[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"

12 Nisan 2010 "Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız."

Bu hafta yazı dizimize geçtiğimiz yılın en tartışmalı filmlerinden biriyle devam ediyoruz.

The Hurt Locker

Sinemadaki erkek üstünlüğünü hiç birimiz inkar edemeyiz. Çekilen bütün türlerde yönetmenlerin ve diğer teknik işlerde çalışan kişilerin erkek olması artık kural gibi bir hal almışken, piyasada tutunmaya çalışan birçok başarılı kadın yönetmenin varlığından da haberdarız. Ama The Hurt Locker'in yönetmeni Kathryn Bigelow'u o kadın yönetmenlerden de ayıran bir özelliği var. Günümüzde büyük ölçüde erkeklerin eğlence anlayışına yönelik varlığını sürdüren aksiyon sinemasında kendine sağlam bir yer edinen Kathryn Bigelow, böylelikle birçok erkeğin bile tutunamadığı bu türde yaşayan bir efsane haline geldi.

Haftanin-DVD-si-The-Hurt-Locker image

Irak'ta görev yapan bir bomba imha ekibinin lideri olan William James, görev sırasındaki tavırları ve sert yöntemleriyle sürekli tepki çekmektedir. Adeta intihar olarak adlandırılabilecek davranışlarıyla sürekli kendisini ve ekibindeki askerlerinde hayatını tehlikeye atan James'e askerlerin güveni azalmaya başlamıştır. En son bir çatışma sırasında emrindeki Sanborn ve Eldridge adlı askerleri adeta kayıtsızca ölüme göndermesi ve verdiği kararlarla şehri kaosa sürüklemesiyle ortaya bir ortaya William James'le ilgili bir gerçek çıkmıştır. Savaş, onun için bir bağımlılıktır.

Haftanin-DVD-si-The-Hurt-Locker image

Yönetmen Kathryn Bigelow'un 1991 yılında çektiği Point Break adlı aksiyon klasiğinin teknik başarısı, bütün dünya tarafından ayakta alkışlanmıştı. Daha kariyerinin başında olan yönetmen bu filmde birçok önemli hata yapmıştı fakat teknik olarak çok başarılı bir işin altına imzasını atmıştı. Özellikle sadece Bigelow'un filmlerinde rastlayabileceğimiz tarzda ve sanki aksiyon sineması için yaratılmışcasına karşımıza çıkan dinamik kurgu anlayışı, The Hurt Locker'da en iyi şekilde kullanılıyor. Kendine has dinamik kurgu anlayışıyla birlikte sinematograf Barry Ackroyd'un üstün görüntü çalışmaları birleşince ortaya görsel olarak bir şölen çıkıyor diyebiliriz. Filmin bir diğer önemli yanına da gelirsek, ses ve ses kurgusu ön plana çıkıyor diyebiliriz. Zaten filmin kazandığı altı Oscar ödülünden ikisi bu dallarda kazanıldı.

Haftanin-DVD-si-The-Hurt-Locker image

Ve filmin hem Amerika'da hemde dünyanın geri kalanında en çok tartışılan yanı hakkında konuşmaya gelelim. Filmin senaryosu Mark Boal adında bir savaş muhabirinin Irak'ta yazdığı günlüklere dayanıyor. Hal böyle olunca insanlar oradaki gerçeklikleri gördüklerinden emin bir şekilde filmi izliyorlar fakat işler öyle değil. Başta Amerika'dakiler olmak üzere bütün dünyadaki savaş karşıtları, filmin savaşı övdüğü ve Amerika'yı Irak Savaşı'nda haklı gösterdiği gerekçesiyle film hakkında ağır eleştirilerde bulunuyorlar. Özellikle filmde yerel halkın çok aptal olarak tasvir edilmesi ve askerlerin orada dünya barışını sağlamak için bulunduğu vurgulanıyor. Aslında filmin yönetmenin gözünde ne ifade ettiğini Oscar törenlerindeki konuşmasından anlayabiliyoruz. Amerikan askerinin özgürlük için yurtlarından ayrıldığını ve orada dünya barışını sağladığını söyleyen Bigelow, aslında bir nevi uyutulmuş Amerika'nın görüşlerini bize bir kez daha gösterdi. Bigelow her ne kadar başarılarıyla sevilen bir yönetmende olsa özellikle bu açıklamaasıyla bir kez daha tepki çekti. Amerikan hükümetinin halkına karşı kullandığı propaganda araçlarından Bigelow gibi donanımlı ve bilgili olarak bilinen Bigelow'un bile etkilenmiş olması da tartışma yaratan bir diğer unsur oldu. Yine de senaryo yazarının savaş muhabiri Mark Boal olduğunu söyleyelim. Onun cephesinden baktığımızda ise Irak'ta Amerikan askerleriyle birlikte kaldığını ve onların yaşadıklarını günlüklerine yazdığını görüyoruz. Yani filmin senaryosunun temelini bunlar oluştururken diğer yandan hikayeleştirilmiş Amerikan ideolojilerine de şahit oluyoruz.

Haftanin-DVD-si-The-Hurt-Locker image

Ama diğer yandan filmin, asker psikolojisini seyirciye en iyi şekilde yansıttığını düşünüyorum. Hatta bu yönüyle kendi çapında bir savaş karşıtlığına da sahip diyebiliriz. Savaşın deneyimli ve eski askerlerde bir çeşit bağımlılık oluşturduğunu anlatan film, savaşa düşüncesiz ve saf olarak giden birinin oradaki vahşeti ve saçmalığı görmesiyle kişiliklerin değiştiğini de vurguluyor. Özellikle başarılı oyunculuk performanslarıyla da asker psikolojisini en iyi şekilde yansıtan The Hurt Locker, bütün dünyada bu yönüyle ayakta alkışlandı. 2010 Oscar'larında En İyi Erkek Oyuncu dalında da adaylık kazanan Jeremy Renner'ın başarılı performansı da kesinlikle görülmeye değer. William James rolünde karşımıza çıkan Renner, ruh sağlığını kaybetmiş çavuş rolünde fazlasıyla başarılı bir oyunculuk performansı gösteriyor. Yardımcı rollerde karşımıza çıkan Ralph Fiennes, Guy Pearce, Brian Geraghty ve Anthony Mackie'de işlerini fazlasıyla iyi yaparak verilmek istenen duyguyu bize fazlasıyla yaşatıyor.

Haftanin-DVD-si-The-Hurt-Locker image
Jeremy Renner, başarılı performansıyla övüldü.

Ülkemizde piyasaya sürülen The Hurt Locker ise sadece VCD ve DVD formatında satışa sunuluyor. Tek DVD olarak piyasaya sürülen The Hurt Locker, orjinal dili İngilizce'nin yanı sıra Türkçe dublajlı olarakta izlenebiliyor. İngilizce 2.0, İngilizce 5.1 ve Türkçe 2.0 ses desteğiyle piyasaya sürülen DVD'nin orjinal dilinde izlendiği takdirde bizi ses olarak fazlasıyla tatmin ettiğini söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra DVD'mizde sadece Türkçe altyazı desteği bulunuyor. Uzun süredir DVD'lerimizde bahsetmediğimiz bir unsurda burada ortaya çıkıyor. Her ne kadar pek tatmin edici olmasalarda bu DVD'miz içinde birkaç ek barındırıyor. Başarılı bir kamera arkası belgeseliyle filmin Ürdün'deki çekimleri hakkında detaylı bilgi edinebiliyoruz. Özellikle böylesine bir aksiyon filmi çekiminde nelerin yaşandığı ve nasıl hazırlıkların yapıldığını görmek, benim gibi sinema öğrencileri için fazlasıyla tatmin edici duruyor. Bunlarında yanı sıra film yapım ekibiyle ve oyuncularla yapılan röportajları içeren görüntüleri de eklerde bulabiliyoruz.

Haftanin-DVD-si-The-Hurt-Locker image

Savaş karşıtı olmaması ve Amerika'nın askeri politikalarına malzeme olması yüzünden The Hurt Locker'ı fazlasıyla eleştirebiliriz. Ama teknik olarak üst düzey bir savaş filmi izlemek ve asker psikolojisine şahit olmak istiyorsanız bu film, kesinlikle kaçırılmaması gereken türde bir filmdir. Hurt Locker'ı özellikle sinemayla içli dışlı olan insanlara şiddetle tasviye ediyoruz.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=2GxSDZc8etg

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz.
Haftanın DVD'si "The Informant!"Bu hafta Steven Soderbergh'in Informant'ını ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman