Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme

11 Haziran 2014 "Çin'den ucuza getirdiğiniz cep telefonlarının IMEI numarası olarak eski telefonunuzun IMEI numarasını atamak."

Piyasada ve internette satılan ve çin telefonu olarak tabir edilen ve aslında geyet kaliteli olan birçok farklı akıllı android cep telefonu modeli (Lenovo, Jiayu, Zopo, Haipai, THL, HDC, ZTE, Umi, Newman, Star…) bulunmakta ve bu telefonların pek çoğu MTK (mediatek) marka chipset kullanmakta.

MTK 6577 (dual-çift core-çekirdek) veya yeni çıkan MTK 6589 (dört çekirdek) chipsetler şu an piyasada birçok telefonda karşılaşabileceğimiz en yaygın modeller. Bu modellerin en önemli özelliklerinden birisi IMEI kopyalamak ve değiştirmek için herhangi özel bir cihaza-ekipmana gereksinim duymamaları. Diğer birçok markalı telefonu imei kopyalama işlemi için çoğu zaman telefon tamircilerine veya bu işi yapan diğer yerlere götürmek ve ücret ödemek gerekirken, MTK işlemcili çin telefonlarının IMEI’sini değiştirmek çok kolay.

android telefonlarda IMEI numarasını bulmak için *#06# tuşlamanız yeterli.

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzun MTK chipset taşıdığından emin olun. Bunun için telefonunuzu aldığınız yere danışabilir, broşürlerine göz atabilir veya internette aratabilirsiniz. Telefonunuzun MTK chipset taşıdığına emin olduktan sonra (en çok karşılaşılan modeller mtk 6575, mtk 6577, mtk 6589) işlemlere geçebiliriz.

Öncelikle Android Market'e (google play) girerek “Mobileuncle MTK Tools" adlı uygulamayı aratıp, telefonumuza kuruyoruz. Ardından "Mobileuncle Tools" programını açıyoruz ve menüden "Engineer Mode" seçeneğine giriyoruz. Burada karşımıza çıkan seçeneklerden de "Engineer Mode (MTK)" seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza uzun bir liste çıkacak (yeni modellerde uzun liste yerine yan yana sınıflandırılmış liste de çıkabilir). Bu listede "CDS Information" yazan seçeneği bulup tıklıyoruz. Buradan da "Radio Information" seçeneğine giriyoruz. Eğer telefonumuz çift sim kartlıysa karşımıza "Phone 1" ve "Phone 2" şeklinde iki seçenek çıkacak. Tek sim kartlıysa sadece tek seçenek çıkacaktır. Çin telefonlarının çoğu çift sim kartlı olduğundan ben de çift sim kart üzerinden anlatmaya devam edeceğim. Fakat tek sim kartlıysa da işlem aynı, sadece ikinci sim kart için benzer işlemi tekrarlamanıza gerek olmayacak. Bu menüde öncelikle "Phone 1" yazan seçeneğe tıklıyoruz. Karşımıza "AT+" yazısının ve "Send At Command" yazılı bir düğmenin olduğu bir sayfa çıkacak. Buradaki "AT+" yazsının olduğu kutucuğa tıklıyoruz ve AT+ ın sonundaki + işaretini siliyoruz. Daha sonra klavyeden + işaretini bulup tekrar giriyoruz. Bu şekilde + işaretini silip tekrar girdiğimizde karşımıza farklı seçeneklerin olduğu bir pencere çıkacak. Burada en üstte çıkan AT+EGMR=1,7,”“ seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra kopyalamak istediğimiz IMEI numarasını AT+EGMR=1,7,”” de en sonda yer alan çift tırnak işaretlerinin arasına yazıyoruz. Örneğin kopyalamak istediğiniz 15 haneli IMEI numarası 123456789101112 olsun. Son durumda kutucuktaki değer AT+EGMR=1,7,”123456789101112” şeklinde olmalı. Siz buraya kendi IMEI numaranızı yazmalısınız tabii. Kontrol ettikten sonra “Send at Command” yazan düğmeye basıyoruz ve ekranda “AT command is sent" yazısını görüyoruz. Bundan sonra telefonumuzu açıp kapatıyoruz. Arama yaptığımız yerde numara çevirir gibi *#06# ile IMEI numarasını kontrol ediyoruz ve IMEI’nin değiştiğini görüyoruz. Eğer telefonununuz çift sim kartlıysa, ikinci sim kart bölümünü de kullanıyorsanız ve bunun için de IMEI kopyalamak istiyorsanız aynı işlemleri tekrarlayarak “Phone 1” ve “Phone 2” seçeneklerinin çıktığı ekrana kadar geliyoruz. Burada daha önceki adımdan farklı olarak “Phone 2” seçeneğine giriyoruz. Yine AT+ yazısının sonundaki + işaretini silip tekrar + koyuyoruz. Çıkan seçeneklerden bu sefer yine daha önceki adımdan farklı olarak ikinci seçeneği (AT+EGMR=1,10,”“) seçiyoruz. Yine sondaki çift tırnak içerisine istediğimiz IMEI numarasını yazıyoruz ve “Send at command” tuşuyla işlemi tamamlıyoruz. Telefonu yeniden başlattığımızda IMEI numaraları değişmiş oluyor. Hepsi bu kadar basit. Her ne kadar yazıyla uzun gibi gözükse de işlem en fazla 3-4 dakika sürüyor. Böylelikle telefonunuza istediğiniz IMEI numarasını kolay ve ücretsiz bir şekilde kopyalayabiliyorsunuz.

Tekrar etmekte fayda var, bu yöntem sadece MTK chipsetli çoğu android yüklü çin telefonunda işe yarıyor. Samsung, LG, Iphone … gibi modellerde IMEI değişikliği için özel cihazlara ihtiyaç var ve bunlar için de telefonculara muhtaçsınız.

Son olarak şunu da hatırlatmakta fayda var, IMEI kopyalama işleminden sonra IMEI’sini kopyaladığınız eski telefonunuzu kesinlikle açmamanız gerekiyor. Yeni telefon ve eski telefon aynı anda açıldığında aynı IMEI iki farklı telefon üzerinde gözüktüğünden anında tespit ediliyor ve yasaklanıyor. Bu sebeple IMEI’sini kopyaladığınız eski telefonunuzu kesinlikle açmamanızı öneririm.

Not: Bazı modellerde “Mobileuncle” uygulamasına ihtiyaç duymadan, arama yapar gibi *#*#3646633#*#* kodu girilerek de “Engineering Menu” ye giriş yapılabiliyor. Daha sonraki işlemler yukarıda anlattığım gibi aynen devam ediyor. Fakat “Mobileuncle” uygulaması tüm telefonlarda çalıştığından daha garanti bir yöntem.

Aşağıdaki videodan yukarda anlatılan adımları görüntülü olarak takip edebilirsiniz.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=jYIwo7Ehk_Y

MTK 6589 ve üstü daha yeni telefonlarda adımlar aynı olmakla beraber açılan menü biraz daha değişik ve aşağıdaki gibi:YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=4gRAlf--D8E

Cin-mali-cep-telefonlarina-IMEI-kopyalama-IMEI-Yedekleme image

not: yazıyı http://www.aykiribakis.com/post/56351683715/cin-mtk-telefonlarina-imei-kopyalama adresinden aldım, arşiv için dursun diye kopyalıyorum.

Yazar Hakkında
FatihYILMAZ "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android OyunuHızlı, basit ama zevkli bir oyun: Circle Spike Run ( Daire - Diken Kaçışı) Kısa zamanlarınızı eğlenceli kılacak bir oyun. Tavsiye ederiz.
Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlereBugün size google play store'da karşılaştığım ücretsiz bir oyunu tanıtacağım. Kovboy - silah - vahşi batı üçgenini seviyorsanız veya kısa mola için kaçamak yapmak istediğiniz bir oyun arıyorsanız, Tap Cowboy tam size göre.
Nokia - Samsung Cep telefon ile 3G açıp kapatmakNokia - Samsung telefonlarınızdan 3G ayarlarını yaptınız, istediğiniz zaman 3G açıp kapatmak nasıl diye soruyorsanız.
En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - IGiderek hızlanan iPhone oyun sektöründe neler oluyor? 2010 yılı için en çok indirilen iPhone oyunlarını araştırdım.
ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada.Bilindik eski anakart üretici ABIT, canı sıkılmış olsa gerek, kol saati şeklinde cep telefonu ürettiğini duyurdu. Tebrik mi etsek bilemedik, gelecekte cidden kolumuzdan konuşmak ister miyiz?
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman