[ Eğlence / Film ]

Hollywood'dan Yapmamasını İstediğimiz 6 Şey

24 Aralık 2009 "Hollywood sinemasının yapmasını istemediğimiz altı şey, Mania adlı bir eğlence sitesi tarafından belirlendi."

Hollywood tarafından yapılmasını istemediğimiz altı şey, Mania adlı bir eğlence sitesinin yazarları ve üyeleri tarafından belirlendi. Hatta yazıda Hollywood'a seslenildi. Listemiz ise şu şekilde oluşuyor:

6 - Kaliteli Komedi Filmlerine Dandik Yeniden Çevrimler Yapılmasın

Hollywood-dan-Yapmamasini-istedigimiz-6-Sey image

1970'lerin kaliteli televizyon programı ve filmi Starskey & Hutch'ı örnek gösteren site, orjinali olağanüstü derecede kaliteli olan filmin finansal kaygılarında yardımıyla çekilen devam filminin ne kadar kötü olduğuna da değindi. Çekim kalitesi ve filmin yeniden çevriminin yakaladığı önemli gişe hasılatı belki filmi savunmak için bir etken olabilir fakat kaliteli bir komedinin karakterlerini kullanıp, filmin gerçek anlamda B sınıfı filmlerinde bile kullanılmaya değmeyecek esprilerle donatılmış olması gerçekten üzücüydü. Dergiweb olarak bizimde aklımıza gelen bir film var aslında, Police Academy serisini buna örnek gösterebiliriz. Bildiğiniz üzere Police Academy serisi halen çekilmekte ve halen sömürülmektedir. İlk filmlerinde yakalanan başarının sürekli tekrar edilmesi ve esprilerin seviyesinin sürekli düşmesi gerçekten üzücü ...

5- Kaliteli Senaryolar, Yeniden Çevrimlerinde Popüler Kültüre Esir Olmasın

Hollywood-dan-Yapmamasini-istedigimiz-6-Sey image

Site örneklerinden birinde John Carpenter'in kült filmi The Fog'u göstermiş. Orjinal The Fog ne kadar iyiyse Rupert Wainwright'in yaptığı yeniden çevrim The Fog ise o kadar kötüdür. Üstüne üstlük film orjinalindeki o havayı kaybedip popüler kültürün esiri gençlerin seveceği bir piyasa filmine dönüştürülmüştü. Karakterlerin yaşları neredeyse 15-20 yaş gençleştirilmişti ve film her türlü klişeyi içeriyordu. Yeniden çevrim olarak büyük bir reklamda piyasaya girmişti fakat isim dışında hiçbir şey ana hikayeye benzemiyor desek yeridir. Bunun yanında site Batman'ın kostümündeki bazı özelliklerinde kapatıldığını ve bunların seriyi olumsuz etkilediğini söylüyor. Dergiweb olarak buna örnek göstermiyoruz çünkü az çok iyi bir sinema takipçisi şuan Hollywood'da dönen dandik yeniden çevrimleri seçebilir. Ama illahi seç diyorsanız Fantastic Four serisi de buna örnektir.

4 - Bir Filmin Tek Kozu CGI Efektleri Olmasın

Hollywood-dan-Yapmamasini-istedigimiz-6-Sey image

Tabii ki Transformers filmleri buna gösterilebilecek en iyi örneklerdir. Senaryonun %80'i CGI efektleri üzerine kurulu ve bu %80'lik bölümünde hikaye adına hiçbir şey ifade etmiyor olması, hatta geri kalan %20'lik kısmında hiçbir şey anlatmıyor olması aslında utanç duyulacak birşeydir. Filmin tüm tanıtımlarının bu efektler üzerine kurulu olması ve senaryosundaki, direkt bitsin kategorisine alacağımız klişelerle dolu olması, sahalarda görmek istemediğimiz hareketlerden bazıları ...

3 - Bir Filmi En Başta Üçleme Olarak Planlamayın

Hollywood-dan-Yapmamasini-istedigimiz-6-Sey image

Bir film niye prodüksiyon aşamasında üçleme olarak belirlenir ? Özellikle seyirciler tarafından tutulup tutulmayacağının garantisi yokken neden işe bu şekilde başlanır? Buna en iyi örnekler "The Chronicles of Narnia" ve "The Spiderwick Chronicles"dır. Özellikle Spiderwick serisinin ilk filmi gişede çok büyük hayal kırıklığı yaşattı ve daha ilk filmden seri iptal edildi. Narnia'nın ise ilk filmi gişede hayak kırıklığı yaşattı fakat yapımcılar, vaziyeti kurtarırız diye düşünmüş olmalılar ki ikinci filmi de çekme kararı aldı. Fakat bu filminde başına gelmeyen kalmadı ve ilk film gibi bu da başarısız bir sonuç aldı. Böylelikle bu seri de iptal edildi. Yani ne diyoruz? Bundan böyle Hollywood, "Chronicles" kelimesinden bir süre vazgeçse çok iyi olur.

2 - Masaüstü Oyunlarının Filmi Çekilmesin

Hollywood-dan-Yapmamasini-istedigimiz-6-Sey image

Aslında site, son dönemlerde çıkan bir haber üzerine bunu madde olarak eklemiş. Bilindiği üzere Ridley Scott'un yeni film projelerinden bir tanesi de Monopoly'nin filmidir. Bize Alien, Blade Runner, Thelma And Louise gibi filmleri veren adamın niye böyle birşeye kalkıştığı ve hiçbir hikayesi olmayan bir oyunu filme neden filme alma gereği duyduğunu bilmiyoruz. Fakat şunu biliyoruz ki Ridley Scott böyle piyasacı bir harekette bulunacak son insanlardan bir tanesiydi. Bu tip projelere gerek yoktu, en azından onun adına yoktu.

1- BU ADAMLARA PARA VERMEYİ KESİN !

Hollywood-dan-Yapmamasini-istedigimiz-6-Sey image

Bu adamlar kimler mi ? Uwe Boll, Brett Ratner ve Stephen Sommers'dan başkası değil. Film çekmesini istemediğimiz bir ton yönetmen var aslında ama bu üçlü, garip bir şekilde sınırsız para kaynakları yüzünden kendi seçtikleri belirli konularda çektikleri filmlerle sinema sektörünü en rezil şekilde kullanıyorlar. Özellikle Uwe Boll'un oyun senaryolarından uyarladığı filmler gerçek anlamda rezalet, gişede büyük fiyasko fakat her seferinde para bulup film çekmeye devam ediyor. Ya da Stephen Sommers'a ne demeli ? Van Helsing, G.I. Joe, Mummy 2-3 gibi filmlerle kendini yeterince rezil etmişti. Hollywood'un en büyük suçu bu üç adam ve bunların benzerlerine sürekli para sağlıyor olmasıdır.

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Film önerisi: Duplicity - SahtekarlarFirmalar arası rekabet ve iki gizli aşık arasındaki gizli planlar. Duplicity hem temposu hemde senaryosu ile göz doldurdu. Uzun süredir görmediğim Julia Roberts'ı izlemek de cabası.
Dennis Hopper Hayata Gözlerini YumduÜnlü aktör Dennis Hopper, 74 yaşında hayata veda etti.
Hollywood'a Twitter DarbesiTwitter aracılığıyla hırsızlar, Hollymood yıldızlarının evlerine girdi.
Halka, Kaldığı Yerden Devam EdecekParamount Stüdyoları çok tutan serileri Ring'i tekrar diriltme kararı aldı.
En Zengin Hayali KarakterlerForbes Dergisi sinema, televizyon ve edebiyat dünyasının en zengin hayali karakterlerini belirledi.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman