Alışılmadık bir Battlestar Galactica Fanı: Barack Obama

05 Aralık 2009 "ABD başkanı Obama'nın ağzından: "Kendimi yakınında diriltme gemisi olmayan bir Cylon gibi hissediyorum.""

BattleStar Galactica 4. sezon finaliyle geçtiğimiz dizi sezonunda ekranlara veda ettiğinde geride tüm fanlarında bir depresiflik, bir hüzün bırakmıştı. Gerek dizinin "tamamen mutlu sonla bitmemesi", gerekse zaten kıtlıkta olan bilimkurgu dizi dünyasında bu kadar kaliteli yapımı kaybetmek herkes için bir darbeydi. Sonrasında gelen The Plan filmi de beklentileri çok karşılamayınca, bu güzel serinin vedası biraz tatsız oldu hepimiz için. Yine de BattleStar Galactica'nın bilim kurgu hayranlarının kalbindeki yerini koruyacağı kesin.

alisilmadik_bir_battlestar_galactica_fani_barack_obama image
Final bölümünün ardından Obama bütün gününü internetten yorum okuyarak geçirmiş.

Ancak bu hayranlar arasında öyle biri var ki, bunu bilmek hepimizi şaşırttı. Kimileri onu dünyanın en güçlü adamı olarak tanımlıyor, bir başka kesimse dünyanın en büyük yükü altındaki adamı. Yaptıklarını, yapmak istediklerini ve yapacaklarını eleştirmek ya da yorumlamak başka bir yazının konusu. Bu yazıdaysa söz konusu kişinin BattleStar Galactica'ya bağımlılığının çoğu bilimkurgu hayranından daha fazla olduğunu paylaşıyoruz. Peki kim bu adam? ABD başkanı Barack Obama. Evet, ilk duyduğunda insanı şaşırtıyor, ve biraz da yadırganıyor. Ama doğru.

Dizinin finalinin ardından herkesten büyük depresyona giren Barack Obama, kendisini "diriltme gemisinden uzak bir cylon" olarak tanımlamış. Uzunca bir süre ABD bütçesi konusundaki kilit kararları erteleyecek kadar hayattan koptu. Bu süre içerisinde ailesini bile göz ardı eden ve günlük egzersizlerini aksatan Obama'nın kendisini uyaran sağlık danışmanına "Lee gibi olsa bile ne farkedeceğini" (Fanlarımız Apollo'nun New Caprica'nın kurtuluşu önceki kendini bırakmış şişman halini hatırlayacaktır.) söylediği biliniyor.

Kimliğini vermek istemeyen bir üst düzey Beyaz Saray yetkilisi başkanın o dönem boyunca pek kendinde olmadığını belirtiyor. "Bir toplantı sırasında İran'ın drone uçaklarının Irak hava sahasına girişlerini konuşuyorduk. Birden bire -Artık cuma akşamları ne izleyeceğim ben? Numb3rs mı?- diye sinirle haykırdı" şeklinde durumun ciddiyetini anlatan yetkili Obama'nın kendi sinirini bile "Dizide dünyanın radyoaktif ve yaşamsız bir çorak araziye dönmüş olduğunu keşfeden Amiral Adama kadar sinirli" olarak tanımladığını söylüyor ve hatta "Ne demek istediğini anlamadım çünkü diziyi takip etmiyordum." diye şaşkınlığını da dile getiriyor.

alisilmadik_bir_battlestar_galactica_fani_barack_obama image
Obama uzun süre depresyonun etkisinde kalmış.

Tabii bu depresyon sadece bununla da sınırlı değil. Dizi finalinden sonraki ilk iş günü pazartesi, hazine sekreteri Timothy Geithner'la önemli bir görüşmesi varken bu görüşmeyi iptal eden Obama'nın bütün gününü Oval Ofis'te tek başına oturarak bilgisayarından internet sitelerini, forumları ve blogları takip ederek diğer fanların BattleStar Galactica finali hakkındaki yorumlarını geçirdiği biliniyor. Neşelenmek için favori bölümlerinden biri olan ve daha önce "Apollo-Starbuck ilişkisini en iyi şekilde dile getiren bölüm" olarak tanımladığı 3. sezona ait Unfinished Business bölümünü izleyen Obama burada sadece daha çok depresyonla karşılaşmış. Obama'nın daha sonra Denver'a olan politik ziyareti sırasında sezon DVD'lerini de yanında götürdüğünü ve DVD'lere bakarak "Ne farkeder ki, bitti dizi" diye homurdandığı başkanlık sekreteri tarafından duyulmuş. Obama'nın çok sevdiği ve "Billy" diye hitap ettiği başkanlık sekreteri başkanın depresyonuyla alakalı bir anısını "Odasında oturmuş ertesi günün programını gözden geçiriyorduk. Birden bire bana Battlestar Galactica izleyip izlemediğimi sordu. Ben de izlemediğimi, ama kız kardeşim bu dizinin fanı olduğu ve çok tavsiye ettiği için ileride izlemeyi planladığımı söyledim. Cevap vermedi, sessizce uzun uzun pencereden dışarı baktı." şeklinde anlatıyor. "Ayrıca odasındaki Battlestar Galactica sezon 4.5 posterini de indirdiğini farkettim." diye ekliyor. Koskoca ABD başkanının liseli gençler gibi odasında poster asmasını sağlayacak kadar büyük bir etki yaratmış yani bu dizi.

alisilmadik_bir_battlestar_galactica_fani_barack_obama image
BattleStar Galactica oyuncuları

Dizinin her bölümünü Beyaz Saray'ın toplantı odasında projektörle duvara yansıtarak ve sesi sonuna kadar açarak izleyen ve bu süre içerisinde asla rahatsız edilmek istemeyen Obama diziyiyse "Senaristler her şeyi olabildiğinin en iyisi şekilde sarmalamışlar, ama en sonu biraz fazla olmuş" şeklinde değerlendirmiş.

First Lady Michelle Obama, dizinin bitişi sonrası eşinin boşluğa düştüğünü ve kendisinin de bu durumdan biraz endişelendiğini söylerken "En son Firefly dizisi iptal edildiğinde 1 hafta boyunca evin içinde zombi gibi dolanmıştı ve onu bu durumdan çıkaran tek şey Serenity'nin (FireFly serisinin filmi) haberini almasıydı." diye durumun ciddiyetini belirtirken, "Dün gece David Axelrod'un son beşliden (Final Five - diziye ait bir konsept daha) biri olduğunu keşfettiğini tekrarlayıp duruyordu. Her ne demekse?" diye eşinin diziye ne kadar taktığını vurgulamış.

Yakınları, 1978'de çekilen orjinal BattleStar Galactica'nın da büyük bir fanı olan Obama'nın yeni seriyi duyunca önce oldukça heyecanlandığı daha sonra Starbuck karakterinin yeni dizide bir kadın tarafından oynanacağını öğrenince sinir küpü olduğunu, ve soğuduğunu, yine de ABD senatosunun yavaş çalıştığı ilk haftada dayanamayıp ilk sezonun DVD'lerini kiralayarak bu serüvene başladığını belirtiyorlar. Bir haftasonu içerisinde 1. sezonu baştan sona izleyen Obama hızını alamayarak pazartesi günü 2. sezonu satın almış. Bu sezonu da kısa sürede bitirdikten sonra o sırada gösterilmekte olan 3. sezona yetişmek için 2.5. sezonu (mini seri) iTunes'dan download etmiş.

LZMvqPL2L_79_2 image
BSG bilimkurgu ve dramada olduğu kadar aksiyon ve özel efektlerde de başarılıydı.

Karşılaştığı herkesle Battlestar Galactica muhabbeti yapan, ve izleyen birini bulduğunda sevinçle muhabbeti derinleştiren Obama'yla bu konudaki sohbetlerini Afganistan başkanı Hamid Karzai "Bana 3. sezonun aralarında en sevmediği sezon olduğunu, çünkü Helo, Sagittaronlar ve Caly'nin dahil olduğu bölümlerin hikayeyi ilerletmediklerini ve boş yere geçiştirilen bölümler olduklarını söyledi. Bense ona diziyi normal takip ederken öyle görülebileceğini ama DVD'si satın alınarak bölümler ardarda izlendiğinde bu bölümlerin de diziye ayrı bir renk kattıklarını ve oluşturulmuş dünyayı derinleştirdiklerini belirttim." şeklinde anlatıyor. Ancak Obama bu cevabı pek beğenmemiş olacak ki konuyu Kandahar'daki Taliban militanlarına değiştirmiş.

alisilmadik_bir_battlestar_galactica_fani_barack_obama image
Obama konuşmalarında da diziden alıntılar yapıyor.

Konuşmalarında da sık sık diziden alıntılar yapan Obama'nın bir basın toplantısındaki konuşması da şöyle, dizinin fanatikleri bu sözleri hemen tanıyacaklardır:

Our nation finds itself in uncharted territory in the deep emptiness of space,” Obama announced. “The Old Girl has limited supplies, no allies, and now, no hope. I never said this would be an easy journey. Yet I promise you this: There is a place where there is no war and no economic turmoil. It is where, according to the Sacred Scrolls handed down to us by the Lords of Kobol, the thirteenth tribe traveled over three thousand years ago. That place is called Earth. Not the other Earth. This Earth. It’s complicated. Anyway, I plan to take us there.

So say we all! So say we all! So say we all!YouTube Video: http://www.youtube.com/watch?v=BTN-16q1WB4

Yazar Hakkında
OnurAYDOGAN "teze gömülmüş durumda" Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Amerika, Obama hackerinin adını istiyorÜnlüler tarafından açılan sosyal paylaşım ağları üyelikleri, kötü amaçlı kişilerin bu üyelikleri ele geçirmesiyle ünlülerin prestijlerinin zedelenmesine yol açıyor.
Obama'da HacklendiABD Başkanı Barack Obama'ya ait Twitter hesabı hacklendi.
Beklenen Dizi Caprica Ocak Ayında BaşlıyorRonald D. Moore, Battlestar Galactica'nın ardından bir başka proje ile, Caprica ile geliyor.
Baba Venga Üçüncü Dünya Savaşı nı öngörüyorVangelina Pandeva 2010 yılında dünya çapında büyük bir savaşın başlayacağını söylemişti.
BattleStar Galactica'nın Filmi GeliyorBattleStar Galactica'nın yapımcısı Glen Larson orjinal seriyi filme çekmeye karar verdi.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman