[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "On The Waterfront"

31 Ocak 2010 "Bu hafta, gerçek bir klasik olan On The Waterfront'u ve DVD'sini ele alacağız."

Bu hafta sadece Michael Jackson'ın anısına hazırlanan Thıs is It filminin DVD'si çıkmış ve araştırmasını yapacakken geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen klasik filmlerin DVD'leri bu haftaki yazımızı ele geçirdi. Çünkü bu filmlerden bir tanesi hiçbir şekilde görmezden gelinemeyecek bir filmin DVD'siydi.

On The Waterfront

1954 yılında vizyona giren, en iyi film ve en iyi erkek oyuncu olmak üzere 8 Oscar sahibi bir Elia Kazan başyapıtı olan On The Waterfront, bir ülkenin sinemasını ve bir yönetmenin hayatını değiştiren film olarak sinema tarihine adını yazdırmıştı. Elia Kazan için hayat çekilmez bir hale gelecekken bu film ile Hollywood sineması büyük bir değişime maruz kalacaktır.

Haftanin-DVD-si-On-The-Waterfront image

Terry Malloy, 20'li yaşlarında olmasına rağmen yıpranmış limanlarda bölgeye hakim çete lideri Johnny Friendly adına çalışan eski bir boksördür. Şaşalı bir hayattan bir anda düşen Terry kötü günler geçirmektedir ve bir çocukluk arkadaşının patronu tarafından öldürülmesiyle iyice depresyona girer. Çünkü bu suçun içinde dolaylı olmasa da yer almaktadır. Suçluluk duygusu içinde kötü günler geçirirken öldürülen çocukluk arkadaşının kız kardeşiyle karşılaşır ve ona aşık olur. İlişki yavaş yavaş ilerlediğinde kız ve yerel bir papaz, Terry'i çeteye karşı savaşması için ikna etmeye çalışır. Gerçekleşen bir kaç olay sonucunda çete, Terry'nin abisine de infaz kararı çıkardığında Terry, çeteye karşı savaşma kararı alır. İlk işse liman işçilerini organize ederek patronları olan Johnny Friendly'e karşı gelmektir.

Haftanin-DVD-si-On-The-Waterfront image

Malcolm Johnson tarafından 1949 yılında New York Sun gazetesinde yazılan bir mini öyküden uyarlama olan bu film, dönemin Manhattan ve Brooklyn bölgesindeki bütün yolsuzlukları ve haraç kesme olaylarını anlatır. Yozlaşmış polis teşkilatından, dönemin insanlarının düşünce biçimlerine kadar bir toplumsal eleştiri olarak ele alınan mini yazı dizisinin etkisi pek büyük olamamıştı fakat Elia Kazan'ın olağanüstü anlatımı ve genç Marlon Brando'nun unutulmaz oyunculuğuyla birlikte bu hikaye, bütün dünyaya yayılmayı başarmıştı.

On the Waterfront'ta işçi sınıfının organize olması anlatılırken birlik mesajları verilmiştir. Elia Kazan'ın işçi sınıfına gönderdiği mesajlar, o dönem Amerika'da yeni yeni başlayan Soğuk Savaş paranoyasının kurbanı olmasını sağlamıştır. 1950'li yıllarda ortaya çıkan ve "Kara Liste" olarak adlandırılan listeye adı dahil edilen Elia Kazan, bu filmin ardından çok büyük eleştirilere maruz kalarak zor günler geçirmiştir. Çünkü hükümet tarafından bu listeye adı yazılanlar komunist damgası yiyerek ülkeden sürülüyordu. Elia Kazan kendisinin de bu görüşe sahip olduğunu çıktığı devlet mahkemesinde itiraf etmiş ve sürgünden kurtulmak, ülkesinde sinemaya devam edebilmek adına o döneme kadar ülkede saklanan ve sinema sektöründe hizmet veren komünistleri ihbar etmişti. Bunun sonucunda sürgün cezası kaldırılan Elia Kazan'ın karşısına bu seferde sansür belası takılmış, çektiği her film komunist mesaj içermediği halde büyük sansürlere uğramıştı. Herşeye rağmen Elia Kazan'ın başına o dönem bu kadar dert açan ve itiraflar sonucu Charlie Chaplin gibi isimlerinde sürgün yemesine sebep olarak On The Waterfront filmi, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel tarihi iyi bir şekilde anlattığı ve estetik olarak üst düzeyde olduğu gerekçesiyle yine Amerikan hükümeti tarafından onurlandırıldı.

Haftanin-DVD-si-On-The-Waterfront image
Marlon Brando'nun bu sahnedeki oyunculuğu, sinema tarihinin en iyi performansı olarak kabul edilir.

Elia Kazan'ın sinematografik yenilikleriyle film Hollywood'da gündem yaratırken asıl bomba ise Marlon Brando tarafından patlatılmıştı. Nitekim filmde yer alan bir araba sahnesinde Marlon Brando'nun canlandırdığı Terry karakteri ile abisinin konuşma sahnesi, sinema tarihinin en iyi oyunculuk performansı olarak kabul ediliyor. Hatırlatmak isteriz ki Marlon Brando o dönem 30 yaşındaydı ve daha 4. kez başrol oynuyordu. Olağanüstü performansıyla filme can veren Marlon Brando'yu en iyi şekilde yöneten Elia Kazan'ın başarısı da tabii ki görmezden gelinmeyecek kadar büyüktür. Nitekim Elia Kazan, sinema tarihine kazandırdığı büyük aktör ve aktristlerle de önemli bir yere sahiptir. Marlon Brando'nun yanı sıra James Dean, Gregory Peck, Vivien Leigh, Rod Steiger, Natalie Wood ve Lee J. Cobb gibi isimleri keşfederken daha önceden yerel çapta bir üne sahip olan Anthony Quinn'i ise bütün dünyaya tanıtarak sinema adına büyük bir hizmette bulunmuştur.

Haftanin-DVD-si-On-The-Waterfront image

Filmin DVD'sini anlatmaya da başlayalım ama pek uzun sürmeyecek. Filmimiz çoğunlukla olduğu gibi sadece İngilizce dublaj destekliyor. Türkçe ve İngilizce dahil olmak üzere 13 Avrupa dilini içeren altyazı desteği ile karşımıza çıkan DVD, geniş ekran formatlarını destekliyor. Bunun dışında filmde hiçbir ek bulunmuyor. Filmimiz, internetteki alışveriş sitelerinden 13 TL'ye satın alınabiliyorken mağazalarda da 13 TL ile 16 TL arasında bir fiyata satın alınabiliyor. Gerçek anlamda ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi olan On The Waterfront, her koleksiyonerin koleksiyonunda bulunması gereken bir yapım olmasının yanı sıra her sinema severin de mutlaka görmesi gereken bir yapımdır.

Ayrıca konuyla alakasız bir dip notta düşmek isterim ki Elia Kazan, tam adıyla Elias Kazancıoğlu, 7 Eylül 1909'da o dönemin Osmanlı İmpatorluğu'nda Kayseri ilimizde dünyaya gelmiştir. 1913 yılında, Rumların gördükleri ayrımcılık yüzünden büyük bir Rum topluluğuyla birlikte Amerika'ya ailesiyle birlikte göç eden Elia Kazan bu dönemi filmlerinde de anlatmıştır. 1963 yılında çektiği "America, America" ya da diğer adıyla "The Anatolian Smile" adlı film ile doğduğu topraklara olan özlemini belirtse de onlara yapılanlar yüzünden içindeki kırgınlığı da belirtmekten çekinmez. Gördükleri baskı yüzünden hayallerinin peşinde Amerika'ya göç eden bir aileyi anlatan Elia Kazan, bu filmde aslında kendi yaşadıklarını beyaz perdeye aktarmıştır.

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman