[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "Terminator: Salvation / T-600 Limited Edition"

04 Aralık 2009 "Terminator: Salvation filminin DVD'si ülkemizde piyasaya sürüldü."

Bir DVD Film koleksiyoneri olarak böyle bir yazı dizisine başlamaya karar verdim. Bilindiği üzerine ülkemizde çok kalitesiz bir DVD Film piyasası mevcut bulunmaktadır. Her hafta en az 3-4 film piyasaya sürülmesine rağmen bazen bir ay boyunca piyasaya sürülen filmlerden toplamda 3-4 tanesinin bile bir değeri bulunmuyor. Bu yazı dizisinin amacı da kaliteli bir şekilde film izlemek isteyip, korsana yüz dönüp orjinal alan arkadaşlara veya koleksiyonerlere yol göstermektir. İlk yazımıza da bu hafta piyasaya sürülen bu güzel setin incelemesiyle başlıyoruz.

Terminator: Salvation / T-600 Limited Edition
2 DVD'lik Metal Kafalı Özel Versiyon

haftanin_dvd_leri_terminator_salvation_ve_in_bruges image

James Cameron'un kült yapımları Terminator 1 ve 2'den sonra çekilen 3. film o kadar kötüydü ki insanlar onu bu seriye layık bile görmüyordu. Aradan geçen yıllardan sonra bu sefer ABD'nin en ünlü reklam yönetmenlerinden ve dizi yapımcılarından biri olan McG takma adlı Joseph McGinty Nichol, James Cameron'un onayından sonra seriye el attı. Filmin konusu ise üç filmde olduğu gibi geçmişte değil, gelecekte geçecekti.

Film başladığında görüyoruz ki Kıyamet Günü gerçekleşmiş, makineler idareyi tamamen ele geçirmişti. Direniş'in ilk dönemleriyle başlayan filmde John Connor'un yükselişini de görebiliyoruz. John Connor yönetiminde başlayan bir saldırıdan sonra ortaya çıkan Marcus, savaş hakkında hiçbir şey hatırlamamaktadır. Çıktığı yolculukta daha çocuk yaşlarında olan Kyle Reese ile tanışan Marcus, yanındaki çocuğun ne kadar önemli olduğunu bilmemektedir. Çünkü makinelerin yeni planı John Connor'un babası olan Kyle Reese'i öldürüp, zamanı değiştirmektir. Yaptığı saldırı da hem bu planı, hemde T-800'lerin üretim planlarını ele geçiren John Connor ise hem babasını kurtarıp, hem de Skynet'e büyük bir darbe indirmek için harekata geçmiştir.

haftanin_dvd_leri_terminator_salvation_ve_in_bruges image
Christian Bale filmde John Connor karakterini canlandırıyor.

Film gişede büyük bir başarı yakalamış olsa da Cameron'un Terminator filmlerinin çeyreği bile etmiyor. Tabii ki bunun anlamı film çok kötü, izlenmez falan demek değildir. Film kendi içinde yakaladığı anlatım tarzıyla 2009'un iyi filmlerinden bir tanesi olmasının yanı sıra orjinal seriye yaptığı göndermeler ile saygı duruşunda bulunmayı da es geçmiyor. Buna rağmen artık kaliteli izleyicilerin görmekten sıkıldığı bir ton klişeyi içermesi de filmde puan kaybettiriyor. Yine seyir zevki üst düzeyde bir film olan Terminator: Salvation, Terminator'un o kıyamet sonrası havasını yeterince bize verebiliyor. James Cameron'un filmlerinin kusursuz olması ondan sonra çekilenlerin onlara yaklaşamıyor olmasının sebebi olsa da filmimiz izlenebilirlik kalitesi olarak kesinlikle iyi durumdadır.

haftanin_dvd_leri_terminator_salvation_ve_in_bruges image
Eskiden buraların tamamı benimdi, sattım

Ülkemizde son dönemlerde üretilmeye başlanan önemli film karakterlerinin suratları şeklindeki DVD kutuları, koleksiyonerleri heyecanlandırmıştı. Yurt dışında bunu bayağıdır yapmalarına rağmen ülkemize yeni girmeye başlayan bu tip kutular ciddi satış rakamları da yakaladı. Bu setin en ilgi çeken yanı ise tartışmasız T-600 modelinin kafasının şeklini alan kutunun tamamen metalden yapılıyor olmasıdır. Sayılı basılacak olan bu setin ilerleyen yıllarda ülkemizdeki koleksiyonerler için inanilmaz bir değere sahip olması bekleniyor.

haftanin_dvd_leri_terminator_salvation_ve_in_bruges image
Sete kafasıyla tam destek veren T-600 modelinin filmden görüntüsü

PAL yayını destekleyen set, 16:9 Geniş ekran görüntü oranında karşımıza çıkıyor.Setin ses özelliklerine baktığımızda ise filmin 5 dilde dublaj ile desteklendiğini, bu dillerden İngilizce, Macarca ve Çekce'nin 5+1, geriye kalan Türkçe ve Polonyaca'nın ise stereo destekli olduğunu görüyoruz. Ayrıca set içinde Türkçe'nin de olduğu 11 dilde altyazı ile karşımıza çıkıyor.

haftanin_dvd_leri_terminator_salvation_ve_in_bruges image
Kutunun farklı açılardan resimleri

Setin ikinci DVD'sindeki ekler ise tatmin edici görünüyor. Set daha elime geçmediği için şimdilik sadece firmanın yaptığı açıklamları yazacağım. Öncelikle Geleceği Yaratmak adında bir kamera arkası belgeseli karşımıza çıkıyor. Bunun yanında görsel efektlerin tasarlanma aşamasını gösteren 11 mini belgeselde bulunuyor. Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla da en beğenilen ek ise Moto-Terminator'lerin yapımını anlatan belgesel olmuş. Bu belgeselde görsel efektçiler ve Ducati'den gelen bir ekibin ortak çalışması sonucu bunların nasıl yaratıldığı anlatılıyormuş. Bunun dışında set içinde bulunan birkaç ek daha olmasına rağmen detaylı olarak elime geçmediğinden bilgileri, bunları buraya yazamıyorum.

Son olarak bu setin fiyatına gelirsek, ortalama 45 TL'lik bir fiyat ile piyasaya sürüldü. Ortalama diyorum çünkü fiyat her yerde değişiyor. Bunun dışında filmin 2 DVD'lik versiyonu düz metal kutuda ve normal kutuda olmak üzere de basıldı. Bunların fiyatları da 28TL ile 23TL olarak belirlenmiş. Ayrıca filmin tek disklik ekleri içermeyen versiyonu ise 18 TL'den satışa sunulmuş bulunuyor.

haftanin_dvd_leri_terminator_salvation_ve_in_bruges image
Yurt dışında piyasaya sürülen harika setin fotoğrafları

Ek olaraksa yurtdışında Blu-Ray için piyasaya sürülen T-600 versiyonu ise olağanüstü diyebileceğimiz kadar iyi durumda. DVD kutusu direk büst olarak metalden yapılmış. Aynı setin birde önceki 3 filmi de içeren versiyonları da satışa sunulacakmış. Üstte resmi bulunan setin satış fiyatı ise 55 euro civarında ...

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman