Cebimizdeki Tehlike

16 Aralık 2009 "Her gün gelişen ve özellikleri artan cep telefonlarımız göründüğü kadar masum mu?"

Cep telefonları her gün gelişmekte, özellikleri artmakta. Biz de telefonlarımızı satın alırken bu artan özellikleri takip eder, en uygununu kendimiz için seçeriz. Peki, hangimiz telefon almadan önce SAR değerine dikkat ediyor?

Cebimizdeki-Tehlike image
Birbirinden farklı cep telefonları, peli ya SAR değerleri?

SAR Değeri Nedir?

SAR (Specific Absorbtion Rate), kilogram doku başına yutulan elektromanyetik güç demektir. Canlılar üzerinde sar değeri ölçülmez. Ölçülemez, çünkü kimse vücuduna iğneler sokulup elektromanyetik değerlerin bedeni üzerinden toplanmasını istemez. Bu yüzden günümüzde SAR değeri, insana EM olarak benzeyen robotlar kullanarak laboratuarlarda ya da bilgisayarda matematiksel modellerle ölçülür.

ICNIRP, bu veriler ışığında değerlendirme yapar ve izin verilen SAR değerlerini belirler. Fakat bunu güvenli değerler aralığında, yani yaklaşık 10-50 kat gibi düşürerek açıklar. Telefon üreticileri de bu değerlere göre telefonlarını üretir, daha sonra testlerde maksimum SAR değerini (telefonla konuşma anındaki değer) ölçer ve yayınlar.

Avrupa'da, European Specification ES 59005 (1998) protokolüne göre SAR değeri 10 gram doku ölçümü üzerinden 2.0 W/Kg'dır. Bu değer Avusturalya'da, Australian Communications Authority (ACA) Standard(ACA RS 1999) protokolü tarafından 1 gram doku ölçümü üzerinden 1.6 W/Kg, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Federal Communications Commission (FCC)Guidelines (FCC 1997) protokolü tarafından 1 gram doku ölçümü üzerinden 1.6 W/Kg olarak kabul edilir.

Cebimizdeki-Tehlike image

SAR değeri yüksek olan telefonlar dokuların ısınmasına sebep olur. Hatta hepimiz farketmişizdir, uzun süreli telefon konuşmalarında kulağımız ve yanağımız ısınır. İşte dokularda oluşan bu ısı artışı, mutasyonlara sebep olur. Bu yüzden cep telefonları uzun vadede kansere bile neden olabiliyor.

Sar değeri yüksek cihazlar kısa vadede yoğun stres ve yorgunluk hissi, işitmede geçici aksaklıklar oluşması, baş ağrıları ve sersemleme, görüş alanında daralma gibi çeşitli olumsuzluklara neden olur. Uzun vadede ise yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, sperm sayısının azalması, beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri ve cilt kanseri gibi olumsuzluklar ortaya çıkarır.

Peki bu etkilerden nasıl korunabiliriz?

Öncelikle bilmemiz gereken şu ki, cep telefonlarını hayatımızdan söküp atmadığımız sürece, asla riskleri sıfıra indiremeyiz. Ama bu önlem almamak anlamına da gelmiyor. Telefonların zararlı etkilerinden kendimizi korumak için;

-Cep telefonu görüşmeleri mümkün olduğunca kısa tutulmalı,
-Çocukların cep telefonu kullanımına mümkün olduğunca izin verilmemeli,
-Özellikle hamile bayanlar cep telefonunu kullanmaktan kaçınmalı,
-Cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı zamanlar, telefon çaldığı ve çevirdiğiniz numaranın bağlandığı anlardır. Bu sırada telefonu baş bölgesinden uzakta tutmalı,. (Gelen çağrıyı açtıktan veya karşı taraf görüşmeye açtıktan 1-2 saniye sonra cihazı kulağa götürmek daha güvenlidir.)
-Harici antenli cep telefonları tercih edilmeli,
-Cep telefonunu kalp, beyin ve cinsel organlara yakın bir yerde taşınmamalı,
-En önemlisi, SAR değeri düşük olan cep telefonları tercih edilmeli.

Peki telefonumun SAR değerini nasıl öğrenebilirim?

Ülkemizde pek dikkat edilmese de SAR değeri dünya çapında önemli bir konu. Bu yüzden üreticiler SAR değerlerini sitelerinde yayınlıyorlar.

Nokia SAR Değerleri

Motorola SAR Değerleri

Samsung SAR Değerleri

Sony Ericsson SAR Değerleri

Yazar Hakkında
CengizOBUZ "Bahar şenlikleri eheh" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android OyunuHızlı, basit ama zevkli bir oyun: Circle Spike Run ( Daire - Diken Kaçışı) Kısa zamanlarınızı eğlenceli kılacak bir oyun. Tavsiye ederiz.
Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI YedeklemeÇin'den ucuza getirdiğiniz cep telefonlarının IMEI numarası olarak eski telefonunuzun IMEI numarasını atamak.
Nokia - Samsung Cep telefon ile 3G açıp kapatmakNokia - Samsung telefonlarınızdan 3G ayarlarını yaptınız, istediğiniz zaman 3G açıp kapatmak nasıl diye soruyorsanız.
En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - IGiderek hızlanan iPhone oyun sektöründe neler oluyor? 2010 yılı için en çok indirilen iPhone oyunlarını araştırdım.
ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada.Bilindik eski anakart üretici ABIT, canı sıkılmış olsa gerek, kol saati şeklinde cep telefonu ürettiğini duyurdu. Tebrik mi etsek bilemedik, gelecekte cidden kolumuzdan konuşmak ister miyiz?
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman