Notebook - Laptop Pil Ömrü Nasıl Artar? Lithium-ion (lityum-iyon) Kullanımı

07 Ocak 2011 "Yeni Notebook, Netbook veya Laptop aldınız. Peki bu cihazın en ideal pil kullanımı nasıl olduğunu biliyor musunuz? Eğer düzgün kullanmazsanız, kısa süre sonra cihazınızın pili hiç şarj tutmaz hale gelebilir."

Hepimiz yaşamışızdır. Yeni aldığımız netbok, notebook veya laptop cihazların pilleri, kısa süre içerisinde, nerede ise işe yaramaz hale gelmekteler. Sürekli elektrik veya şarj çihazı ile dolaşmamız gerekmekte. Peki bu neden oluyor? Acaba sorun cidden Lithium-Ion pillerde mi? Belki de biz bu pilleri kullanmayı bilmiyoruzdur?

Notebook-Laptop-Pil-Omru-Nasil-Artar-Lithium-ion-lityum-iyon-Kullanimi image
Lithium-ion pili, nerde ise artık her yere hakim durumda.

Öncelikle lithium-ion nedir? lithium-ion, (Li-ion, Li-on veya LIB olarak da geçer) daha önceleri kullanılan pil yöntemlerine alteratif olarak geliştirildi. Üretim ve geliştirmeleri ilk olarak 1970 yılında Binghamton Universitesinden, M.S. Whittingham tarafından ortaya atıldı, şuanda bildiğimiz hali ise 2004 yılında MIT labaratuarlarında Yet-Ming Chiang ve çalışma arkadaşlarına borçluyuz.

Lithium-ion piller, bugün elektrikli arabalardan, notebook, netbook gibi bilgisayaralara hatta daha küçük portatif cihazlara dek kullanılmakta.

Peki biz, özellikle bilgisayar kullanıcıları gözü ile bu pilleri düzgün kullanıyor muyuz?

Ne yazık ki hayır.

Genelde yapılan hatalar, portatif cihazların sürekli elektriğe bağlı olarak kullanılmaları. Evden işe, işten eve götürüyoruz ve nerede ise hiç pile bağlı çalıştırmıyoruz. Li-ion pillere yapılabilecek en büyük zararı bu şekilde veriyoruz.

Bir diğer hata ise, uzun bir süre kullanmayacağımız pilleri ya tam dolu yada tam boş olarak bırakmak. Bu şekilde de pil ömrü çok kısa sürede kendini tüketiyor.

Kimyasal olarak lithium iyonlarının yapısına göre, boşalma esnasında, negatif elektrod tarafından, pozitife, dolum esnasında ise, tam ters yönde hareket etmekteler. Anot - Katot arasındaki bu yer değişim sırasında da, bizim istediğimiz elektrik yükünü, cihazımıza gönderebilmekteler.

Burada ki anahtar kelime, pilin sürekli olarak kullanımından geçmekte. Pilin bir şekilde, sürekli bir hareket olmalı.

Tavsiyelerimizi şu şekilde özetlersek, en iyi kullanıcı diyebileceğimiz kişiler, gerçekten her gün portatif cihazın amacına uygun şekilde kullanan kişiler. Mesela ofisinize giderken bilgisayarınızı kullanabilecek durumda iseniz, her gün kullanmanızı ve ofisinize geldiğinizde de tam olarak pilinizi doldurmanızı tavsiye ederiz. Mesela servisle şirkete giderken, açıp bir saat portatif bilgisayarınızı kullanmak, sonra şirkette elektriğe bağlayıp tam olarak doldurmak en iyi kullanım şekli olarak görünmekte.

Tabi sürekli olarak da boşaltıp-doldurmak da iyi degil. Yeni Li-ion piller, en az 1000 defa tam olarak dolup-boşalma özelliğine sahipler. Bundan sonra, pilin kendi ömrü de azalıyor. Kapasitesi yüzde 70-80 degerlerine iniyor.

Bir diğer sakıncalı nokta ise, tam olarak boşaltmak. Li-ion pilleri yapısından gereği, tam olarak kullanılmaya uygun değiller. Gerçekten ihtiyacınız yok ise yüzde yüz olarak pili bitirmemeye önem gösterin.

Sürekli uyarılan bir konu, pili ne yüzde 100 dolu nede yüzde yüz boş halde bırakın. Haftada en az bir defa yüzde 10-20lere dek pili kullanmanız bir şart.

Uzun bir süre kullanmayacaksanız, mesela bir yerlere bırakıp tatile gidecekseniz. Bu durumda, pili yüzde 50 civarına dek şarj edip o şekilde bırakmanız gerekmekte.

Notebook-Laptop-Pil-Omru-Nasil-Artar-Lithium-ion-lityum-iyon-Kullanimi image
Standart bir laptop lityum iyon pili.

Sürekli şarj - deşarj durumunda ise, en az 30 şarjda bir pili tamamen boşlatmanız da ayrıca önerilmekte. Burda yaklaşık ayda bir gibi bir süreye denk geliyor. Ayda bir kez, pilinizi tamamen (boşalıp netbookunuz kapanana dek) kullanmanız önemli. Bu uygulamayı da unutmamanız da fayda var.

Saklama yeri olarak da oda sıcaklığı öneriliyor. Bazı hurafelere inanıp, buzdolabında, derin dondurucuda bırakmayın pillerinizi. Piller çoğu diğer elektronik eşyaya uygun olarak, oda sıcaklığında tutulması üzerine planlanıp üretilmiş eşyalardır. Sıcaklık konusunda en alt limit -15 ile 45 derece arasında olsa da, en ideali, 20-22 derecedeki oda sıcaklığıdır. Kaloriferlerin yanında durmamasına da önem gösterin.

Kısacası, portatif cihazları, amacına uygun kullanmanız, sürekli elektriğe bağlı olarak tutmamanız, haftada en az bir defa cihazı pil gücü ile çalıştırıp, en az %10-%20 değerlerine dek pili harcamanız önemlidir. Lityum iyonları, sürekli olarak pil içerisinde hareket halinde tutuyorsanız, pili amacına uygun bir şekilde kullanıyorsunuz demektir.

Umarız bu yazımız, aklınızdaki sorulara cevap olmuştur.

Yazar Hakkında
FatihYILMAZ "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman