[ Genel / Eğitim ]

Erasmus Öğrenci-Eğitmen Değişim Programı

11 Kasım 2009 "Her yıl binlerce öğrencinin katılmak için başvurduğu Erasmus programı hakkında bilmeniz gerekenler."

untitled image

Her üniversitelinin dünya’ya açılma, yeni yerler görme, yeni insanlar tanıma rüyasıdır Erasmus programı. Adını ünlü filozof gezgin aldığı rahiplik etiğiminin yeterli olmadığını düşünerek ülke ülke gezerek yeni öğrenim, yeni kültürler tanıma fırsatı buldu. Bu mantıkla yola çıkılarak yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmalarına, ülkeleri birbirine yakınlaştırmaya teşvik amacını taşıyan Avrupa Birliği öğrenci hareketlilik programıdır. Erasmus, tartışmasız üniversiteye başladığımda en çok katılmak istediğim programdı.

Progam sürei yarım dönem ve bir dönem olmak üzere 06 ay- 12 ay arasında değişiyor. Katılmak için neler yapılmalı? Öncelikle her üniversitenin anlaşmasının olduğu ülkeler ve okullar farklılık göstermektedir. En kesin bilgiyi üniversitenizin dış ilişkiler ofisinden bulabilirsiniz. Burada sizlere genel olarak, programa katılmak isteyen her öğrencinin yapması gerekenleri kısaca özetlenecektir. Erasmus programına katılım genelde üç aşamalı olarak yapılır.

1. Aşama Yazılı Sınav: Başvuruların ardından gideceğiniz ülkenin ana dilini ki bu genelde bu sınalar ingilizce oluyor bir grammer ağırlıklı yazılı sınav yapılıyor. İçerisinde dinleme ve yazmaya yönelik bölümlerden oluşan testin %35’i alınıyor.

2. Aşama Sözlü Sınav: Yazılı testte barajı geçip başarılı olanlar İngilizce mülakata alınıyor. O güne kadar aldığınız derslerden, okulunuzla ilgili sorunlara, neden Erasmus programına katılmak istediğinize, gideceğiniz ülkede Türkiye’yi nasıl tanıtacağınıza, kültür paylaşımının size neler katacağına dair genel sorular sizleri bekliyor. Sözlü mülakattan alınan puanın %35’i alınıyor.

3. Aşama Başarı Ortalaması: Burada ise ilk iki aşamada alınan puanlar, akademik ortalamanızın %30’u alınarak toplanıyor ve en yüksekten en düşüğe doğru kontenjan sıralaması yapılıyor.

untitled image

Gideceğiniz ülkeye göre değişiklik gösteren burs imkanı sağlanıyor. En düşüğü 300 Euro ve en yükseği 600 Euro olarak aylık hibe veriliyor. Dikkat etmeniz gereken nokta ise; başarısız olduğunuz takdirde size verilen hibe’nin belirli bir kısmını Avrupa Birliği komisyonuna ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu kafanızı sakın karıştırmasın. Ülkemizin Avrupa Birliği üyesi olmasını beklemeden Avrupa’ya açılmak, ülkeleri görmek bizim elimizde. Unutmayın ki Erasmus sadece öğrenci-öğretmen hareketliği, partiler, eğlence değil; ülkemizi ve kendi özgün kültürümüzü tanıtmak için muhteşem bir fırsattır.

Yazar Hakkında
Dream "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
SecretCV öğrencileri bilgilendiriyorMezunlar için daha etkili CV hazırlama yöntemleri tüm üniversitelerde gösterilmeye devam ediyor.
Samsung Mobilers ile yeni parlak fikirler aranıyorSamsung Mobilers etkinliği kapsamında seçilecek olan öğrenciler, Samsung adına yeni fikirler yayınlamaya çalışacak.
Geleceğini Netleştir Boğaziçi'ndeBoğaziçi Üniversitesinde düzenlenmesi planlanan Geleceğini Netleştir konferansına hazırlıklar, son hızıyla devam ediyor.
Üniversiteler iPad i istemiyorAmerikan üniversiteleri kampüste iPad kullanımını yasakladı
İntel'den ODTÜ ve Bilkent Üniversitelerine Destekİntel, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi'nde yürütülecek olan üç ayrı projeye yatırım yapacak.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman