[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "Vavien"

12 Nisan 2010 "Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız."

1 gün gecikmeli de olsa yazı dizimize devam edelim dedim. Bu hafta da Türk sinemasının son dönemlerinde ortaya koyduğu en orjinal yapımlardan birine göz atacağız. Yazı dizimizde iki hafta üst üste Türk filmleri görmekte gerçekten heyecan verici birşey oldu. Neyse bu hafta ki DVD'mizi ve doğal olarak filmimizi anlatmaya koyulalım.

Vavien

Durul Taylan ve Yağmur Taylan, çoğu insanın bildiği üzere Taylan Biraderler'in son filmi olan Vavien, Türk sinemasının en orjinal filmlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Senaryosunu Engin Günaydın'ın yazdığı film, geçtiğimiz yıl birçok festivalden önemli ödüller almıştı.

Haftanin-DVD-si-Vavien image

Celal, karısı ve çocuğuyla normalde olduğundan daha mutsuz bir yaşam sürmektedir. Abisi Cemal'le birlikte işlettikleri elektrikçide de işler çok iyi gitmemektedir. Abisiyle birlikte yaptıkları tek eğlenceli etkinlik olan pavyona gitme alışkanlıklarını düzenli olarak yapmaktadırlar. Celal, Samsun'da sürekli gittikleri pavyonda çalışan Sibel Ceylan'a aşık olmuştur ve bu aşk onun başına dert açacaktır. Diğer yanda ise Celal'ın karısı Sevilay, Almanya'da çalışan babasından gelen paraları biriktirerek kocasından saklamaktadır. Celal ise bu paraya göz dikmiş ve kurtuluş yolu olarak bu paraya ulaşmaya çalışmaktadır. Ama bu yolda başına birçok olay gelecektir.

Haftanin-DVD-si-Vavien image
Engin Günaydın ve Binnur Kaya olağanüstü performanslarıyla göz dolduruyor.

Bir elektrik terimi olan Vavien, daha doğrusu dilimizdeki adıyla Vaviyen, bir elektrik anahtarı çeşidir. Özellikle uzun hollerde veya dubleks evlerin merdiven bölümlerinde sıkça karşılaştığımız bir sistemdir. Kısaca açıklamak gerekirse anahtarın bir ucu, farz edelim ki bir merdivenin girişisindedir. Diğer uç ise merdiveni çıktığımızda yukarıda karşımıza çıkar. Aşağıdan yaktığımız ışığı bu anahtar sisteminin çalışması durumunda yukarıdan da kapatabiliriz. Yani Vaviyen Tertibatı olarak adlandırılan bu sistem sayesinde tek bir ışık kaynağını iki noktadan açıp kapatabiliyoruz. Bu sistemin çalışması içinde iki anahtarında sorunsuz çalışması gerekir ki eğer bir tanesinde sorun çıkarsa, tertibat işe yaramaz hale gelir. İşte senaryo yazarı Engin Günaydın'da bu tertibatı kullanarak harika bir metaforun altına imza atmış diyebiliriz. Çünkü filmde Celal'ın yaşadıkları da tamamen bu tertibatın çalışma sistemiyle paralel bir biçimde yol kat ediyor diyebiliriz.

Haftanin-DVD-si-Vavien image
Settar Tanrıöven'de filmin ana oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Her anı akıllıca işlenmiş senaryosu hakkında olacakları söyleyip film zevkinizin içine etmek istemediğimden ötürü konunun işlenişi hakkında pek fazla konuşmak istemiyorum. Çünkü bu filmi karşınıza alıp izlemeye başladığınızda tam anlamıyla ve her yönüyle kaliteli bir kara film örneğine şahit olacaksınız. Taylan Biraderler'in bir diğer kardeş tayfası olan Coen Kardeşler'den oldukça etkilendiğini görebildiğimiz bu film, yine de en az onlar kadar başarılı, hatta onların bile birçok filminden daha kaliteli bir biçimde ortaya çıkıyor. Özellikle görüntü yönetmenliğini yapan Gökhan Tiryaki'nin üstün performansıyla film seviye atlıyor diyebiliriz.

Haftanin-DVD-si-Vavien image
Filmin senaryosunu da yazan Engin Günaydın, Vavien terimini gidip-gelmek anlamında kullanarak, Vaviyen Tertibini daha başarılı bir biçimde tasvir ediyor.

Taylan Biraderler'in de psikoloji hakkındaki üstün bilgileri ve yaklaşımlarıyla şekillenen kaliteli senaryo için Engin Günaydın'a ne kadar teşekkür etsek azdır. Karakter psikolojilerinin izleyiciyi sıkmadan kara mizah öğelerinin de yardımıyla anlatılması ve özellikle filmin sürpriz bir son aramaya çalışmaması bizim için artı puan niteliğinde kabul edilebilir. Yine bir sonraki sahnenin de büyük ölçüde tahmin edilemez olması ve seyirciyi sürekli ters köşeye yatırması da yine seyir zevkini arttıran öğelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle filmde sürekli açığa çıkmak için yapılan planların yaratıcılığı da bizi memnun edecek cinsten denilebilir. Senaryoya ve teknik özelliklere bu açıdan baktığımızda gelişmiş olarak tabir ettiğimiz Amerikan sinemasında bile nadir rastlanan filmlerden bir tanesine şahit oluyoruz diyebiliriz. Özellikle Taylan Kardeşlerin ve Gökhan Tiryaki'nin sinematografik unsurları en iyi biçimde kullanması da görsel kaliteyi Amerikan sinemasının seviyesine çıkarmış.

Haftanin-DVD-si-Vavien image
İlker Aksum, kısa ama öz performansıyla çok büyük bir işin altına imza atıyor.

Oyunculuklara da değinmezsek olmaz. Senaryo yazarı Engin Günaydın'ın başrolünde yer aldığı Vavien'de bu isme yine Babam ve Oğlum filminden ve Yabancı Damat, Avrupa Yakası gibi dizilerden tanıdığımız Binnur Kaya eşlik ediyor. Bu ikilinin performansları hakkında tek bir şey diyebiliriz: Eğer bu film bir Amerikan filmi olsaydı bu ikili kesinlikle en iyi erkek ve kadın oyuncu dallarında Oscar'a aday olurlardı. İlker Aksum, Serra Yılmaz ve Settar Tanrıöven'inde unutulmaz performanslarıyla kafamıza kazındığı filmde özellikle çok çok kısa bir süre rol alan İlker Aksum'un olağanüstü oyunculuğuna hayran kalıyoruz. Eminiz ki birkaç saniye daha rol alsaydı en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ülkemizde bir çok ödülün sahibi olabilirdi. Filmi izlediğinizde göreceksiniz ki ana oyuncu kadrosunda tek bir kusur bile yok. Hatta işi abartırsak filmin hiçbir tarafında çok büyük kusurların olmadığını da görebiliriz. Zaten katıldığı birçok festivalde en iyi senaryo ödüllerini toplayan Vavien, en son 3. Yeşilçam Ödülleri'nde de En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında ödüller kazanmıştı.

Haftanin-DVD-si-Vavien image

DVD'miz ise malesef yine tek disk olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden malesef film bilgilendirmesi haricinde burayı bu haftada boş bırakmak zorunda kalıyoruz. Orjinal dili Türkçe olan bir filmin sadece Türkçe altyazı desteğiyle geliyor olması dışında ilgi çekici bir özellik yok diyebiliriz. Yine de Türk sinemasının geldiği en uç noktalardan birine şahit olmak isterseniz bu DVD'yi kaçırmamanızı tavsiye ederim. Eşkiya ile başlayan yeni Türk sineması döneminin belki de her yönüyle en iyi filmi olan Vavien, kesinlikle her koleksiyonda bulunması gereken bir filmdir.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=MSyzMX9rCWQ

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz.
Haftanın DVD'si "The Informant!"Bu hafta Steven Soderbergh'in Informant'ını ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman