[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "1941"

28 Şubat 2010 "Bu hafta Steven Spielberg'in en iyi filmlerinden biri olan 1941'i ve DVD'sini inceleyeceğiz."

Bu haftada Türk DVD piyasasındaki fakirlik gözümüze çarparken Steven Spielberg bizi ve yazı dizimizi kurtardı diyebiliriz. Bu hafta Spielberg'in en sıra dışı filmlerinden birini inceleyeceğiz ve DVD'si hakkında görüşlerimizi sunacağız.

1941

Steven Spielberg'in 1979 yılında çektiği 1941, yönetmenin en sıradışı filmlerinden biri olarak gözümüze çarpıyor. Hem başarısızlık hikayesiyle hemde ardından yakaladığı büyük başarıyla sinema tarihinde adım adım kült statüsüne erişen bu komedi filmi, o dönem en iyi görsel efektler dahil üç dalda Oscar'a adaylık kazanmıştı.

Haftanin-DVD-si-1941 image

Senaryosu Back to The Future serisininde yaratıcıları olan Robert Zemeckis ve Bob Gale tarafından yazılan 1941, Pearl Harbor saldırısı sonrasında California'daki panik havasını anlatmaktadır. Her an gelecek bir saldırıyı bekleyen California halkına panik havası bürünmüştür ve bunun en büyük sebebi de şehrin sahil kesiminde zincir atmış bir Japon denizaltısıdır. Şehirdeki panik havası çılgın askerler, korkmuş genç kızlar ve hevesli dükkan sahiplerinin etkinlikleriyle de desteklenince iş arap saçına döner.

Haftanin-DVD-si-1941 image
Film için hazırlanan poster çalışmalarından bir tanesi

Spielberg'in 1941'i vizyona girdiği 1979 yılında büyük bir başarısızlığın altına imza atar. Hem finansal açıdan hemde eleştirmenlerin yorumları tarafından dibe batırılan film unutulmaya yüz tutar. Ama kısa bir süre sonra bizzat Steven Spielberg tarafından yapılan filmin uzatılmış versiyonu Amerika'nın ABC kanalında gösterilir ve bu sefer filmi yerden yere vuran isimler, filmden övgüyle bahsetmeye başlar. Özellikle bu filmin televizyonda bu kadar sevilmesinin ardından o dönemin DVD'leri olarak nitelendirebileceğimiz video kasetlerin satışlarında 1941 zirveye oturur. Hatta bu sayede film Oscar'da 3 dalda adaylıkta kazanır.

Haftanin-DVD-si-1941 image
John Belushi ve Dan Aykroyd baştan sona filmi sürüklüyor.

1941, yaratıcı senaryosu ve ince esprileriyle günümüzde bile eşi benzerine zor rastlanır bir komedi filmi olarakta karşımıza çıkıyor. Özellikle John Belushi, Dan Aykroyd, Ned Beatty ve Christopher Lee'nin unutulmaz performanslarıyla desteklenen absürtlük derecesi arttırılmış kurgusuyla ve hikayesiyle komedi türünde bir mihenk taşı olan 1941, günümüzde kült statüsünde kabul ediliyor. Filmin anlattıklarıyla ilgili fazla konuşmak istemiyorum çünkü her anı olağanüstü bir yaratıcılıkla yazılmış esprileri filmi izlerken yaşamanız, çok farklı bir tecrübe olarak adlandırılabilir. Ama yine de kısaca bahsetmemiz gerekirse Spielberg'in açılış sahnesinde, bir önceki filmi Jaws'a yaptığı olağanüstü gönderme bile filme puan kazandırıyor.

Zaten Steven Spielberg'in bu filmle kısa süreli bir başarısızlık yaşamasını da aslında bu filmin bir geçiş döneminin ürünü olmasına da bağlayabiliriz. Nitekim daha önce sırasıyla çektiği The Sugarland Express , Jaws ve Close Encounters of the Third Kind ile yakaladığı ciddi çizgiyi böylesine bir komedi filmiyle kırması, o dönemlerde pek hoş karşılanmayan bir hareketti. Neyse ki yönetmen, projeyi zarara uğratmadan yine zekasını konuşturarak bu işi de kâra çevirmeyi başarır ve yine bu zekası sayesinde ardından çekeceği filmlere büyük bütçeler bulmak konusunda zorlanmayacaktır. Söylememiz gerekirse de yönetmenin 1941'in ardından çektiği filmleri Raiders of the Lost Ark ve E.T.: The Extra-Terrestrial'dır. Zaten bundan sonra da Spielberg alıp başını gitmiştir.

Haftanin-DVD-si-1941 image
John Belushi, çılgın pilot Wild Bill Kelso rolünde hafızalara kazınmıştı.

Filmimizin DVD'sini anlatmaya geçersek yine tek disk olarak piyasaya sürülen bu filmde açıklanan hiçbir ek bulunmuyor. Filmimizi İngilizce 5.1, Almanca 2.0, Fransızca 2.0 ve İspanyolca 2.0 ses seçenekleriyle izleme imkanına sahip bulunuyoruz. Bunun haricinde DVD'miz İngilizce, Arapça, Fransızca, İspanyolca, İzlandaca, Portekizce ve tabii ki Türkçe altyazı dil seçenekleriyle sunuluyor. Orjinalinin aksine 16:9 formatında görüntü ve seste dijital olarak yeniden düzenlenmiş versiyonunu içeren bu DVD'mize 14 TL gibi ufak bir miktar karşılığında sahip olabiliyoruz. Filmin mağazalardaki satış fiyatı ise şimdilik belli değil.

Her koleksiyonerin bu filmi edinmesini şiddetle tavsiye ederken, aranızda bu yazıyı okuyupta halen filmi izlemeyenler varsa, hiçbir şey için geç olmadığını söyleyebiliriz. Belki de sinema tarihinin en iyi on komedi filminden bir tanesi olarak kabul edebileceğimiz 1941, gücünden ve izlenebilirliğinden hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmeyi başardı. Bizim okuyucularımıza söyleyebileceğimiz en iyi şey ise izleyiniz ve izlettirinizden başka birşey olamaz.

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Indiana Jones 5 Projesinden İlk BilgilerIndiana Jones 5'ten ilk bilgiler gizli kaynaklardan gelmeye başladı.
Er Ryan'lar Geri ÇağrılıyorParamount Stüdyoları piyasaya sürdükleri Saving Private Ryan Blu-Ray'lerini geri topluyor.
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman