[ Genel / Turizm ]

Kış mevsiminde Fethiye yöresi

02 Aralık 2009 "En ünlü tatil beldelerimizden Fethiye'de kışın neden gidilir, nerelerde kalınır."

Yaz mevsiminde Fethiye yerli yabancı turistlerin rağbet gösterdiği tatil beldelerimizden biri. Özellikle İngiltereden binlerce turist yağıyor bu kente. Sayısız otel ve eğlence mekanı turistlerin hizmetine giriyor. Fethiye ünlü plajları ve doğal güzellikleriyle yaz turizminin vazgeçilmez adreslerinden. Ben ise bu yazıda içinde bulunduğumuz mevsimi ve önümüzdeki Kurban Bayramı tatilini de düşünerek Fethiye'de kışın yapılabilecekleri inceleyeceğim.

Fethiye Ölüdeniz ve diğer plajlarıyla olduğu kadar tarihi eserleriyle de ünlü bir kent. Antik Likya uygarlığının çevrelediği kentte, arabanız varsa birçok antik kenti gezebiliyorsunuz. Fethiye'ye arabasız geldiyseniz de hemen bir araba kiralıyorsunuz ve gezmeye Tlos'tan başlıyorsunuz.

TLOS

kis_mevsiminde_fethiye_yoresi image

Tlos, Likya Uygarlığının en önemli kentlerinden biri. Tlos'a şehir merkezinden yarım saatte varıyorsunuz. Kente vardığınızda sizi kaya mezarları karşılıyor. Hemen her kentte olduğu gibi burada da çok bozulmaya uğramamış antik tiyatro ve hamamlar var. Tlos yüksek bir tepede yer alıyor ve karşısında Akdağlar uzanıyor.

Tlosta yapılacak en güzel şeylerden biri de kuşkusuz Yakapark'ta balık yemek. Altından dereler geçen, ağaçlarla çevrelenmiş sedirlerde yemek yemenin keyfi bambaşka olur, hele Tlos'u iyice gezip yorulmuşsanız.

Tlos'tan Akdağlar'ın görünümü:

kis_mevsiminde_fethiye_yoresi image

Başkent Xanthos'un hikayesi

Xanthos, Likya uygarlığının başkentliğini yapmış bir şehir. Fethiye-Kalkan bulunan kente, Fethiye merkezden yaklaşık 40 dakikada ulaşılıyor. Kentte çok iyi korunmuş bir tiyatro ve iki tane anıt mezar dikkati çekiyor.

Xanthos, M.Ö. 545 yılında Pers istilasına karşı gösterdiği onurlu direnişle dikkat çekiyor. Perslere karşı savaşan Xanthoslular yeniliyorlar ve kentlerine püskürlüyorlar. Bunun üzerine Xanthoslular tüm kadın ve çocuklarını bir kaleye kapatıp, kaleyi ateşe veriyorlar ve birbirlerine bağlılık yeminleri ediyorlar. Perslerle ölümüne savaşıyorlar ve hepsi yok oluyor. Xanthos'lulardan günümüze kadar kalan belki de en önemli eser de işte bu özgürlük düşkünlüklerini anlattıkları şiirleri:

evlerimizi mezar yaptık , mezarlarımızı ev.
yıkıldı evlerimiz, yağmalandı mezarlarımız.
dağların doruğuna çıktık, toprağın altına girdik.
suların altında kaldık, gelip buldular bizi.
bozdular birliğimizi, alt üst ettiler bizi.
yakıp yıktılar, yağmaladılar bizi.
biz ki ; analarımızın, kadınlarımızın ve ölülerimizin uğruna.
biz ki ; onurumuz ve özgürlüğümüz uğruna.
toplu ölümleri yeğleyen bu toprağın insanları.
bir ateş bıraktık.
hiç sönmeyen ve sönmeyecek olan.

kis_mevsiminde_fethiye_yoresi image
Xanthos Panaroma

Kültür-sanat merkezi Letoon, Cadianda, Pınara ve Fethiye'den yaklaşık 1 saat uzaklıktaki, aynı isimde cennet bir plajı bulunan Patara da gezebileceğiniz diğer Likya şehirleri.

kis_mevsiminde_fethiye_yoresi image

KAYAKÖY - Terkedilmiş bir Rum köyü

Hikayesi ve doğasından en çok etkilendiğim yerlerden biri de Kayaköy. Tarihi milattan öncesine kadar uzanan kente Osmanlı Dönemi'nde Rumlar yerleşiyor. 1923 yılında yapılan Türk-Yunan nüfus değişimi sebebiyle Rumlar bu sefer ülkelerine dönüyor ve bu güzel köy sessizliğe bürünüyor.

Kayaköy bir dağ yamacına kurulmuş durumda. 2 büyük tarihi kilisesi var. Taş merdivenlerden ufak bir tırmanıştan sonra, köyün tepesindeki şapele ulaştığınızda ise bir tarafınızda yüzlerce eski taş ev, bir tarafınızda uçsuz bucaksız Akdeniz manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Bu tek fotoğraf karesine sığmayan, mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim.

kis_mevsiminde_fethiye_yoresi image
Kayaköy

Ayrıca yaz-kış açık olan gözlemecilerde Kayaköy manzarasına karşı birer gözleme yemeyi de unutmayın.

Fethiye'de kalacak yer konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Çalış, Hisarönü ya da şehir merkezinde birçok otel ya da pansiyon bulmak mümkün. Kışın gittiğinizde şaşıracağınız bir başka şey de marketlerde alışveriş yapan ya da sokakta yürüyen İngilizler. Birçok İngiliz yerleşim izni alarak Fethiye'ye yerleşmiş durumda. Bar açanları var, restoran işletenleri var. Hatta belediye meclisine bile 3 tane İngiliz girmiş durumda. Bu da Fethiye'yi dört mevsim çok kültürlü bir yer haline getiriyor.

Yazıyı Fethiye hakkında faydalı linkler vererek sonlandırıyorum ve hepinize iyi bayramlar/tatiller diliyorum.

Fethiye.net
Kayaköy.net
Fethiyedeyiz.com

Yazar Hakkında
Cogito "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman