[ Oyun / PC Oyun ]

Aiur dan geriye kalanlar ve StarCraft 2

25 Aralık 2009 "StarCraft 2 ve oyunun 10 yıllık geçmişine bir bakış"

Sadece 1998’in değil, belki de şimdiye kadar yapılan en iyi strateji oyunu StarCraft. Protoss, Zerg ve Terran ırklarının amansız mücadelesini konu alan oyunumuz son 10 yılda popülerliğinden hiç birşey kaybetmedi. 2010 içinde çıkacak olan StarCraft 2 öncesinde bu oyunun tarihçesi, gelişimi ve popülaritesini biraz daha yakından inceleyelim.

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image
StarCraft 2 : Wings Of Liberty

Xel’Naga, Kayıp Irk:
Oyunda 3 adet ırk olduğundan bahsetmiştik ama aslında hepsinin üstünde Xel’Naga olarak adlandırılan çok gelişmiş bir ırk daha var. Xel’Naga, evrenin farklı köşelerinde mükemmel ırk ı yaratma düşüncesiyle sayısız deneyle uğraşan üstün bir ırk. Protoss (ilk doğan) ile Zerglerin babası olarak kabul edebileceğimiz Xel’naga’nın oyunda aktif bir rolü yoktu. Sadece senaryonun bazı kısımlarında oyuna dahil olup aklımızı karıştırıyordu. Hikayenin kayıp parçaları starcraft 2 de aydınlanacağa benziyor.

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image
Zergler her yönden saldırıyordu..

Terran, Korhal’ın Çocukları:
Terran kolonileri kendi aralarındaki anlaşmazlıklar ve konfederasyonla uğraşmaktan evrenin geri kalanından neredeyse habersiz olarak yaşıyorlardı. Ta ki bir anda Koprulu sektör de ortaya çıkan uzaylı filosu ortalığı darma duman edene kadar. Terran güçleri bölgeye geldiklerinde kendilerini protoss olarak adlandıran uzaylı filo rotasını Mar Sara’ya yönelttikten bir süre sonra tıpkı geldiği gibi bir anda ortadan kayboldu. Terran savaş gemileri Mar Sara’ya yaklaştıklarında böceğe benzeyen bir yaratık türüyle karşılaştılar...

Protoss, Aiur’un gardiyanları:
Protoss, psi güçlerini kullanabilen çok gelişmiş bir ırktı. Kolonilerin kendi aralarındaki çekişmelerin ve sürgünlerin üzerinden oldukça uzun zaman geçmişti ki Aiur da bulunan kutsal tapınakları Zerg adı verilen istilacı bir tür yaratık ırkı tarafından saldırıya uğradı. Kısa zamanda toparlanan bir donanma bu yaratıkların kökünü kazımak ve karşılarına çıkan herşeyi yok etmek için yola çıkmıştı bile..

Zerg, Overmind’ın yavruları:
Xel’Naga teknolojisinin son ürünü olan bu istilacı ırk ele geçirdiği her canlının özelliklerini kopyalarak kendi evrimini hızlandırıyordu. Bunun sonucunda daha çok yeni tür arayışına girdiler. Overmind tüm evrendeki çocukları ile overlordlar vasıtasıyla iletişim kuruyor ve olan herşeyi anında görebiliyordu. Evrenin farklı köşelerine doğru bu ilerleyişlerinde karşılarına çıkan tüm canlı türlerini yoketmekden asla çekinmediler...

StarCraft 2 : Wings Of Liberty
Uzun bekleyişin ardından Blizzard yeni oyunun geldiğini haber verdiğinde oyunun fanları tarif edilemez bir coşkuya kapıldı. Starcraft’ın 10 yıldır beklenen yeni oyunu oynanış itibariyle eski oyuna oldukça benzeyecek. Bunun en büyük sebebi Blizzard’ın oyun fanlarının tepkisini almaktan korkması. Bununla beraber bir çok birim ve bina değişmiş durumda. Oyunun resmi sitesi olan www.starcraft2.com da yayımlanan bu birimlerden bazıları..

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image
Ordu insanlara ikinci bir şans veriyordu..

Reaper: Terran hapishanelerinin en acımasız ve uslanmaz mahkumlarına iki seçenek veriliyordu. Öl yada savaş... Orduya hizmet sonrası serbest kalma hayaliyle savaşan reaperlar sırtlarındaki jet-packler sayesinde çetin arazi koşullarında bile geniş ve hızlı hareket kabiliyetine sahipler. Nereden geldiği belli olmayan saldırılara hazır olun..

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image
Mechleri andırmıyor değil

Viking : Goliathlara bir alternatif olarak geliştirilen vikingler istenildiğinde bir hava taşıtına dönüşerek çok hızlı hareket edebilmekte ve kara bağlantısı olmayan hedeflere rahatlıkla ulaşmakta. Tekrar bir yer birimine dönüştüğünde ise çift taraflı gatling canonu ile düşmanlara ölüm saçmaya hazır bir savaş makinesi...

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image

Thor: 250mm lik bataryaları (Thor un çekici) ile tam bir savaş makinası. Ağır silahlarla donatılmış, ölüm saçan namlularını bir yere doğrulttuğunda bilin ki orayı son görüşünüz olacak. Terran’ın düşmanlarını katlederken ne kadar acımasızlaşacağına en güzel örnek bu yeni geliştirilen dev savaş makinasıdır.

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image
Zerglerin yeni birimi Baneling

Baneling: Zerglerin bu yeni birimi sırtında taşıdığı büyük toksik kese ile tam bir intihar komandosu. Çok hızlı hareket edebilmesi ve patladığında çevrede büyük hasara sebeb olabilmesi gibi özellikleriyle savaşların kaderini oldukça değiştirece benziyor.

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image
PSI kalkanları, büyük hasarları büyük ölçüde absorbe ediyor

Immortal: Aiur ile yok olan dragoonların bir sonraki aşaması olan immortallar, Protoss un en etkili yer birimidir. Bu uzman Protoss savaşçıları geliştirilmiş psi kalkanları ve çift başlı plazma topları ile kaybettiklerinin intikamını almak için herşeye hazırdır.

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image
Protoss savaş makinası

Colossus: Protoss robot teknolojisinin evrimi olan bu devasa robotlar Aiur’un yok olmasının ardından sürgünlerinden geri döndü. Devasa tepeleri bile sadece yürüyerek geçebilen bu dev robotlar Protoss’un atış gücünü kat ve kat arttıracağa benziyor.

Aiur-dan-geriye-kalanlar-ve-StarCraft-2 image

Mothership: Protoss donanmasının ana kumanda gemileri, uzayın derinliklerinde saklandıkları yerden son büyük savaş için geri çağrıldı. Yüzyıllar önce Protoss’un altın zamanlarından kalma bu devasa gemilerin merkezine yerleştirilen büyük boyutlardaki khydarin kristalleri, etrafındaki tüm birimlere büyük bir psi gücü sağlayabilemektedir.

StarCraft 2 ile oyun dinamikleri büyük ölçüde değişmiş durumda. Yeni birimler sayesinde artık savunma kavramı baştan aşağı değiştirilmiş. Mobilite ve hızın ön planda olması çok daha heyecanlı karşılaşmaları müjdeliyor.
WCG de değişmeyen tek strateji oyunu olan, uğruna televizyon kanalları açılan ve (özellikle Kore de) ödülleri ciddi rakamları bulan turnuvalara konu olan StarCraft strateji dünyasının ilgi odağı konumunda. İşte bu yüzden Blizzard oyunun üstüne titriyor ve beta testlerden çıkarmaya niyeti yokmuş gibi görünüyor. Oyunun 2010 un ikinçi çeyreğinde raflardaki yerini alması bekleniyor.

T5GKcmWLkjlm_2 image
Aradan geçen yıllar Jim Raynor'a yaramışa benziyor..

Multiplayer Stratejisi
Starcraft 10 yıldır Blizzard’ın online oyun servisi BattleNet sayesinde sorunsuz olarak oyunseverlere hizmet vermeye devam etti. Ancak Blizzard yeni oyunun Lan desteğinin olmayacağını ve yalnızca kendi sunucularından oynanabileceğini bildirdi. Bu da SC2 nin internet üzerinden oynanabilmesi için, tıpkı WoW da olduğu gibi aylık bir ücret alınması ihitmalini ortaya koydu. Oyunun çıkmasından hemen önce Blizzard’ın bu konuya açıklık getirmesi bekleniyor. Ayrıca 3 parçadan oluşacak oyunun diğer bölümlerin ne zaman piyasaya çıkacağı henüz belirlenmiş değil.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=62RsumCBJgU

Yazar Hakkında
paranoiahasu "duyurmaya değer birşey yapmıyor, yada yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
StarCraft II, şimdiden yılın en çok satan oyunu olduStarCraft II, piyasaya çıkalı henüz 2 hafta olmuşken listeleri alt üst etmeye devam ediyor
Starcraft 2'nin Maliyet Söylentilerine Düzeltme GeldiStarcraft 2'nin maliyetinin 100 milyon doları bulduğu iddiasına düzeltme geldi.
StarCraft 2 ModlarıYeni harita editörü ile inanılmaz oyun modları bizi bekliyor
StarCraft 2 nin yüksek maliyetiMerakla beklenen oyunun maliyeti beklentilerin oldukça üzerinde
StarCraft 2 sistem gereksinimleri açıklandıBlizzard sonunda StarCraft 2 için gerekli sistem özelliklerini açıkladı
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman