[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"

21 Mart 2010 "Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz."

Bu hafta da DVD piyasası malesef çok sönük geçti. Tiglon'un çıkardığı bir düzine kadar animasyon filminin yanında sadece tek bir sinema filminin DVD'si piyasaya sürüldü. Bizi mutlu eden ise piyasaya sürülen bu tek filmin, son dönemlerin en orjinal senaryolarından birine sahip olaması ve bir o kadar da kaliteli olması diyebiliriz. Uzatmadan filmimizi incelemeye başlayalım.

Where The Wild Things Are

Ünlü çocuk kitapları yazarı Maurice Sendak'ın 1963 yılında yazdığı bir kitaptan uyarlanan Where The Wild Things Are, son dönemlerin en iyi çıkış yapan yönetmenlerinden biri olan Spike Jonze'un elinde yeniden şekilleniyor.

Haftanin-DVD-si-Where-The-Wild-Things-Are image

Küçük Max, annesiyle tartıştıktan sonra ceza alarak odasına yollanır. Odasında vahşi ve garip yaratıkların bulunduğu bir hayal dünyası kuran Max, kendini de burada kral olarak ilan eder. Lakin Max kral olmanın sandığı kadar kolay birşey olmadığını başına gelecek bir dizi olay sonunda öğrenecektir ve bundan kurtulmaya çalışacaktır.

Haftanin-DVD-si-Where-The-Wild-Things-Are image

Çocukluğun bütün masumiyetini ve şamatasını romanında işleyen Maurice Sendak'ın bu özelliği, Spike Jonze'un filmi çekerken kitaba fazlasıyla bağımlı kalmasıyla birlikte filmimize de yansıyor. Temelinde bir çocuğun aklındaki çocuk masalı olarak niteleyebileceğimiz bu filmde yine izleyiciler olarak kendi hayatımızdan kareler görme imkanına sahip bulunuyoruz. Nitekim Maurice Sendak, bu kitabı yazarken kendi çocukluğundan itibaren tuttuğu bir günlükten faydalanmış ve yine başarılı bir çocuk kitapları yazarı olarak kendi yaptığı gözlemler sonucunda ortaya çıkmış verileri kullanmıştı. Hatta Maurice Sendak, kitabı yazarken resmettiği ve filme de direk geçirilen bu yaratıkları hafta sonları kendilerine misafirliğe gelen akrabalarını baz alarak çizdiğini söylemişti.

Haftanin-DVD-si-Where-The-Wild-Things-Are image
Maurice Sendak'ın çizimlerinden bir tanesi

Orjinal metnin bir çocuk kitabı olmasından ve filminde buna çok büyük ölçüde bağımlı kalmasından ötürü kimi kesimler tarafından çocuk filmi olarak algılanan Where the Wild Things Are için biz böyle düşünmüyoruz. Nitekim bu film, bir çocuk kitabından veya filminden ziyade 'bir zamanlar çocuk olanlar için' ortaya konulmuş bir eser diyebiliriz. Bu konumda Where the Wild Things Are için çocukluğun masumiyetini ortaya koyarken aslında nasıl büyüdüğümüzü ve sorumluluk sahibi olmaya başladığımız dönemlerde bu yükün bize nasıl yabancı geldiğini iyi bir şekilde anlatabilen bir yapıt diyebiliriz. Yapıt hakkında daha fazla konuşmak yerine bunu yaşamayı izleyicilere bırakalım ve film hakkında konuşmaya başlayalım.

Haftanin-DVD-si-Where-The-Wild-Things-Are image

Fark ettiğiniz sürece şimdiye kadar Where the Wild Things Are için yapıt, kitap veya film olarak bahsettim. Çünkü üzerinde çok büyük oynamalar yapılmadan kitabından uyarlanan bir filmin konusunu anlatmak için daha iyi bir tanım bulamadım. Ama buradan itibaren biz artık Where the Wild Things Are'ın filmi üzerinde yoğunlaşıyoruz ve soruyoruz: 'Bu film neden iyi?'. Herşeyden önce Spike Jonze farkını bu filmiyle de konuşturmuş diyebiliyoruz. Filmdeki vahşi şeylerimiz, yani yaratıklarımız kitapta tasvir edildiği gibi başarılı bir şekilde filme adapte edilirken bu yaratıkların, kasti olarak Dünyayı Kurtaran Adam'ın setinden fırlamış gibi CGI( Computer-generated imagery) ile tasarlanmış olması da filme ayrı bir hava katıyor. Vahşilerin aslında o kadar da vahşi olmadığı yine bir çocuğun masumiyeti doğrultusunda bize bu şekilde gösteriliyor.

Haftanin-DVD-si-Where-The-Wild-Things-Are image
Max Records, başarılı performansıyla olumlu yorumlar almıştı.

Aynı şekilde Spike Jonze'un sinematografik öğeleri farklı bir üslup ile kullanması ve bunu senaryoyla başarılı bir şekilde birleştirmiş olması da dikkatimizi çeken özelliklerden bir tanesi olarak kabul edilebilir. Spike Jonze'un başarılı planları ve kurgu anlayışıyla şekillenen bu filme ayrıca Forest Whitaker, James Gandolfini, Catherine O'Hara ve Chris Cooper gibi aktörlerde sesleriyle destek veriyor. Özellikle James Gandolfini'nin sesinin Carol karakterine olan uyumu ve seslendirmedeki başarısı göz önüne alındığında filmi bir kademe üste taşıyor diyebiliriz. Ve tabii ki başroldeki çocuk oyuncu Max Records'un başarılı performansını görünce geleceğin aktörlerinden bir tanesinin doğuşuna şahit olabiliyoruz diyebiliriz. CGI ile doldurulacak boşluğa rol yapan Max Records'un yaşına ve tecrübesizliğine rağmen fazlasıyla iyi bir oyunculuk sergilemesi de bu filmi izlemeniz için yeterli bir sebeptir.

Haftanin-DVD-si-Where-The-Wild-Things-Are image
Filmin Türkiye'deki DVD'sinde yer alacak olan kapak çalışması

DVD'mizi anlatmaya da geçersek bu DVD şuan ön şipariş olarak internet sitelerindeki mağazalardaki yerini aldı. 31 Mart 2010 tarihinde piyasaya sürülecek olan filme bazı internet sitelerinde şimdiden büyük bir ilgi olduğu söyleniyor. Ürün ön şipariş olduğundan ötürü şuan ek içerikler hakkında bilgi veremeyeceğiz fakat tek DVD olarak basılacak olan filmimizin ülkemize has klasik özellikleri barındıracağını düşünüyoruz. Açıklamalar doğrultusunda şimdilik DVD'miz hakkında paylaşabileceğimiz özelliklere gelirsekte orjinal dili İngilizce olan filmimizi Polonyaca ve Türkçe dublajlı şekilde izleyebileceğiz, tabii ki de orjinal dili dahil bütün dil seçeneklerinde 5.1 Dolby ses desteğinin bulunduğunu da belirtelim. Bunun yanı sıra İngilizce, Bulgarca, Hırvatça, Sırpça, Slovakça, Estonyaca, Polonyaca ve Türkçe altyazı desteği ile filmi orjinal dili ile izleyebileceğiz.

Haftanin-DVD-si-Where-The-Wild-Things-Are image
Yurt dışında piyasaya çıkan özel koleksiyoner setlerinden bir tanesi

Where The Wild Things Are son dönemlerin en yaratıcı filmlerinden biri olarak kabul edilebilir. Spike Jonze'a ait farklı anlatım ile hikayenin kalitesi birleşince ortaya çıkan bu film izleyiciyi pişman etmeyecek cinste diyebiliriz. Her ne kadar yine basit bir DVD kutusunda tek DVD olarak ülkemizde çıkacak olan DVD'si bizi üzüntüye boğsa da birgün bu tip filmlerin de kendi tarzlarına ait özel DVD setleriyle birlikte piyasaya sürüleceğine inanıyoruz. Biraz önce kurduğum uzun cümle de ne mi anlatmak istiyordum ? Üstteki resim herşeyi anlatıyor. Çünkü bu tip bir film için herkesin sahip olmak isteyeceği bu koleksiyoner seti gibi birşeyi bizde ülkemizde görmek isterdik. Ama malesef şimdilik sıradan DVD kutularıyla yetinmek zorundayız. Yazımızı da Türk DVD piyasasına isyan ederken bitirirken bu harika filmin fragmanını da siz okuyucularımızla paylaşalım;YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=Tytq7YKUREM

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Haftanın DVD'si "The Informant!"Bu hafta Steven Soderbergh'in Informant'ını ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman