[ Eğlence / Film ]

Oscar'ın unuttuğu filmler

22 Mart 2010 "Bugün birer başyapıt olarak gösterilen ve sinema tarihinin unutulmazları arasına giren filmler Oscar'da beklediklerini alabildiler mi? İşte Akademi'nin heykelciği vermeyi unuttuğu 14 film..."

Oscar-in-unuttugu-filmler image
Her yıl yapılan törende 24 ayrı kategoride filmler ödüllendiriliyor.

Bu yıl 82.'si düzenlenen sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak gösterilen Oscar'lar Hollywood Kodak Tiyatrosu'nda 7 Mart'ta düzenlenen bir tören ile sahiplerini buldu. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından her yıl 24 farklı kateogoride dağıtılan Oscar'lar, sinema eleştirmenlerine göre her zaman doğru adrese gitmiyor. İlk olarak 1929 yılında dağıtılmaya başlanan Akademi ödülleri eleştirmenlere göre bugune kadar bir çok filmi ödüllendirmeyi unuttu. Ünlü sinema dergisi Total Film'de Akademi'nin unuttuğu 14 filmi yayınladı. İşte Oscar'ın pas geçtiği o filmler;

Do The Right Thing (1989)

untitled image
Spike Lee'nin sinema sanatını doyasıya yaşattığı Do The Right Thing, ırkçılıkla eğlenceli bir şekilde dalga geçiyor.

Ünlü yönetmen Spike Lee tarafından çekilen 1989 yapımı film Akademi Ödülleri'ne En İyi Yardımcı Erkek oyuncu ve En iyi Senaryo dalında aday oldu. Fakat Akademi bu filmi oscar'la ödüllendirmedi. Eleştirmenlere göre En İyi Film ödülünüde kazanması gereken Do The Right Thing hiçbir ödül kazanamadı. En İyi Senaryo o yıl Ölü Ozanlar Derneği'ne giderken, En İyi Film Ödülü'de Driving Miss Daisy'e gidiyordu.

The Dark Knight (2008)

untitled image
The Joker karakteri ile Heath Ledger sinema tarihinin unutulmaz performanslarından birine imza attı.

Batman serisinin son filmi çizgi romanın hayranlarını oldukça sevindirmişti. 2 saat boyunca izleyiciye harika bir film sunan The Dark Knight, Akademi Ödülleri'ne birçok dalda aday oldu fakat En iyi Film dalında aday olamayarak herkesi şaşırttı. Akademiye göre Batman, The Reader, Frost/Nixon, Benjamin Button, Milk ve ödülü kazanan Slumdog Millionaire filmleri ile yarışabilecek bir film değildi.

City Of God (2002)

untitled image
Cidade de Deus, Brezilya'nın arka sokaklarındaki suçları ve hayatları değişen çocukları anlatıyor.

En İyi Yönetmen, Uyarlama Senaryo, Görüntü Yönetmenliği ve Kurgu dallarında aday olan Cidade de Deus, eve eli boş dönen diğer bir film. Eleştirmenlere göre bu kadar kaliteli bir yapımın ödül almayışı ve En İyi Film Ödülü'ne aday olarak bile gösterilmeyişi büyük bir kayıp.

Roger & Me (1989)

untitled image
Moore, filminde GM Başkan'ı Roger Smith'i hedef alıyor.

Dahi yönetmen Michael Moore'un 1989 yapımı belgeseli Akademi ödüllerine layık görülmediği gibi hiçbir dalda adayda olamadı. En İyi Belgesel Ödülü'nü sinemasal yönden zayıf olduğu için alamadığı düşünülen film Amerikan toplumunu ve güçlü bir firma olan General Motors'u eleştiriyor.

Saving Private Ryan (1998)

untitled image
Tom Hanks, John H. Miller rolü ile göz doldururken, Spielberg'in kanlı sahneleri oldukça beğenilmişti.

Gösterime girdiği günden beri sevilen ve sevilmeye devam edilen Spielberg'in yapıtı Er Ryan'ı Kurtarmak bir çok dalda aday oldu ve kazandı. Fakat eleştirmenlere göre alması gereken En İyi Film Ödülü'nü Shakespeare in Love filmine bıraktı.

Blade Runner (1982)

untitled image
Bilim Kurgu - Gerilim türünde bir film olan Blade Runner, dönemin en iyi görsel efektlerine sahipti.

Ridley Scott'ın yüzyılın son çeyreğine damga vuran filmi görsellik açısından daha önce hiç görülmemiş bir filmdi. Bilim Kurgu türünde gerilim bir film olan Blade Runner Set tasarımı ve görsel efektler dallarında aday oldu fakat kazanamadı. Fakat sinema dünyasına göre dönemin ses getiren filmi, En İyi Yönetmen ve Uyarlama Senaryo Ödülleri'ni hak ediyordu.

King Kong (1933)

untitled image
Goril için devasa bir robo-maket kullanılan film, sinemada yeni bir sayfa açmıştı.

Vizyona girdiği dönemde oldukça ses getiren King Kong, film endüstrisinde yeni bir çağı başlatmıştı. Dönemin en iyi görsel efektine sahip olan film Akademi tarafından hiçbir ödüle aday olarak bile gösterilmedi.

The Thin Blue Line (1988)

untitled image
Vizyona girdiği zaman beraberinde birçok tartışmayı başlatan The Thin Blue Line, törenden eli boş dönen filmlerden biri.

Errol Marris'in 89 yapımı belgeseli yayınladığı dönem büyük tartışmalara yol açmıştı. İşlemediği bir suçtan hapse giren bir mahkumun temize çıkmasını ve adalet sisteminin çarpıklığını anlatan belgesel, hiçbir kategoride aday olarak gösterilmereyek Oscar'ın yüzüne bile bakmadığı filmler arasına girdi.

Pulp Fiction (1994)

untitled image
Vincent Vega rolünde ki John Travolta filmde yaptığı dans ile yeni bir akım başlatmıştı.

1994 en tarışmalı Akademi Ödülleri'nin düzenlendiği yıl oldu. Birbiri ardına vizyona giren müthiş yapımlar törende büyük ustaları karşı karşıya getirdi. En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorilerinin yanı sıra birçok dalda da aday olarak gösterilen Tarantino'nun kült filmi Ucuz Roman eve sadece En İyi Senaryo Ödülü ile dönebildi. Ancak eleştirmenlere göre Woody Allen, Robert Redford gibi ustaların yarıştığı ödülü Forrest Gump ile Robert Zemeckis değil de Quentin Tarantino almalıydı.

Taxi Driver (1976)

untitled image
Robert De Niro, Travis Bickle rolü ile beyaz perdenin en iyi performanslarından birini sundu.

De Niro'nun Travis Bickle ile insanları şiddete eğimli yapan filmi Taxi Driver, hiç kuşkusuz sinema tarihinin en iyilerinden biri. En İyi Film ve Erkek Oyuncu dalları dahil bir kaç kategoride de heykelciğin adayı olan Taxi Driver, hiç bir dalda ödül alamayak oldukça şaşırtmıştı. En İyi Filmi Rocky'ye kaptıran Martin Scorsese En İyi Yönetmen kategorisinde aday bile olamadı. 1977'de Oscar töreninde beklediğini bulamayan aynı zamanda muhteşem performansıyla göz dolduran Robert De Niro'da oldu. De Niro, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Network filminde oynayan Peter Finch'e bıraktı.

Apocalypse Now (1979)

untitled image
Apocalypse Now, 40 milyon dolar bütçe ile çekildi ve çekimleri 16 ay sürdü.

Son 30 yılın en iyi filmi seçilen Francis Ford Coppola'nın filmi Akademi tarafından bu ödüle layık görülmedi. Apocalypse Now En İyi Film Ödülü'nü Kramer vs. Kramer'e kaptırdı. Francis Ford Coppola filmiyle ödül alamazken En İyi Yönetmen ödülünüde Robert Benton'a kaptırdı.

Goodfellas (1990)

untitled image
Robert De Niro ve Joe Pesci gibi isimlerin olduğu film Scorsese'nin başyapıtlarından.

En İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo ve daha 3 kategoride de aday olan suç klasiği Goodfellas, sadece Taxi Driver ile büyük bir hüzün yaşayan Martin Scorsese'e ilk heykelciğini getirdi. En İyi Yönetmen ödülünü alan Goodfellas Akademi tarafından En İyi Film'e layık görülmedi. Akademi o yıl ödülü Kevin Costner'ın oynadığı Kurtlarla Dans filmine vererek tarihi bir yanlış yaptı.

Citizen Kane (1941)

untitled image
Orson welles'in harikalar yarattığı film sadece törende değil gişede de başarısız oldu.

En İyi Film, Yönetmen, Senaryo, Görüntü Yönetmenliği dahil olmak üzere bir çok kategoride Oscar adayı olan Yurttaş Kane, sinema tarihinin kült filmlerinden biri olarak görülüyor. Fakat bugüne kadar koruduğu başarıyı 1941'de düzenlenen Oscar töreninde gösteremedi. En İyi Senaryo ödülünü alabilen film, En İyi Film'i Vadim O Kadar Yeşildi ki filmine kaptırdı.

Se7en (1995)

untitled image
Fincher'ın sarı-kahverengi tonlarında çektiği film güçlü rakipleri karşısında duramadı.

Ve Se7en... David Fincher'in akıl karıştıran modern klasiği Se7en izleyenler tarafından oldukça beğeniliyor. Fakat Akademi o kadar beğenmemiş olacak ki En İyi Kurgu hiçbir ödülde aday bile göstermedi. O yıl En İyi Film Ödülü'nü Bravehart alırken, En İyi Senaryo'yu ise Usual Suspects ile Christopher McQuarrie aldı.

Yazar Hakkında
SinaDINCER "bla... bla... bla..." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Film önerisi: Duplicity - SahtekarlarFirmalar arası rekabet ve iki gizli aşık arasındaki gizli planlar. Duplicity hem temposu hemde senaryosu ile göz doldurdu. Uzun süredir görmediğim Julia Roberts'ı izlemek de cabası.
En Zengin Hayali KarakterlerForbes Dergisi sinema, televizyon ve edebiyat dünyasının en zengin hayali karakterlerini belirledi.
3. Yeşilçam Ödülleri sahiplerini bulduBu yıl 3.'sü düzenlenen Yeşilçam Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülü, Levent Semerci'nin gişe rekortmeni filmi Nefes: Vatan Sağolsun'a gitti.
Son 5 Yılın En Çok İzlenen Oscar TöreniSürekli düşen izlenme payına çözüm yolları arayan Akademi, bu yıl yaptığı programla bunu başardı ve tören, son 5 yılın en yüksek izlenme payına sahip oldu.
Oscar Ödülleri Sahiplerini BulduBu yıl 82. kez düzenlenen Akademi Ödülleri'nde Oscar heykelcikleri sahiplerini buldu.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman