[ Eğlence / Film ]

Kıyıda Köşede Kalmış Filmler (2)

13 Ocak 2010 "Tekrardan film arayışına mı girdiniz, o zaman sizi yazı dizimizin devamına alalım ..."

Kıyıda Köşede Kalmış Filmler yazı dizisi Rewendor'un verdiği birbirinden kaliteli fakat çoğunlukla değeri bilinmemiş film tavsiyeleri ile başlamıştı. Birlikte aldığımız bir kararla yazı dizisini birlikte ilerletecektik ve işte sıra bana geldi.

Bu hafta değineceğim filmler, daha da kıyıda köşede kalmış filmler üzerine olacak. Alacağım dört film dönemlerinin belki de en iyi ve orjinal filmleri olup, çeşitli imkansızlıklar yüzünden dünya çapında ünlememiş ya da popüler kültürün altında ezilmiş yapımlar olacak. Neyse fazla uzatmadan tanıtacağımız filmlere geçeyim;

Kiss Kiss Bang Bang

Kiyida-Kosede-Kalmis-Filmler-2 image

Shane Black'in 2005 yılında vizyona giren bu filmi, iddia ediyoruz ki 2005 yılının en orjinal senaryolarından birine, hatta senaryosuna sahipti. Lakin film garipsenecek bir şekilde çok arka planda kaldı. 15 milyon dolar gibi mütevazi bir bütçesi olmasına rağmen sinematografik kalitesi üst düzeyde olan bu film, gişeden 15.5 milyon dolar toplayabilmişti.

Son yıllarda çekilen en iyi kara film parodisi örneği olarak gösterebileceğimiz Kiss Kiss Bang Bang, tarih boyunca çekilen bütün dedektif temalı filmlerle dalga geçiyor ve göndermelerde bulunuyordu. Filmin konusuna gelince ise; ufak hırsızlıklarla geçinen Harry ( Robert Downey Jr.), birkaç tesadüf sayesinde Hollywood'daki bir film projesinde dedektif rolü alır. Gay Perry ( Val Kilmer) adlı bir özel dedektif ise bu mesleğin inceliklerini öğretmek için Harry'ye yardım edecektir. Harry'ı oyunculuğa iten lise aşkı Harmony'nin (Michelle Monaghan) de ekibe katılmasıyla Harry, Harmony'i elde etmeye çalışmak için kahramanlık taslamaya çalışır. Ve bir anda olaylar gelişir, ekip kendini klasik dedektif filmlerinde bolca rastlanan aralıksız kovalamacalara ve cinayetlerle dolu sayısız olayın içinde bulur.

Başrol oyuncuları Robert Downey Jr. , Val Kilmer ve Michelle Monaghan'ın birçok eleştirmene göre hayatlarındaki en iyi oyunculuk performanslarını gösterdiği yapım izlenmeye kesinle değecek bir film olarak kenarda köşeye kalmaya devam ediyor.

Unutmadan, 90'lar boyunca başta uyuşturucu olmak birçok sorunla didişen ve yıldızı kayan Robert Downey Jr., sorunlarını hallettikten sonra Kiss Kiss Bang Bang ile Hollywood'a kendini tekrar ispat etmişti.

The Longest Day

Kiyida-Kosede-Kalmis-Filmler-2 image

1962 yılında vizyona giren film, o döneme kadar çekilmiş en pahalı yapımlardan bir tanesiydi. Bünyesinde dönemin en ünlü 49 oyuncusunu barındıran bu film, tarih boyunca çekilmiş en iyi 2. Dünya Savaşı filmlerinden bir tanesidir.

Savaşın Normandiya Cephesi'ndeki ilk gününü anlatan film, aynı zamanda savaşa müttefik devletler adına katılan ülkeler arasından (Amerika) çıkan en tarafsız savaş filmlerinden bir tanesidir. Filmde Alman, Fransız, İngiliz ve Amerikan cephelerinde D-Day'de yaşanan gerçek olaylar anlatılırken o dönem eşi benzeri pek olmayan savaş karşıtı mesajlarda iletilmeye çalışıyor. Anlatılan olayların büyük bir kısmının tarihi gerçekliklere dayanıyor olması da türün severleri için ayrı bir artı olarak gözümüze çarpıyor.

Film, Schindler's List'e kadar gişede en çok para kazanmış siyah-beyaz film olarak tarihe geçmişti. Nitekim yine Schindler's List'e kadar en yüksek maliyete sahip siyah-beyaz filmdi. Richard Burton, Red Buttons, Henry Fonda, Robert Mitchum, John Wayne, Edmond O'Brien, Robert Wagner, Curd Jürgens ve tabii ki genç Sean Connery filmde yer alan isimlerden bazıları olarak gözümüze çarpıyor.

Ayrıca belirtmek isteriz ki, İkinci Dünya Savaşı filmlerinin babası olarak kabul edilen bu film günümüzde çekilen bir çok İkinci Dünya Savaşı filminin esin kaynağı olmuştur. Özellikle Saving Private Ryan'da Steven Spielberg, bu filme olan saygısı yüzünden yine filmde yer alan Omaha sahili çıkartmasını kendi filmine uyarlamış ve saygı duruşunda bulunmuştu.

Ondskan

Kiyida-Kosede-Kalmis-Filmler-2 image

İsveç sinemasının başyapıtlarından biri olan bu Mikael Hafström filmi, 2003 yılında beklenenin çok üstünde bir başarı yakalamıştı. Her ne kadar yakaladığı bu başarı kısa bir süre sonra unutulmuş olsa da bu başarı, yönetmen Mikael Hafström'u Hollywood'a taşımaya yetmişti.

1950'lerin İsveç'inde geçen hikayede ergenlik dönemini yaşayan Erik için hayat çekilmezdir. Onu ve annesini sebep olmaksızın sürekli döven üvey babasının baskısı altında yaşayan Erik için kurtuluş yolu, yine üvey babasının onu evden çok uzakta bir yatılı okula yollamasıyla karşına gelmiştir. Önceleri hayatının en mutlu anlarını yaşayan Erik'in hayatında aslında değişen hiçbirşey olmayacaktır, hatta daha da kötüleşecektir. Nitekim Erik, gittiği yatılı okulda acımasız bir kast sisteminin geçerli olduğunu ve bunun alt seviyelerinde yer alanlar için okulun bir cehennemden farksız olduğunu görecektir. Okulda en üst dönemde yer alan son sınıf öğrencilerinin okula hükmettiği bu sisteme öğretmenler ve yöneticiler bile karşı koyamamaktadır. Erik'in yaşamı ise dışarıdaki yaşamından çok daha kötüdür ama kısa bir süre baskılara dayanamayarak kazanması neredeyse imkansız bir savaşa girerek sistemi karşısına alır.

Film bir dönemlerde İsveç'te yer alan eğitim sistemini en sert biçimde eleştirirken öğrenci psikolojisine de kusursuz bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Özellikle öğrencilerin bu okulda değişen kişiliklerini ve davranışlarını en ince şekilde işleyen yönetmen, anlatılan kast sisteminin en sert yanlarını da seyirciye sunmaktan çekinmiyor. Farklı anlatımı ve kaliteli senaryosu ile Ondskan, son 10 yılın en iyi filmlerinden bir tanesi olarak kıyıda köşedeki yerinde rahat rahat yaşamaya devam ediyor.

Hatırlatalım, film o yıl Oscar'a da en iyi yabancı film dalında aday olmuş, The Barbarian Invasion'a karşı kaybetmişti.

Taegukgi hwinalrimyeo

Kiyida-Kosede-Kalmis-Filmler-2 image

2004 yılında Je-gyu Kang tarafından çekilen Taegukgi, Kore sinemasının en başarılı yapımlarından biri olmasının yanı sıra gelmiş geçmiş en iyi savaş filmlerinden bir tanesi olmaya da aday duruyor. Nitekim film dünya çapında çok tutulmamış olsa da gerçek sinemaseverler filmin değerini fazlasıyla bilmiş ve baş tacı yapmışlardır.

Kore Savaşı'nda Güney Kore ordusuna zorla alınan iki kardeşin hikayesini anlatan bu film, 3 saatlik süresine rağmen seyirciyi filme kitlemeyi başarıyor. Son dönem savaş filmlerinde yer alan politik ve ideolojik yaklaşımlara hiçbir şekilde değinmeyen film, sadece iki kardeşin ilişkilerini ve buna paralel bir biçimde savaşın en kötü yönlerini gösteriyordu. Yine olağanüstü görsel efektler ve çatışma sahneleriyle Hollywood filmlerinde yakalanan kalitenin bile üstüne çıkan film, seyirciye kusursuz bir seyir zevki sağlamasının yanında verdiği mesajlarla ile Apocalyse Now'dan sonra ki en başarılı savaş karşıtı filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Uluslararası arenada The Brotherhood of War adı ile vizyona çok sonradan giren bu film, ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerin başında yer alıyor.

-

Şimdilik dört filmi ele aldık fakat arayı fazla uzun tutmadan yeni filmlerle dönüş yapacağız. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında
OzanFIRAT "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA!Karanlık Saat (The Darkest Hour) bu hafta vizyona giren en iddialı filmlerden. Gece Bekçisi (Nightwatch)ve Wanted filmlerinin yönetmeni Timur Bekmambetov'un yapımcılığı ile vizyona giren karanlık saat filminin yönetmenliğini ise şimdiye kadar
Film önerisi: Duplicity - SahtekarlarFirmalar arası rekabet ve iki gizli aşık arasındaki gizli planlar. Duplicity hem temposu hemde senaryosu ile göz doldurdu. Uzun süredir görmediğim Julia Roberts'ı izlemek de cabası.
Sony, MUBI'yi DuyurduSony, MUBI adını verdiği online film servisini resmen duyurdu.
En Zengin Hayali KarakterlerForbes Dergisi sinema, televizyon ve edebiyat dünyasının en zengin hayali karakterlerini belirledi.
Cannes Film Festivali Gösterim Programı Açıklandı63. Cannes Film Festivali'nde gösterilecek filmler ve programlar yayınlandı.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman