[ Genel / Eğitim ]

ÖSS'de Katsayıların Kaldırılması Kararı Danıştaydan Döndü

25 Kasım 2009 "ÖSS'de uygulanan katsayı sistemi kullanılmaya devam edilecek."

oss_de_katsayilarin_kaldirilmasi_karari_danistaydan_dondu image

Hepimizin bildiği gibi, lise öğrencileri lisede öğrenim gördükleri bölüme göre ÖSS için puanları hesaplanırken belli bir katsayıyla çarpılıyordu. Bu sayede lise de fen-matematik, türkçe-matematik bölümünde okuyan öğrencilerin eğitim hayatlarına aynı alanda devam etmesi sağlanmış oluyordu. Aynı zamanda meslek lisesi öğrencileri, eğitim gördükleri meslek alanındaki yüksekokullarda; imam hatip lisesi öğrencileri de ilahiyet fakültelerinde eğitimlerine devam ediyordu.

21 Temmuz 2009 tarihinde YÖK'ün aldığı karara göre bu katsayı uygulaması kalkacak ve herkes istediği bölümde okuyabilecekti. Örneğin bir imam hatip lisesi öğrencisi 4 senelik bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyabilecekti. Fakat bu karar Danıştay 8. Dairesi tarafından iptal edildi. Gerekçe olarak da "herkese eşit bir katsayı uygulamasıyla, farklı hukuki statüdeki öğrencilerin aynı konumda değerlendirilmesi sonucu anayasal eşitlik kuralı ile çelişkili bir durum yaratıldığı, bu uygulamanın, hukuksal statüsü farklı olanları eşit koşullara tabi kılarak hak kaybı ve ihlaline sebep olacağı" belirtildi. Bu karar ile YÖK'ün aldığı kararı göz önünde bulunduran bir çok öğrenci mağdur oldu. Örneğin tm bölümünde ki 2010 ÖSS için mühendislik seçme kararı alıp sayısal derslere ağırlık veren bir öğrenci maalesef bu kadar süre bu derslere boşuna ağırlık vermiş oldu. Fakat danıştayın bu kararı sayesinde de imam hatip öğrencilerinin mühendislik gibi tamamen alakasız bir 4 senelik bölümü seçme şansı kalmadı ki bence gayet mantıklı bir karar.

OKS için o kadar ders çalışıp anadolu-fen lisesi kazanan öğrencilerin dmeslek lisesi/imam hatip lisesi gibi liselerde okuyan öğrencilerden bir farkının olması gerekir, değil mi? Fakat bu karar biraz daha düzenlenirse lisede okuyan öğrenciler için gayet faydalı hale getirilebilir. Danıştayın bu kararında mağdur olan öğrencilere geçmiş olsun der, imam hatip lisesi öğrencilerine de ilahiyat fakültesi yollarında başarılar dilerim.

Yazar Hakkında
gmn "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Turkcell ve Avea'dan YGS HizmetiAvea ve Turkcell, YGS sonuçlarını ceplere gönderecek
Yök Sınav Başvuru Tarihlerini DeğiştirdiYGS Sınav başvuru tarihi en az 1 hafta ertelenirken sınavın kendisi daha önce belirlenen tarihte yapılacak.
Katsayıda Son GelişmelerYök,katsayıda geri dönüş olmayacağı açıklamasını yaptı.
Yeni ÖSS Sistemi2010'dan itibaren ÖSS'de yeni sisteme geçilicek. Artık tek oturumlu sınav yerine 6 farklı oturumla 6 farklı sınav yapılacak.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman