[ Eğlence / Film ]

Haftanın DVD'si "Yahşi Batı"

28 Nisan 2010 "Bu hafta yine Türk sinemasından bir filmi ve DVD'sini ele alacağız."

Geçen hafta hiçbir filmin DVD'sinin piyasaya sürülmemesi üzerine es geçtiğimiz yazı dizimize, bu hafta devam edecektik. Ama yazarınızın tembelliği yüzünden bu haftaki yazı da birkaç gün ertelendi. Öncelikle bu uzunca ara yüzünden okuyucularımızdan özür diliyoruz. Sonra da bu haftaki filmimize ve DVD'mize geçiyoruz.

Yahşi Batı

Geçtiğimiz yılın Türk sinemasındaki en başarılı filmlerinden bir tanesi olan Cem Yılmaz imzalı Yahşi Batı, gerek espri dozajı, gerekse sinematografik kalitesiyle bir çok kesim tarafından olumlu yorumlar almıştı. Gişede de hatırı sayılır bir başarı yakalayan Yahşi Batı, toplamda 3.322.000 kişi tarafından izlenmişti.

Haftanin-DVD-si-Yahsi-Bati image

1881 yılında dönemin Osmanlı padişahı, Amerikan başkanına bir hediye yollamak ister. Bu hediyeyi Amerikan başkanına götürmek içinde Aziz Efendi ve Lemi Bey'i görevlendiren padişah, çok değerli bir elmasla birlikte onları Amerika'ya gönderir. Lakin bu ikilinin başları Amerika'da kısa sürede belaya girecek ve komik olaylar ard arda yaşanmaya başlayacaktır.

Haftanin-DVD-si-Yahsi-Bati image
Cem Yılmaz ve Ozan Güven filmin başrollerini paylaşıyor.

Yönetmen koltuğuna oturan Ömer Faruk Sorak, ilk yönetmenlik denemesi olan Vizontele filminden beri yakın arkadaş olduğu Cem Yılmaz'la Yahşi Batı projesine gözü kapalı girmiş. Türk sinemasında görmeye alışkın olmadığımız bir çok sinematografik özelliği başarıyla kullanan yönetmen, ayrıca başarılı görsel efektleri yerinde kullanmasıyla da filme ayrı bir hava katmış. Işık ve renk kullanımının başarıyla döneme, doğal olarak filme adaptasyonu ise Türkiye'de çekilen filmlerin çok büyük bölümünden daha başarılı bir şekilde yapılmış. Teknik olarak üst düzey olan bu filmin asıl övülmesi gereken tarafına baktığımızda ise oralarda hep Cem Yılmaz'ın ismini görüyoruz.

Haftanin-DVD-si-Yahsi-Bati image
Demet Evgar'da filmin başrolleri arasında yer alıyor.

Senaryosunu tek başına Cem Yılmaz'ın yazdığı Yahşi Batı, hikayesi ve yaratıcı esprileriyle uzun süredir görmeye hasret kaldığımız kaliteli komedi unsurlarını bize sunuyor. Bir önceki filminde hiç küfür ve ağır argo kelimeler kullanmayarak, üstü kapalı espriler yapmayı seçen Cem Yılmaz malesef eski başarısına erişememişti. Kemal Sunal döneminde başlayan hafif ve abartısız, tatlı argo kullanımı toplumumuzun espri anlayışını belirlemişti. Lakin özellikle son dönemlerde bu espri anlayışı kendini ağır, anlamsız ve bel altı laf sokmalarına doğru bozulmaya başlamıştı. Buna bir tepki olarak AROG'un senaryosunu tamamen küfürsüz ve argosuz kaleme alan Cem Yılmaz'da malesef halkın karşısında başarılı pekte olamamıştı. Bundan canı yanmış olacak ki Cem Yılmaz bu filmde özüne dönmüş ve abartılı olmayan, lakin yaşı büyüklere yönelik birçok açık ve üstü kapalı espri yazmış. Bu esprileri de filmin her köşesine yayıp, rutine bağlamak yerine sadece kilit noktalarda kullanmayı tercih eden Cem Yılmaz, bu konuda bu sefer tarifi tutturmayı başardı diyebiliriz. Çünkü aynı Cem Yılmaz, GORA'da da çok argo ve küfür var diye ağır eleştiriler almıştı. İşte Yahşi Batı içinde bunun tam ortasında yer alıyor denilebiliyor. Hikaye akışının ise bu yönde çok başarılı bir şekilde yapıldığını görüyoruz. Filmin başından sonuna kadar izleyici bir an bile sıkılmadan ve filmden kopmadan bu yapımı izleyebiliyor.

Haftanin-DVD-si-Yahsi-Bati image
Zafer Algöz'de başarılı performansıyla kendine bir hayran kitlesi oluşturdu.

Esprileri değerlendirmeleri okuyucularımıza bırakırsak oyunculuk performansları hakkında konuşmaya geçebiliriz. Aslında başrol Cem Yılmaz için söylenecek çok şey var. Cem Yılmaz'ın komedyen yanının dışında çok başarılı bir oyuncu olduğunu herkes kabul edebilir. Herşey Çok Güzel Olacak ve Hokkabaz'daki ciddi oyunculuk performanslarıyla işi bilen ve bilmeyen herkes tarafından olumlu yorumlar alan Cem Yılmaz için diğer filmlerde aynı yorumlar yapılabilir mi bilinmez. GORA'da yarattığı Arif karakterini AROG'da devam ettiren Cem Yılmaz'ın bu tiplemesinden bazı özellikleri Yahşi Batı'daki Aziz Efendi tiplemesinde görebiliyoruz. Daha neler yapılabilirdi bilmiyoruz fakat Cem Yılmaz'ın Arif karakterinden sıyrılamadığını birçok yerde fark ediyoruz. Yine de ünlü oyuncu, Aziz Efendi rolüyle de fazlasıyla başarılı bir komedi performansı gösteriyor diyebiliriz. Yan rollerde ona destek Demet Evgar, Ozan Güven, Zafer Algöz ve Özkan Ugur gibi isimlerde sergiledikleri başarılı performanslarla filmde yer alıyorlar. Özellikle Zafer Algöz'un performansı fazlasıyla görülmeye değer denilebilir.

Haftanin-DVD-si-Yahsi-Bati image

Filmin ülkemizde basılan DVD'lerini anlatmaya gelirsek 'son dönemlerde ülkemizde piyasaya sürülen en iyi DVD budur' diyebiliriz. Hatta bir Türk filmi için yapılan en iyi özel versiyon DVD'sine sahip olduğunu sonuna kadar savunabiliriz. Biz bu filmin DVD'sini 'Yahşi Batı Özel Versiyon'u üzerinden inceleyeceğiz. Orjinal dili Türkçe olan filmi yine sadece 5.1 Türkçe ses desteği ile izlenebiliyor. Herhangi bir altyazı eklentisi bulunmayan bu filmin teknik özellik bakımından fakir olduğunu görebiliyoruz. Fakat özel versiyonun içeriği hakkında konuşmaya başlarsak bizi fazlasıyla tatmin edebileceğini göreceksiniz. Özel bir kitapçık hediyeli bu özel versiyonun ek DVD'sinde yer alan bir buçuk saatlik özel kamera arkası belgeseli, herkesin izleyebileceği düzeyde basit ve eğlenceli bir şekilde hazırlanmış. Film yapım süreci hakkında bu belgeselin ardından filmin çekimleri sırasında yaşanan çekim hatalarının yer aldığı yarım saatlik belgeseli de bu setle birlikte edinebiliyoruz. Ayrıca bu ek DVD'nin içinde televizyon reklamları, fotoğraf galerisi ve Elmas Nerede? adlı bir interaktif oyun bulunuyor. Elmas Nerede? adlı oyunu bitiren izleyiciler için ufak bir sürprizde bu ek DVD'nin içinde yer alıyor. Bu oyunu bitiren herkes ayrıca filmin silinmiş sahnelerine de erişme hakkına sahip oluyorlar.

Haftanin-DVD-si-Yahsi-Bati image

Son dönemlerin en başarılı Türk filmlerinden biri olan Yahşi Batı hakkında daha fazla konuşabilirdik. Ama malesef yazıyı fazla uzun tutmak istemiyorum. Prodüksiyon kalitesi, set ve dekor çalışmaları ve bir dönemi en iyi şekilde yansıtmasıyla bir Türk filminden ziyade Hollywood filmine benziyen Yahşi Batı'yı zaten bu yazıyı okuyan birçok kişi izlemiştir. Yine de izlemeyenler varsa bu özel versiyonun onlar için bir fırsat olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta izleyenler için bile edinilmesi hoş bir DVD olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. DVD, bugün itibariyle piyasaya sürüldü.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=pRLP6PdYt2M

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Haftanın DVD'si "The Hurt Locker"Bu hafta 2010 Oscar Törenlerine damgasına vuran The Hurt Locker ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Vavien"Bu hafta Türk sinemasından Vavien'i inceleyeceğiz ve DVD'sini ele alacağız.
Haftanın DVD'si "Başka Dilde Aşk"Bu hafta Türk sinemasının son dönemlerinin en iyi filmlerinden biri olan Başka Dilde Aşk'ı ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Haftanın DVD'si "Where The Wild Things Are"Bu hafta Where The Wild Things Are filmini ve DVD'sini inceliyoruz.
Haftanın DVD'si "The Informant!"Bu hafta Steven Soderbergh'in Informant'ını ve DVD'sini inceleyeceğiz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman