Google interneti SPDY ile hızlandıracak

16 Kasım 2009 "Google, günümüz ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan HTTP yerine SPDY formatı üzerinde çalışmalarını duyurdu."

Google, uzun bir süredir interneti hızlandırmak için çalışmalar yürütüyor, web programcılarını bu konuya özellikle dikkat etmeleri için çaba sarfediyor, Google Code sitesinde konu ile ilgili makaleler, videolar yayınlıyor, internette ortak olarak kullanılan kod parçalarını (mesela jquery gibi javascript kütüphanelerini), kendi sunucuları üzerinde barındırma imkanı tanıyor, böylece kullanıcılar her siteden aynı dosyayı cekmesi yerine tek bir yerden (tahminen çok daha hızlı olan Google sunucularından) ortak dosyaları indirebiliyor, hem internet çapında sunucuların yükü hafifliyor hemde internette gezen kişiler, aynı dosyaları yine-yeni-yeniden çekmek zorunda kalmadıkları için daha hızlı internette gezinebiliyorlar. Kısacı, Google interneti hızlandırmak için, elinden geleni ardına koymuyor.

google_interneti_spdy_ile_hizlandiracak image

Bu kadarla da yetinmek istemeyen Google artık sorunun temeline inmeye kararlı. HTTP Protokolü ile nereye kadar sorusu zaten uzun süredir sorulan bir soru idi. Google'a göre artık bu protokolü geliştirmenin zamanı geldi.

HTTP, bu sihirli kelime, 1996 yılından beri bildiğimiz anlamda internetin kendisini oluşturuyor. Sunucuların, internet tarayıcıları ile konuşma protokolünü de HTTP üzerinde gerçekleştirilmekte.

Hani bir laf vardır, bozuk degilse bırak dokunma diye. HTTP de aslında gayet de çalışan bir protokol. Peki bu değişim isteği neden?

İlk çıktığı zamanlarda, aslında bir kaç beden büyük gelen HTTP prokolü, artan trafik hızı ve web sitelerinin giderek daha kompleks hale gelmesiyle, artık dar geliyor diyebiliriz. Belli başka kısıtlayıcı ögeleri sıralarsak,

» Tek istek için tek bağlantı kurulma zorunluluğu. HTTP protokolünün en çok eleştirilen tarafı bu. Ne yazık ki, tek bir bağlantı üzerinden sadece tek bir istek yapabiliyorsunuz. Detaylı açıklamak gerekirse, mesela bir web sitesine girdiğinizde, o sitede diyelim 10 resim ve 1 css dosyası var. Birde site sayfasının kendisi. Bu durumda tüm bunlar için ayrı ayrıca bağlantı kurulması gerekiyor. Yani 10 resim, 1 css ve 1 sayfadan oluşan bir sitenin gösterilebilmesi için toplam ard ard 11 bağlantının kurulması gerekiyor. Bu işlemde sayfaların yüklenmesini geciktiriyor. Bu sorun güncel internet tarayıcıları tarafından biraz da olsa çözümlenebiliyor. Modern internet tarayıcıları, sayfa yapısını kontrol ederek, birden fazla bağlantı kanalı açıyor. Her bir bağlantı, birbirinden bagımsız olarak sunucuya erişiyor ve ilgili ögeleri tek tek arka planda çekiyor. Eskiden 2 olan kanal sayısı 2008den itibaren tüm modern browserlarda 6ya yükseltilmiş durumda. Bu elbette, sorunun kendisini çözmektense, sorunun sonuçlarını hafifletmeye yönelik bir çaba.

» HTTP'nin diğer sorun yaratan kısmı ise tek yönlü istem desteklemesi. İstemci tarafından bir istek gönderilmezse, karşı tarafın o bilgiye ihtiyacı olduğunu bilseniz dahi eliniz kolunu bağlı kalıyor. Mesela bir siteye girdiniz, site de özel mesaj sistemi var. Siz bir makale okurken, özel mesaj kutunuza gelen bir mesajı alamıyorsunuz. Kutuda bir güncelleme olup olmadığını ögrenmek için illa ki özel mesaj kutunuzu kontrol eden bir tuşa basmanız gerekmekte. Protokol bu konuda da sorun yaratıyor. Bu sorunda diğerinde olduğu gibi çeşitli şekillerde çözülmeye çalışılmış, ajax ile sayfanın bir kısmının güncellenmesi, javascript ile sayfayı sürekli yenilenmesi gibi. Ama sorunun aslı olduğu yerde durmaya devam ediyor, alternatif yollarla protokolün eksikliği yamalanmaya çalışılıyor.

google_interneti_spdy_ile_hizlandiracak image

Diğer sorunlar ise, açık ve sıkıştırılmamış şekilde gönderilen sayfa format bilgilerinden tutunda, sıkıştırılmamış olarak gönderilen text bilgilerine dek giden uzun bir liste bulunmakta. Halbuki çoğunluğu yazı bazında olan bir protokolun, öntanımlı ayarı sıkıştırılarak veri gönderimi olmalı. Bunun gibi bir çok soruna Google'ın çözümü ise radikal. Kısaca, Google'ın önerisi, "sorunları yamalamayı bırakalımda sorunun asıl kaynağı olan protokolü güncelleyelim artık" diyor. Katılmamak mümkün mü?

SPDY (speedy olarak okunuyor, ingilizce hızlı demek) hakkında bilgi almak için, Google SPDY Taslak Önerisi sayfasına bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında
HurkanGUNES "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
HTTP kodlarıSitelerde arada bir gördüğünüz hata kodlarını merak ediyor musunuz?
Gmail yeni görünümü ile karşımızdaÜcretsiz Email Sağlayıcı G-mail, Yeni Ön Yüz Tasarımını Sundu
Google Gmail ve çift adımlı doğrulamaGmail bir süredir iki adımlı doğrulama hizmeti sunuyor, cep telefonunuza gelen SMS ile e-mail hesaplarınız artık çok daha güvenli
Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu.Google Earth 6 duyuruldu. üç boyutlu görüntüler, street view desteği sizin için önemli ise, baktığınız yerin daha önceki tarihlerde nasıl göründüğünü merak edenlerden iseniz, işte karşınızda Google Earth 6 !
Google, WebP ile resim formatına da el atıyor.Arama motoru Google, internet üzerinde kullanılması önerilen yeni bir resim formatını duyurdu. WebP adı verilen resim formatı, JPEG'i tahtından edebilecek mi?
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman