'ın geçmişini kimler biliyor? Acaba aramızda kaçımız Red Dead Redemption'ın kendi serisinin ikinci oyunu olduğunu biliyor? Hatta bu serinin Rockstar'ın olmadığını ve sonradan satın aldığını kimler biliyor?

Red-Dead-Redemption-un-Atasi image

Rockstar'ın 2004 yılında Playstation 2 ve Xbox formatlarında piyasaya sürdüğü Red Dead Revolver, çok arka planda kalmasına rağmen önemli bir kitle tarafından fazlasıyla ilgi görmüş ve iyi satış rakamlarına ulaşmıştı. Ama dediğimiz gibi çok arka planda kalmıştı. Bunun en büyük sebebi olarakta hemen hemen aynı tarihlerde çıkan diğer Rockstar oyunu Grand Theft Auto: San Andreas ve onun olağanüstü başarısını örnek gösterebiliriz.

tQDGL7c7YC0V_2 image
Red Dead Revolver'in kapağı

Lakin Rockstar herşeyin farkındaydı ve satın aldıkları ismi bir seriye dönüştürerek ileride kazanmak istiyordu. Evet, doğru okudunuz. Red Dead serisi Rockstar tarafından ortaya çıkarılmış bir seri malesef değildir, sonradan satın alınmıştır. Serinin yaratıcı firmasını duyduğunuzda ise şaşıracaksınız. Bunun için biraz daha geriye gitmemiz gerekiyor.

Red-Dead-Redemption-un-Atasi image
Red Dead Revolver'dan bir ekran görüntüsü

2001 yılında ünlü Japon oyun firması Capcom, vahşi batı temalı bir oyun yaptıklarını duyurur. Amerikan western türüne göndermeler içeren bir oyun üzerinde çalıştığını açıklayan Capcom, bu oyunun ismini ise Red Dead Revolver olarak belirtir. Çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir, hatta oyun için bir fragman (aşağıdaki video) bile yayınlanır.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=w4MDed5u4MILakin 2002 yılı sona ermeden Capcom yaptığı bir açıklama ile projeden vazgeçtiğini ve bir daha açılmamak üzere rafa kaldırıldığını açıklar. İlk fragman ile heyecanlanan oyunseverler hayal kırıklığı yaşamaktadır. Fakat Rockstar Games, bu projenin böyle kenara atılmasına kayıtsız kalamaz ve karşılıklı görüşmeler sonucunda Red Dead Revolver projesi Capcom tarafından Rockstar Games'e satılır.

Red-Dead-Redemption-un-Atasi image
Red Dead Revolver

Büyük bir hevesle projeyi tamamlamak isteyen Rockstar Games ilk etapta bir hayal kırıklığı yaşar. Çünkü satın aldıkları proje büyük ölçüde tamamlanmış olsa da berbat durumdadır. Fragmanlarda görülen, hatta karşılıklı görüşmelerde üzerinde konuşulan oyun bu değildir. Rockstar Games ilk aşamada senaryo üzerinde bazı değişiklikler yapma kararı alır ve Amerikan Western'lerine yapılan göndermeleri tamamen kaldırarak oyunu, Spaghetti Western* türüne bir saygı duruşu haline getirir. Sonrasında oyunu tekrar şekillendirmeye başlar. Berbat kaplamalar üzerinde çalışır, oynanabilirliği elinden geldiğince geliştirir. Tam 2 sene boyunca sessiz sedasız bir şekilde oyunun üstünde çalışır ve takvimler 3 Mayıs 2004'ü gösterdiğinde Red Dead Revolver piyasaya çıkar. Oyun yapımcıları elimizden geldiğince oyunu düzelttik, daha iyisini yapamazdık derler. Buna rağmen başta bahsettiğimiz gibi oyun kendi çapında çok büyük bir başarı yakalar.

Red-Dead-Redemption-un-Atasi image
Spaghetti Western'e saygı duruşu olayını burada rahatlıkla görebiliyoruz.

Oyunun hikayesi ise en az Red Dead Redemption kadar ilgi çekiciydi. Nate Harlow ve Griff adlı iki dostun Bear Mountain adındaki bir dağda yüksek miktarda altın bulmasıyla hayatları değişmiştir. Fakat bir süre sonra Griff'in Meksika ordusu tarafından sınırın ötesinde yakalanması ve ajan olduğu iddiasıyla idama mahkum edilmesi herşeyi değiştirecektir. Çünkü Griff, hayatının bağışlanması için General Javier Diego ile altınların durumu üzerinde pazarlık yapmıştır. Diego, altınlara sahip olmak için Nate Harlow'u da ortadan kaldırmak zorundadır. Ordusundaki Albaylardan Darren'i onu ve ailesini öldürmesi için gönderir. Sonuçta Darren, Nate ve karısını öldürür fakat Nate'in oğlu Red, babasının silahını kullanarak Darren'i vurur ve oradan kaçar. Oyun ise yıllar sonra büyüyen Red ile başlar ve artık intikam alma zamanı gelmiştir.

Red-Dead-Redemption-un-Atasi image
Ana karakterimiz Red, ayrıca bir kelle avcısıydı.

İşte böyle bir hikaye eşliğinde sunulan Red Dead Revolver, dediğimiz gibi çok başarılı olmuştu. Ama özellikle Red Dead Redemption'ın da çok sevilen özelliklerinden olan Dead Eye hedefleme sistemi gibi özelliklerin ilk halleri oyunda daha da çok sevilmişti. Ve tabii Spaghetti Western kalitesindeki bir ağır senaryo insanları oyuna bağlamıştı. Bunu es geçmeyen Rockstar Games, 2005 yılında seriye bir devam oyunu yapılacağını duyurur.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=cLE1oRjxyJA

Devam oyununun isminin Red Dead Redemption olacağını açıklayan firma, oyunla ilgili ilk görselleri de 2005 yılında yayınlar.(Bir üstteki fragman) Ve ilgi çekici bir diğer bilgi ise, oyunun sadece o dönemlerin mucizelerinden biri olarak görülen Playstation 3'e çıkarılacağını açıklar. Herkes Playstation 3 Exclusive oyun beklerken aradan yıllar geçer ve oyun yine sessiz sedasız bir şekilde gelişimini sürdürür. Fakat yine takvimler 4 Şubat 2009'u gösterdiğinde Rockstar Games ortaya çıkar ve oyunlarının Playstation 3'ün yanı sıra Xbox 360 içinde çıkarılacağını açıklar. Ve bundan sonra oyunla ilgili sürekli reklamlar yapılmaya, haberler ortaya çıkarılmaya başlanır. Rockstar Games bu oyununda arka planda kalmasına izin vermeyecektir çünkü bu sefer oyunlarını baştan sona kendileri yapmış ve 100 milyon dolar gibi bir para harcamıştı.

Red-Dead-Redemption-un-Atasi image
Red Dead Redemption'dan fazla bahsetmeye gerek yok gibi gözüküyor. Zaten haberlerimizde fazlasıyla bahsettik.

Oyun aslında çıkmasına yakın bir hayal kırıklığı yaşattı. Çünkü en başından sadece Playstation 3 için tasarlandığı belirtilen oyun, Xbox 360 konsoluna 720P ve 2x Anti-Alliasing desteği ile çıkarken Playstation 3 için ise 640P kalitesinde render edilmiş olarak çıkarılır. Yani oyunun Playstation 3 versiyonu, Xbox 360 versiyonundan aktarılmıştı. Yine de oyuncular firmaya küsmediler desek yeridir. Çünkü oyun, son dönemlerin en büyük satış başarılarından birinin altına imza atar ve daha ilk ayında 5 milyon orjinal kopya satar. Ayrıca Red Dead Redemption'dan ise daha fazla bahsetmemize gerek yok diye düşünüyorum.

Red-Dead-Redemption-un-Atasi image
Red Dead Redemption istikrarlı bir şekilde satış yapmaya devam ediyor.

İşte Rockstar'ın bir başarısının daha geçmişine bakmış olduk. Oyuncuları nerelerinden vuracağını çok iyi bilen ve gelecek planlarını buna göre yapan Rockstar, böylelikle bir kez daha başarıya ulaştı diyebiliriz. İleride Red Dead serisi ne olur bilinmez, fakat belki de seneler sonra bu yazıyı tekrar gündeme getirerek serinin üçünü oyunu hakkında da aynı şeyleri konuşabiliriz. Son olarak Red Dead Revolver için Rockstar Games tarafından hazırlanmış iki fragman ile yazımızı bitirelim.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=N-exuahRl2gYouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=fPkEqT3erE8

* = Spaghetti Western türü, Sergio Leone'nin 1964- 1968 yılları arasında filme aldığı western filmlerine verilen addır. Daha sonradan tür olarak anılmaya da başlanmıştır. Amerikan western hikayelerinin aksine sözde kahramanlıklar, iyi-kötü savaşları değilde dönemin gerçekleri ve insanların istikrarsız kişilikleri vurucu bir şekilde anlatılmıştır. Bu türde yer alan filmler olan A Fistful of Dollars, For a Few Dollars More, The Good, the Bad and the Ugly, Once Upon a Time in the West filmleri western türünün en iyi ve başarılı filmleri olarak kabul edilmektedir.

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Super Street Fighter 4'e Yeni Karakterler GeliyorSuper Street Fighter 4'e yedi yeni karakter ekleneceği duyuruldu.
Rockstar North Eleman ArıyorRockstar North, yeni oyunlarında çalıştırmak üzere eleman aradıklarını duyurdu.
Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya GeliyorStreet Fighter X Tekken projesi Namco ve Capcom tarafından resmen duyuruldu.
Legend and Killers'in Detayları Belli OlduRed Dead Redemption'in ilk indirilebilir içeriği hakkında yeni bilgiler paylaşıldı.
Red Dead Redemption için Yeni Eklentiler GeliyorRed Dead Redemption için önümüzdeki aylarda yayınlanacak yeni indirilebilir içerik paketleri yayınlandı.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman