[ Oyun / PC Oyun ]

Command & Conquer 4 Beta'dan İlk İzlenimler

03 Şubat 2010 "Piyasa öncesi son aşama olan açık beta teste geçen Command and Conquer 4 ilk bakışta pek iç açıcı gözükmüyor."

1995 yılından beri bilgisayarlarımızda esip duran, Westwood Studios'la başlayıp Electronic Arts yapımcılığında devam eden gerçek zamanlı strateji serisi Command & Conquer, yeni oyunuyla kısa bir süre sonra karşımıza çıkacak. Aynı isimle 2 farklı seri daha (C&C: Red Alert ve C&C: Generals) yürütmesine rağmen ilk göz ağrısı olan Tiberium serisini de gözardı etmeyen ve son oyun Tiberian Twilight'la şovu sürdürmeye çalışan EA, 28 Ocak'tan beri açık beta testine geçirdiği projesi için oyunculardan bilgi toplamaya başladı bile. Ancak bu son yapımın oyun dünyasında bir efsane yaratmış olan C&C serisine yakışıp yakışmadığı tamamen farklı bir inceleme konusu.

Command-Conquer-4-Beta-dan-ilk-izlenimler image

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki oyunun betası sadece multiplayer oyuna izin verdiği için yapılan gözlem inceleme ve eleştriler de sadece bu tarafa yönelik. Eski oyunların standart ve hatta RTS kavramını yerli yerine ilk oturtan oyun olacak kadar (Warcraft 2 ve Dune'daki eksiklikleri kapatıp "eksiksiz" RTS tanımı yaparak) temel bir RTS görüntüsü çizdiği Command & Conquer, son oyunuyla radikal bir değişiklik yaparak klasik RTS'den bir miktar sapıyor. Eskisi gibi üs kurup binalar yapıp, teknoloji geliştirip birimler üretmek, bu arada da harvester'larımızla kaynak toplamak artık geri planda kalıyor. Yeni C&C, son dönem RTS piyasasını hareketlendiren ve yeni bir bakış açısı getiren bir başka oyuna, Dawn of War'a geçiş yapmış gibi gözüküyor. Hatta işi daha da ileri götürerek oyunun popüler FPS Modern Warfare 2'den bile esintiler taşıdığını söylemek mümkün.

Command-Conquer-4-Beta-dan-ilk-izlenimler image
Oyunda ana binanız da hareket edebiliyor.

Bunlardan anlaşıldığı üzere oyun temel yapı taşlarından oynanış şekline kadar her yönde değişmiş ve tarz değiştirmiş durumda. Temel oyuncu kitlesini de oldukça etkileyen bu değişikliklere göre artık standart üs kurmalı ve kaynak toplamalı RTS bekleyenler oldukça şaşıracaklar. Oyunda, dünyanın barış koruma gücü GDI ve terörist NOD kuvvetlerinden istediğimiz tarafı seçtikten sonra oyuna girer girmez daha en baştan seçilen 3 tip yönetimden biri (Defans, Ofans ve Destek) tüm oyun tarzınızı toptan değiştirecek durumda. Ürettiğiniz birimlerden ana binanızın özelliklerine (Artık ana binanız da savaşta aktif yer alabiliyor. Örneğin GDI tarafında ofansif oyuncuların ana binası 4 ayaklı bir Mech'e, Defansiflerinki dev bir tanka, destekçilerinkiyse süzülen ve havada duran bir üsse dönüşebiliyor) kadar etki eden bu durum, maalesef amaçlandığı gibi çeşitlilikten çok kısıtlama yaratıyor gibi gözüküyor. Her alanın sadece bir noktaya (zırhlı birlikler, piyade ya da hava kuvvetleri) odaklanıyor olmasının verdiği sıkıntı büyük bir kısıtlama olarak göze çarpıyor. Çok oyunculu klan maçlarında birbirlerinin eksiklerini kapatmak için oyuncuları koordine çalışmaya yönlendirse ve bu yönüyle güzel bir hava yakalayabilse de teke tek ya da ikiye iki maçlarda bu durum oyunu oynanılmaz kılacak kadar kötü

Command-Conquer-4-Beta-dan-ilk-izlenimler image
Her oyuna başlarken Ofans, Defans veya Destek tarzlarından birini seçiyorsunuz.

Oyunun genel oyun tarzının Dawn of War'a benzediğini söylemiştik zaten, bundan kasıt, klasik RTS'den farklı olarak puan ve kaynak veren noktaları elde tutmaya yönelik bir oyun tarzını içeriyor. Oyunda Tiberium belli noktalara "uzaydan düşüyor" (EA bunun oyunun tek kişilik senaryosunda ortaya çıkacak bir sebepten ötürü olduğunu ancak Spoiler vermemek için şimdilik açıklayamadıklarını belirtti.) ve o noktayı ele geçiren/kontrol eden kimse o kişiye kaynak sağlıyorlar. Benzer şekilde daha farklı kaynaklar veren "özel kaynak noktaları" da oyunda mevcut. Pek fazla bina üretimi yapmadığınız oyunda DoW gibi ana binadan ünitelerinizi üretiyor ve araştırmalarınızı yapıyorsunuz. Daha çok taktik stratejiye yoğunlaşarak direkt ordu yönetimine yoğunlaştırmayı amaçlayan bu oyun tarzı bir miktar çalıntı gibi gözükmesinin yanısıra bir klasiğin de kendi kuyusunu kazarak kendi imajını bozması anlamına geliyor.

Command-Conquer-4-Beta-dan-ilk-izlenimler image
Savaşlardaki tekdüzeliği EA şimdilik aşamamış gözüküyor.

Oyunda bir başka dikkat edilecek şeyse "level atlama" sistemi. Burada anlaşılması gereken şey maalesef C&C:Generals'teki gibi oyun sırasında XP kazanıp Level atlamak değil. Maçlar sonucunda o maçtaki performansınıza göre XP kazanıyor ve bu tecrübe puanlarına göre genel oyuncu profilinizde seviye atlıyorsunuz. Seviye atladığınızda yepyeni araştırmalar ve araçlar açılıyor. Bir FPS'de güzel bir özellik olarak gözükse de RTS'de hayati önem taşıyan bu fark oyunda çok ciddi ve hissedilir bir denge bozukluğuna yol açıyor, haliyle arada 1 level fark olan birisi bile taktiksel olarak son derece üstün konuma geçebiliyor. Oyuncular tarafından da yerden yere vurulan bu sistem bu haliyle kaldığı sürece oyunun çok oyuncu zevkini tamamen baltalayacak gibi gözüküyor. EA oyunculara orjinal oyunda "Skirmish" oynayarak tek başına da oyuncuların seviye atlayabileceğini söylese de çok oyunculu oynamak için önce oturup bilgisayara karşı seviye atlamaya uğraşmak, özellikle MMO'larda bile "Grinding"den vazgeçildiği bir çağda oldukça geri kalmış olarak gözüküyor.

Command-Conquer-4-Beta-dan-ilk-izlenimler image
Oyundaki birimlerin görünüşüne hakikaten özen gösterilmiş.

Oyunun taktiksel derinliği maalesef çok iyi oturtulamamış gibi gözüküyor. Maçların çoğu (beta test forumlarında da anlatıldığı üzere) bir tarafın tek bir üniteye abanması ve karşı taraf ona karşı gelecek üniteyi bulana kadar ezip geçmesi şeklinde geçiyor. Haliyle taktiksel derinlik ya da çeşitli varyasyonlar denemek oyunun bu haliyle pek fazla mümkün değil gibi.

Command-Conquer-4-Beta-dan-ilk-izlenimler image
Ofans oyun tarzını seçtiğinizde mekanize birlikler üretebileceksiniz.

Elbette oyunu şu haliyle hemen defterden silmemek gerekir. Zira bu adı üstünde bir beta sürümü ve değişikliğe açık olduğu gibi pek çok eksiği de mevcut. Her şeyden önce C&C serilerinin meşhur bölüm arası sinematikleri, vidyoları, abartılı skeçleri, yani atmosferi oldukça eksik. Bunun dışında AI nasıl olacak bir fikir yok. Şu anda betada karşınıza bilgisayar seçtiğinizde herhangi bir işlem yapmadan boş boş duruyor AI olmadığı için. Yine single player bölüm dizaynları, senaryosu ve konsepti belirsiz.

Command-Conquer-4-Beta-dan-ilk-izlenimler image
Eski oyunlardan farklı olarak belli başlı tiberium noktalarını ele geçirerek kaynak kazanıyorsunuz.

Ancak oyunun özellikle multiplayer kısmının büyük bir düş kırıklığı olduğu bir gerçek. O kadar çok eksik var ki, muhtemelen bunları düzeltmeye çalışmaktansa oyunu komple çöpe atıp sıfırdan yapmaya başlamak daha kolay olacaktır. Yoksa oyun bu ünlü serinin bile ismini lekeleyebilecek kadar kötü durumda şu anda. EA'in kendi forumlarında ve hatta beta testerların özel forumlarında dahi yerden yere vuruluyor. Umarız son anda düzgün bir hamleyle Electronic Arts bu büyük fiyaskoyu düzeltmeyi başarır.YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=oaBldkO8Tpc

Yazar Hakkında
OnurAYDOGAN "teze gömülmüş durumda" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
EA'den PS3'e övgü yağıyorElectronic Arts, PlayStation 3'ün yükselişte olduğunu ve buna yardımcı olduklarından dolayı çok multu olduklarını açıkladı.
NFS : World araçları belli olduElectronic Arts'ın yeni yarış MMO sunda kullanılacak arabalar görücüye çıktı
Battlefield Heroes bir yaşını doldurduBattlefield Heroes, 25 Haziran'da bir yaşını doldurdu ve bunun şerefine oyuncularına 30 Haziran'a kadar güzellik yapıyor.
NFS ile sıcak takibe devamNeed for Speed: Hot Pursuit devasa haritası, polisleri ve lüks araçları ile bu yılın sonunda oyuncular ile buluşmaya hazırlanıyor.
Medal of Honor betası indirilmeye hazırMedal of Honor'un kapalı betası 21 Haziran'da başlıyor; betayı şimdiden indirmeye başlayabilirsiniz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman