[ Genel / Eğitim ]

Yeni ÖSS Sistemi

25 Kasım 2009 "2010'dan itibaren ÖSS'de yeni sisteme geçilicek. Artık tek oturumlu sınav yerine 6 farklı oturumla 6 farklı sınav yapılacak."

Geçtigimiz seneye kadar ÖSS tek oturumda tek basamaklı olarak yapılıyordu. Ögrenciler artık 195 dk lık tek sınav yerine 2 aşamalı sınavlar olucaklar.

untitled image
2010'da ÖSS'de öğrencileri 6 tane sınav bekliyor...

İlk sınav geçtigimiz ÖSS'lerdeki 1. bölüm sorularından olusucak ve Nisan ayında yapılacak. Öğrencilere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal bilgiler alanından toplam 160 soru için 160 dk verilecek.
Bu sınavın sonuçlarına göre;
- Açıköğretim ve ön lisans programlarına
- İkinci aşama sınavlarına
- 1. bölüm puanıyla öğrenci alan bölümlere girmeye hak kazanıcaklar.

Eğer 1. bölüm sınavından baraj puanını geçerseniz 2. bölüm sınavlarına girmeye hak kazanıcaksınız. 2. bölüm sınavları da 5 ayrı sınavdan oluşmaktadır. Bu sınavlar da tek oturumda değil ders içeriklerine göre 2 haftaya yayılmış biçimde yapılacaktır. Ve bu yeni sistemle her branşın kitapçığı ve süresi farklı olup belirli sürele sonunda o kitapçığı toplayıp diğer branşın kitapçığı verilecek. Yani artık bir fen öğrencisinin kimyayı yapamıyorum nasılsa ona az vakit ayırıp fizikten yapmaya çalışıyım olayı kalkacak.

Haziran ayının ilk haftasında Matematik bölümü testleri yapılacak. Matematikten 50 soruya 75 dk verilecek. Ardından kitapçıkları toplanıp geometri kitapçığı dağıtılıcak. Bu kitapçıkta ise 30 soru olup öğrencilere 45 dk süre verilecek. Bu 30 sorunun 8 tanesi analitik geometri olacak.

Haziran ayının ikinci yarısında Fen Bilimleri sınavı yapılacak. Fen bilimleri alanı soruları da 3 ayrı kitapçık halinde verilecek ve bir kitapçık toplanıp diğer bir kitapçık öyle dağıtılacak. Fizik, Kimya ve Biyolojiden 30'ar soru sorulacak ve her bir bölüm için 45 dk süre verilecek.

Yine Haziran ayının 2. yarısında Türk Dili Edebiyatı ve Coğrafya sorularından oluşan bir sınav daha yapılacak. Türk Dili ve Edebiyatından 56 soru sorulurken 85 dk verilecek öğrencilere. 85 dk sonunda kitapçıklar toplanıp bu sefer 24 tane Coğrafya sorusundan oluşan 35 dk lık bir sınav kitapçığı dağıtılıcak.

Ardından yakın bir zamanda Sosyal Bilimler sınavı yapılacak. 44 Tarih sorusuna 65 dk, 16 Coğrafya-2 sorusuna 25 dk ve 30 tane felsefe grubu sorusuna da 45 dk verilecek.

Son olarak eski YDS'de 2. bölüm sınavları içine alındı. Öğrencinin seçeceği İngilizce, Almanca yada Fransızcadan biri ile ilgili 80 soru sorulup bu soruları cevaplamak için 120 dk süre verilecek.

Şimdiden 2010 ÖSS'cilerine bol şanslar.

Yazar Hakkında
Mulgear "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Turkcell ve Avea'dan YGS HizmetiAvea ve Turkcell, YGS sonuçlarını ceplere gönderecek
İnternetin Yeni Trendi: Formspringİnternet'te hızla yayılan sosyal paylaşım siteleri arasında ön plana çıkan bir yeni bağımlılık: "formspring.me"
Yök Sınav Başvuru Tarihlerini DeğiştirdiYGS Sınav başvuru tarihi en az 1 hafta ertelenirken sınavın kendisi daha önce belirlenen tarihte yapılacak.
ÖSS'de Katsayıların Kaldırılması Kararı Danıştaydan DöndüÖSS'de uygulanan katsayı sistemi kullanılmaya devam edilecek.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman