Rocket İnternet Türkiye'ki ofislerini kapatıyor. Peki etkileri ne olacak?

06 Mart 2013 "Rocket Internet'in Türkiye ayağı kaptılıyor. Peki sizce sektöre etkisi ne olacak?"

Rocket İnternet, Samwer Kardeşlerin her anlamda "hıza" dayalı girişim modeli.

Global bir ele geçirme planı ile, kurgusu-kar getirisi ispatlanmış büyük projeleri her ülkede ayrı ayrı klonlayarak kurulan bir internet devi.

Türkiye'de de aynı prensip ile geçen sene yola çıktılar.

Her ülkede yaptıkları gibi, hızla ofisler kuruldu, hızlı bir işe alım süreci başladı, sektörün yüzde 10 - 20 daha fazla maaş ve düzgün bir çalışma ortamı garantisi ile başarılı, tecrübeli bir ekibi bir araya getirdi.

Geçen gün kesinleşen haber ile öğrendik ki, geldikleri gibi de hızlıca gittiler. Bir gün önce hiçbir şey yok iken, bir gün sonra 400 üzeri çalışan, artık işsiz olduğunu öğrendi.

Kapatılmasının sebebi olarak herkesin bir fikri var. İşin ilginç tarafı, kapatılması sanki hiç beklenmiyormuş gibi bir çok insan şaşırmış durumda. Sadece sektörü bilen ve iyi takip eden kişiler zaten bekliyorduk demekle yetindiler.

Bence, neden başarısız oldu soruna en iyi cevap Türkiye motifine uyum sağlanamaması olsa gerek. Rocket mantığında ki girişimcilik için, hızlı ve büyük ölçüde yatırım ve kısa sürede cevap gelmesi en önemli kriter.

Eldeki büyük sermaye ile, sektöre hızlı bir giriş, saldırgan hatta bazen belaltı bir rekabet, sektörü domine etme veya diğer rakipleri sindirme politikası...

Bizim ülkemizde pek işlemedi.

Zira, sektörde çok eski ve insanların güvenini yıllar önce kazanmış firmalar bulunmakta.

Türkiye'de bir markafoni, gittigidiyor, hepsiburada, trendyol, vb... gibi oluşumlar varken, e-ticaret sektörünü, hızlı yoldan ele geçirebilme şöyle dursun, o kadar büyük arasında boy gösterebilmek bile zor ve uzun soluklu bir iş.

Bu durum rocket internetin çalışma prensibine uymuyor.

Rocket İnternet, Türkiye'de para kazanamadığı veya kazanamayacağını anladığı için batmış veya kapanmış değil.

Sadece kısa sürede sektörü domine edemeyeceğini anladığı için ayrılmış durumda.

Zira global bir dev için, çok daha kolay ülkeler varken, dişli bir mücadeleye girmesi pek de anlamlı değil.

Karar, tamamen stratejik sebeblere dayanarak verilmiş bir karar. Kim ne derse desin, Sawyer Kardeşler, işlerini gerçekten iyi biliyor.

Belki 3-5 sene sonra, yeniden görüşmek üzere diyerek, Rocket İnternet'i uğurladığımız şu günlerde, birde işlerini kaybeden 400 personel ne olacak diye sormakta fayda var.

Eski rocket internet çalışanlarının keyfi, gayet yerinde. Zira RocketInternet politikasının, riskli bir ticaret girişimi olduğunu ve işler beklendiği gibi gitmediğinde, çok geç olmadan çıkmak gerektiğini onlarda biliyorlar.

Hiç değilse, 9-10 ay gibi kısa bir süreliğine de olsa, uluslararası bir firmanın sağladığı düzgün maaş, insancıl çalışma şartları, branşlarında uzman meslektaşları, kaliteli mesai arkadaşları gibi kavramları tanımış oldular. Bu yüzden pek pişman olduklarını zannetmiyorum. Çalışanların son gün çektirdiği hatıra fotografı da bunu gösterir nitelikte:

Rocket-internet-Turkiye-ki-ofislerini-kapatiyor-Peki-etkileri-sizce-ne-olacak image
Rocket Internet çalışanları veda resmi.

Yukardaki resim, kapatılma haberi ardından, Deniz Türkoğlu tarafından twitter'a yüklenen veda resmi. Bloglarda, eski rocket çalışanlarının yorumları da hep olumlu sözcükler içermekte.

Peki bundan sonra ne olacak?

Bu kişiler, yeniden yıpratıcı şartlar ve düşük maaşlarla sektöre geri dönecekler mi?

Dönseler dahi, uzun süreli kalacaklar mı?

Benim tahminim, Amerika'da bolca görülen, ufak tefek start-upların kısa süre içerisinde Türkiye'de de boy göstereceği yönünde. 3-4 hatta 2-3 kişilik ekiplerce oluşturulan çeşitli internet projelerini göreceğiz.

Bügun bir senior programcı için aylık 5000 TL veya altında maaşla, bitmeyen mesailer ve anlamız patron isteklerini tatmin etmeye çalışması yerine, ufak çapta bir start-up girişimi çok daha mantıklı.

Hele ki sektörde tecrübeli olan, birbiri ile kaynaşmış bu 400 kişiden, bakalım neler çıkacak.

Zamanla göreceğiz.

Yazar Hakkında
FatihYILMAZ "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman