[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"

28 Mart 2010 "Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz."

Bu hafta yazı dizimize bir yerli film ile devam ediyoruz.

Başka Dilde Aşk

Ülkemizde başarılı olarak görebileceğimiz sayılı kadın yönetmenlerden olan İlksen Başarır'ın ilk filmi olan Başka Dilde Aşk, işlediği konusu ve başarılı oyunculuklarıyla geçtiğimiz yılın en başarılı Türk filmlerinden biri olarak kabul edilebilir. Filmin erkek oyuncusu Mert Fırat'ın da başarıyla can verdiği rol ile Yeşilçam Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne uzandığı bu film, toplumumuzdaki en önemli sorunlardan birine de değiniyor.

Haftanin-DVD-si-Baska-Dilde-Ask image

Doğuştan işitme engelli olan Onur, bir kütüphanede çalışmaktadır. Onur'un babası o 7 yaşındayken evi terk etmiştir. Kendi durumunun buna sebep olduğunu düşünen Onur, bu olaydan dolayı hep kendini sorumlu tutmuştur. Bu durumun bir daha olmaması için konuşmayı öğrenir fakat çevresindekilerin ona karşı gösterilen acıyan bakışları yüzünden sessizliği tercih eder. Babasının da baskılarından bunalan Zeynep'te evden ayrılır ve farklı işlerde geçimini sağlamaya çalışır. En son bir çağrı merkezinde çalışmaya başlayan Zeynep, Onur'un kürek takımından arkadaşı Vedat'ın nişan partisinde Onur ile tanışır. Hiç konuşmadan geçen bir gecenin ardından Onur'un işitme engelli olduğunu öğrenen Zeynep, birçok insanın aksine Onur'a acımaz ve ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Bütün gün telefonda tanımadığı insanlarla konuşmak zorunda olan Zeynep, hiç konuşmadan anlaşabildiği Onur ile sonunda huzuru bulur.

Haftanin-DVD-si-Baska-Dilde-Ask image

Toplumumuzda özellikle engelli vatandaşlara karşı oluşan ön yargılarımızı kimse inkar edemez. Ama bu film bize bir şeyi çok iyi anlatıyor. Başkalaştırdığımız kişilerin aşkı bizden daha iyi yaşayabildiğini bize olağanüstü bir anlatımla sunuyor. Aşkın sadece duyulara bakmadığını gösteren bu film, kulaklarla değil kalp ile sevmenin, belki de gerçek sevginin nasıl birşey olduğunu bize en gerçekçi örneklerle abartıya girmeden anlatıyor. Sağır bir erkek ile bir çağrı merkezinde çalışan kızın arasındaki bu ilişki, abartıya kaçmadan en dengeli ve doğal bir biçimde sunulurken aslında hayata karşı kendi kendimizi başkalaştırdığımızın farkına varabiliyoruz.

Haftanin-DVD-si-Baska-Dilde-Ask image
Mert Fırat, bu filmdeki performansıyla Yeşilçam Ödülleri'nde en iyi erkek oyuncu dalında ödülü almaya hak kazandı.

Filmde işlenen aşk konusu dışında bizlere gösterilmek istenen bir yön daha var. Yazı başından beri bahsettiğimiz o başkalaştırdığımız kişilerin, fiziksel engellilerin zor hayatlarıdır. Filmde normal şartlar altında hiç düşünmediğimiz ve günlük hayatta bize çok kolay gelen şeylerin aslında bu insanlar için ne kadar zor şeyler olduğunu görebiliyoruz. Ve tekrar aşk konusuna dönersek, aslında bu film bir özelliğiyle de kendi kendimizi sorgulamamıza sebep oluyor. Duymamazlıktan geldiğimiz bu hayatlarda sevmek için duymaya ihtiyacın olmadığı, duymadıkları için bir kenara itildiklerini düşündüğümüz insanlarında bazen hayatı bizden daha iyi duyabildiklerini görebiliyoruz.

Haftanin-DVD-si-Baska-Dilde-Ask image
Filmin yönetmeni İlksen Başarır

Film geri kalan özellikleri hakkında da konuşmamız gerekirse bundan sonra ülkemizin sayılı başarılı kadın yönetmenlerinden biri olarak kabul edebileceğimiz İlksen Başarır'ın ilk filmi olan Başka Dilde Aşk, hem kurgusuyla hemde sinematografiyi en iyi şekilde kullanmaya çalışmasıyla ülkemizin şartlarına göre, hatta Avrupa şartlarına göre üst sınıf bir film olarak karşımıza çıkıyor. Senaryosuna değinmemiz de gerekirse yönetmen İlksen Başarır ile başrol oyuncusu Mert Fırat'ın birlikte yazdığı bu senaryo, son yıllarda bütün dünya üzerinde yazılmış en iyi senaryolardan biri olarak görülebilir. Bazı filmlerde kopukluklar vardır, birşeyler anlatılır ve film seyircinin orayı kendi kafasında doldurmasını ister. Ama seyirci bu boşlukları yargılar. İşte bu filmde senaryo öğeleri o kadar başarılı bir şekilde oturtulmuş ve kurguyla desteklenmiş ki bu şekilde filmde yer alan boşlukları hiçbir şekilde yargılamıyoruz, yabancı bir nesneymiş gibi bakmıyoruz. Film, beklenin çok üstünde bir yönetmenlik ve senaryo çalışması ile karşımıza çıkıyor, özellikle filmdeki renk çalışmasının kusursuza yakın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Haftanin-DVD-si-Baska-Dilde-Ask image
Mert Fırat ve Saadet Işıl Aksoy başarılı oyunculuk performanslarıyla alkışı hak ediyorlar.

Oyuncu kadrosuna ise ayrı bir paragraf ayırmak istiyorum. Nitekim başta Mert Fırat olmak üzere bütün oyuncu kadrosu son yıllarda gördüğümüz en iyi performanslardan birkaç tanesine sahip bulunuyorlar. Eğer film önümüzdeki dönemlerde uluslararası festivallerde şansını denerse bu oyuncu kadrosunun bu performanslar ile yurt dışında keşfedilebileceğini ve geleceklerinin parlak olduğunu savunabiliriz. Özellikle 3. Yeşilçam Ödülleri'nde de En İyi Erkek Oyuncu dalında ödül kazanan Mert Fırat'ın olağanüstü oyunculuğu bizi filmden koparıp, sanki hayatın bir parçasını yaşıyormuşuz gibi hissetmemize yol açıyor. Saadet Işıl Aksoy'un aynı derecedeki başarılı performansıyla da desteklenen Mert Fırat'a ayrıca yine olağanüstü bir performanslarıyla Şebnem Köstem ve Lale Mansur eşlik ediyor. Bu dört isminde birbirinden iyi ve dengeli oyunculuk performanslarıyla adeta bir seviye daha atlayan film, üstte bahsettiğimiz gibi adeta film olmaktan çıkıp hayatın bir parçası haline geliyor.

Haftanin-DVD-si-Baska-Dilde-Ask image
Lale Mansur'da üstün bir oyunculuk performansıyla filme destek veriyor.

DVD özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse film yine tek DVD olarak karşımıza çıkıyor. Sadece VCD ve DVD formatlarında satışa sunulan film, altyazı desteği olmaksızın sadece Türkçe olarak izlenebiliyor. Malesef bu DVD şuan elime geçmediği için içinde bir ek veya ekler var mı bilmiyorum. Fakat yayıncı firma Tiglon'un bu DVD'nin açıklamalarında ek belirtmediğini görebiliyoruz. Malesef bunların haricinde de filmin bu DVD'si hakkında bahsedilebilecek bir özelliği bulunmuyor. Yazarınız olarak şiparişini verdiğim bu DVD'nin elime geçmesinin ardından güncellemeye gerek duyarsam yeni bilgileri buraya koyacağım.

Haftanin-DVD-si-Baska-Dilde-Ask image
Filmin setinden bir fotoğraf karesi

Ama tekrar bahsetmemiz gerekirse bu DVD'ye sadece film olarak basılmış olsa dahi sahip olmamız gereklidir. Çünkü sıkıcı romantik filmlerin arasından farklı tarzıyla başarıyla sıyrılan Başka Dilde Aşk, bize aşkın lisan ve hiçbir engel tanımadığını fazlasıyla gösteren, hayatın birçok kademesinde kendimizi sorgulamamıza yol açacak bir filmdir. Her şeyden önce beyazperdede popülist filmlerin ardından arka planda kalan bu harika filme hak ettiği değeri DVD pazarında vererek, Türk sinemasında gerçekten değer görmeyi hak eden filmleri yalnız başına bırakmamamız gerektiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz yılın en iyilerinden, hatta bazılarına göre en iyi Türk filmi olan Başka Dilde Aşk, kesinlikle kaçırılmamalıdır.

Filmin fragmanıYouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=EoPmc_VE4TI

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz.
Haftanın DVD'si "The Informant!"Bu hafta Steven Soderbergh'in Informant'ını ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman