[ Genel / Diğer ]

Boğaz rüzgarlarına veda.

10 Aralık 2009 "Dünya Kalkınma Raporu 2010'a göre İstanbul, 40 yıl içinde, Karaman kadar sıcak olacak."

Türkiye'de küresel ısınmanın önemi hala tam olarak anlaşılabilmiş değilken, 2010 yılı için hazırlanan Dünya Kalkınma Raporu'ndan gelen haberler, durumun vahametini bir üst seviyeye taşımaya devam ediyor. Dünya Bankası'nın hazırladığı "Dünya Kalkınma Raporu 2010: Kalkınma ve İklim Değişikliği" başlıklı raporda, dünyadaki ısı artışına ilişkin bir dehşet senaryosu hazırlandı. Bu senaryoya göre, yüzyılın ortalarında Roma, Lefkoşe'nin, Londra, Villa Real'in, St. Petersburg ise Ternopol'ün iklim özelliklerine sahip olacak. İklim değişikliğine örnek olarak verilen ülkeler arasında 2 tanıdık isim daha var. Karaman ve İstanbul. Rapora göre, 40 yıl içinde İstanbul'un iklimi Karaman'ın iklim özelliklerini göstermeye başlayacak.

Bogaz-ruzgarlarina-veda image

Rapor "Kuzey Avrupa kentlerinin kendilerini Akdeniz iklimine hazırlaması gerektiği" de belirtildi ve raporun eklerinden birinde şöyle bir açıklama yapıldı;

"Küresel ısı derecelerinin artışıyla iklim bölgeleri kuzeye doğru hareket edecek ve 21’nci yüzyılın ortası itibarıyla birçok merkez ve kuzey Avrupa kenti Akdenizli gibi hissedecek. Bu haber iyi değil ve önemli sonuçları olacak: Su şebekelerinde yönetim planlarının düzenlenmesi ihtiyacı ortaya çıkacak ve sağlık hizmetlerinin daha aşırı sıcak dönemler için hazırlıklı bulunması gerekecek. Birkaç derecelik ısınma Oslo’da soğuk kış gününde çekici görünürken (haritada görülen senaryo bugüne göre küresel ısının yaklaşık 1.2 santigrat derece artışını temsil ediyor), planlamada, kamu sağlık hizmeti yönetiminde ve kent altyapılarında temel değişiklikler yapılması önemli. Sert soğuk kışlar için tasarlanan ve mühendisliği yapılan binalar daha sıcak ve kurak iklimde çalışma ihtiyacı içinde olacaklar ve geleneksel binalar onarılamaz hasarlara maruz kalabilecek. Daha zor olan, bugün gelecek on yıllarda şiddetli şekilde değişecek koşullara aşamalı olarak ayarlanabilecek tasarım ihtiyacı bulunan yüksek esneklikte yeni binalar yapılması."

Bogaz-ruzgarlarina-veda image
Sadece ufak bir örnek.

Son kertede "Allah muhafaza." diyip, Karaman'ın koyunlarına methiyeler düzmekten başka çaremiz kalmayacak gibi görünüyor. Önlem almamakta diretirsek tabi ki.

Bogaz-ruzgarlarina-veda image

Yazar Hakkında
Chastise "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012İsveç'in ünlü metal grubu Arch Enemy, Khaos Legions Turnesi ile 27 ocak 2012'de istanbula geliyor.
Büyükşehir iPhone'da çalışıyor.Turkcell, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile birlikte geliştirdiği İBB Trafik iPhone uygulamasını yeniledi.
Bütün İstanbul Artık iPhone Ekranındaİstanbul.com, iPhone için hazırladığı uygulaması ile her türlü bilgiyi İstanbullular'a sunuyor.
!f İstanbul Yaklaşıyor9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nin İstanbul ayağı yaklaşırken gösterilecek olan filmler açıklandı.
Draconian İstanbul'a Geliyor !Nisan'da verilecek konser için bilet satışlarına şimdiden başlandı.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman