[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "A Man For All Seasons"

21 Şubat 2010 "Bu hafta Fred Zinnemann'ın unutulmaz başyapıtını ve DVD'sini inceleyeceğiz."

Geçtiğimiz hafta ülkemizde kaliteli bir film ve DVD'si basılmadığını için yazı dizimize bir haftalık ara vermek zorunda kalmıştık. Bu haftada piyasaya yaklaşık 15 farklı film DVD'si çıkmış olmasına rağmen içinde koleksiyon değeri olan tek film A Man For All Seasons olarak karşımıza çıkıyor. Bizde bu hafta bu filmi ve DVD'sini incelemeye karar verdik.

A Man For All Seasons

1966 yılında Fred Zinnemann tarafından filme alınan A Man For All Seasons, ülkemizdeki adıyla Her Devrin Adamı, döneminin çok üstünde bir film olarak karşımıza çıkıyor. 1966 yılında 'En İyi Film' dahil Akademi Ödülleri'nde toplam altı ödül kazanan film gücünden hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmeyi başardı.

Haftanin-DVD-si-A-Man-For-All-Seasons image

Filmin konusundan önce bu olayın tarihteki yerine bir bakalım. Abisinin dul karısı Catherine ile evlenen Kral 8. Henry, bu evlilikten erkek çocuğu olmayınca ve Anne Boleyn'e aşık olunca boşanmak ister. Ama zaten abisinin dul karısıyla evlenmesi yüzünden lanetlendiğini düşünen 8. Henry, boşanmak için Papa'dan onay ister. Bu isteği Papalık tarafından reddedilen 8. Henry ülkesinde 'The Supreme Head of the Church in England' adını verdiği bir kilise kurar ve bütün halkını bu kilise inanması için zorunluluk getirir. Papayı inkar etmenin ve Anne Boleyn ile çocuklarının İngiltere'nin yasal varisleri olduğunun kabul edilmesi şartlarının ön plana çıktığı bu kiliseye inanmayan herkese çok büyük cezaların getirileceği açıklanıyor. Bunun üzerine ülkedeki papazların ve diğer din adamlarının çok büyük bir kısmı bu yeni kiliseyi kabul ediyor ama katı bir Katolik olan dönemin en büyük düşünürlerinden Thomas More, papazlıktan istifa eder ve böyle bir saçmalığa ortak olmayacağını söyler. Bunun üzerine başta ülkedeki karışıklığın sebebi olmakla ve sonrasında da vatan hainliğiyle suçlanan Thomas More, bütün ağır baskılara rağmen bu kiliseyi kabul etmez ve sonunda idam edilir.

Haftanin-DVD-si-A-Man-For-All-Seasons image
Robert Shaw ve Paul Scofield, A Man for All Seasons ile birlikte bütün dünyada tanınan isimler haline gelmişlerdi.

Filmimiz de bu konuyla paralel işliyor ve büyük ölçüde olanları anlatıyor. Filmde herşeyden önce ünlü düşünür Thomas More'un kişiliği üzerinde bazı sorgulamalara şahit oluyoruz. Thomas More hakkında da kısa bir bilgi vermemiz gerekirse çocukluğundan itibaren çok katı bir şekilde dini eğitim görmüş azılı bir katoliktir. Ülkedeki sayılı din adamlarından biri olarak kralın en yakın adamlarından bile olmuş hatta bir dönem başbakanlık derecesine bile yükselmiştir. Koyu bir Katolik olmasına rağmen engin düşüncelere sahipti ve hayalindeki toplumsal düzenden Utopia adlı eserinde bahsetmişti. Özellikle 8. Henry'e karşı gelerek şimşekleri üzerine çeken yazar bu düşünceleri yüzünden idam edilmişti. O dönem Utopia adlı eseriyle aforoz da edilen Thomas More, 1935 yılında Papalık tarafından aziz ilan edilmişti.

Haftanin-DVD-si-A-Man-For-All-Seasons image
Sir Thomas More

Bu filmde ise Thomas More'un kişiliği hakkında bazı sorgulamalara şahit oluyoruz. Koyu bir Hristiyan mı yoksa dürüst bir politikacı mı ? Yoksa acı duymaktan zevk alan bir psikopat mı ? Hukuka karşı olarak gördüğü yeni kiliseyi kabul etmemiştir ama bu siyasi anlamda değil, büyük ölçüde dini inançlarını terk edemediği için olmuştur. Herşeyden önce More dürüst bir adamdır ve kendi inancına ters olan bir şeyi hiçbir şekilde kabul etmek istemez. Bu özelliğiyle hukuk adamı kişiliğinden çok duygusal kişiliğinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Buna rağmen yine de tarafsızlığı ve dürüstlüğüyle artık günümüzde rastlayamadığımız türde bir devlet adamlığı yapmış ve tarihe adını Her Devrin Adamı lakabıyla birlikte yazdırmayı başarmıştı. Thomas More kitaplarını okumuş biriyseniz ve bu isme hayranlığınız bulunuyorsa onu anlamak için daha iyi bir eser bulamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Haftanin-DVD-si-A-Man-For-All-Seasons image

Filmimiz ise Fred Zinnemann'ın kariyerinin zirvesini oluşturur. 1966'da 2 milyon dolar gibi bir bütçeyle çekilen bu film, gişede 25 milyon dolarlık bir başarıya imza atar ve bütün dünyada büyük bir başarı yakalar. O dönem pek ünlü olmayan Paul Scofield ve John Hurt gibi isimleri başarılı performanslarıyla dünyaya tanıtır. Yine Jack Gwillim, Robert Shaw ve Orson Welles gibi tecrübeli aktörlerle desteklenen oyuncu kadrosunda performans konusunda tek bir fire verilmez ve belki de sinema tarihinde oyuncu kadrosu film boyunca baştan sona üstün performans gösteren sayılı filmlerden biridir. Bunun en büyük etkisi tabii ki Hollywood'un en büyük yetenek avcılarından biri olan Fred Zinnemann'ın oyuncu yönetmindeki başarısına bağlayabiliriz.

Haftanin-DVD-si-A-Man-For-All-Seasons image
Orson Welles, yine bütün sıradışılığıyla filme damgasını vuruyor.

Bu başarılı filmin DVD'si ise aradan geçen onca zamana rağmen yeni basılıyor. Birçok klasik filmde yapıldığı gibi sadece tek DVD'lik versiyonu basılan A Man For All Seasons, klasik DVD özelliklerini taşıyor. DVD'nin en büyük artısının sadece İngilizce 5.1 olarak karşımıza çıkan ses desteği olduğunu söyleyebiliyoruz. Nitekim klasik filmlere 5.1 desteği ülkemizde pek karşımıza çıkan birşey değil. Bunun yanında yine İngilizce ve Türkçe olmak üzere Avrupa'da çok konuşulan dilleri altyazı desteğinde görebiliyoruz. Bunun dışında malesef bu DVD'miz başka bir ek içermiyor.

Herşeye rağmen A Man For All Seasons, günümüzde gerçekten çok nadir bulunan bir insan modeli olarak Thomas More'un Orta Çağ'da başından geçenleri en iyi şekilde anlatan ve bazı dersler çıkarmamıza olanak sağlayan başarılı bir film ve her koleksiyonda bulunması gereken bir yapıt olarak kabul edebiliriz. Ülkemizdeki mağazalarda 17 TL gibi bir fiyata ürüne sahip olabiliyoruz ama biz meraklası için farklı bir öneri de daha bulunacağız.

Haftanin-DVD-si-A-Man-For-All-Seasons image
Yönetmen Fred Zinnemann, Hollywood sinemasını oluşturan en önemli isimlerdendir.

Eğer imkanınız ve merakınız varsa İngiltere üzerinden bütün dünyaya hizmet veren kaliteli bir alışveriş sitesi olan Sendit'ten bu ürünü almanızı tavsiye edeceğiz. Sendit'te 6.49 euro fiyatla Deluxe Edition olarak satılan bu filmimizin DVD'sinde ülkemizde satılan DVD'deki bütün özellikler, Türkçe altyazı desteği dahil bulunuyor. Üstelik fazladan The Life of Saint Thomas More adı altında çok kaliteli bir Thomas More belgeselini izleme şansına erişebiliyorsunuz, Türkçe altyazı desteğiyle ...

Meraklısı için kusursuz bir film deneyimini garanti ettiğimiz A Man For All Seasons'ın meraklı olmayanlar içinde izlenmesi gereken film olduğunu ve herkese gözü kapalı tavsiye ettiğimizi bildiririz.

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman