[ Genel / Türkiye ]

Türkiye geri adım atıyor, Youtube yasağı kalktı!

30 Ekim 2010 "2,5 yıldır süren youtube.com 'a erişim yasağı, ilgili mahkeme kararı ile bugün resmen kaldırıldığı. İnternet yasaklarından geçilmeyen Türkiye'de, düne nazaran özgürüğe bir adım daha yakınız."

Şaka gibi ama gerçek yaklaşımı ile izlediğimiz ve yaklaşık 2.5 yıl süren, YouTube internet video paylaşım sitesine artık giriş serbest.

Merkezi Almanya'da bulunan International Licencing Service adlı şirket, YouTube'dan Atatürk'e hakaret içeren videoları kaldırdıklarını açıkladı. Bunun üzerine, yasağı getiren mahkemeye yapılan başvuru üzerine, 2.5 yıl süren yasağın kaldırılması kararı alındı.

YouTube üzerindeki yasaklama, Atatürk'e hakaret içeren videoların görüntülenmesi sebebi ile başlatılmış idi. International Licencing adlı firma, TC. Arşiv 'inden Atatürk'e ait görsellerini koruma yetkisini alarak, Atatürk konulu tüm içeriklerin kullanım hakkına müdahele etme yetkisine sahip oldu.

Kullanım hakları üzerinde müdahale yetkisine sahip olan firma, Youtube'a başvurarak, içeriğin öncelikli olarak telif haklarına karşı olduğunu ve biran önce kaldırılması gerektiğini iletti. Youtube.com şuandan itibaren, Atatürk ile ilgili videoları bu gerekçe ile kaldırdı.

Youtube.com, aynı şekilde tüm telif hakkı içeriklerini, şikayet söz konusu oldugunda kadırma ile yükümlü. Ülkemizde çeşitli müzik videolarının izlenememesinin sebebi de bu tarz telif haklarına dayanan kapattırmalar.

İnternet Kurulu Üyesi Leyla Keser Berber de, sürecin Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirtti.

Youtube-yasagi-kalkti image
yazılarımızda bir daha kullanmak istemedigimiz bir resim. youtube yasağı.

Bu kadar basit bir çözüm ile kör düğüm haline gelen youtube sorunuda çözüme kavuştu.

Peki şimdi ne olacak?
Youtube kapatılmasının ardından, yönetmelik açısından farklı sorunlarda bulunmakta. Şimdilik yasağın asıl sebebi olan, Atatürk'e hakaret sorunu giderilmiş görünüyor bu yüzden de mahkeme yasağı kaldırdı. Gelecek de de aynı sorunlar oluşursa, ilgili firma youtube'a başvurarak ilgili içeriğin kaldırılmasını sağlayacak. Peki ya diger konular? Mesela ülkemizde bir şube açıp, vergi verilmesi de istenmekte idi. Bu tarz sorunlar yine kapatılmaya sebebiyet verecek bir karar aldırır mı bilinmez, ama şimdilik bir iletişim yolu açılması ve asıl olan kapatma kararının kaldırılmış olması, sevindirici.

Peki neden hala youtube'a giremiyorum?
Şuanda youtube'a giremiyorsanız üzülmeyin. Yasağın kalkmasının ardından, ilgili teknik birimlerine iş düşmekte, bununda biraz zaman alması normal. Teknik kişiler yeniden internet trafiği üzerindeki kuralları iptal edecekler. Özetle, şimdilik beklemekteyiz, kanunsal olarak yasak kalkdı, şimdi iş teknik ekiplerin randımanına bakıyor. Tahmini önümüzdeki hafta içinde, rahat rahat youtube'a erişebilir olacağız.

Dışardan baktığımızda Youtube üzerindeki yasak, ülkemizi iran, çin vb. baskı rejimleri arasına sokuyor idi.

İnternet ile ilgili kanunların biran önce yeniden düzenlenmesi ve çağın - medyanın doğasına uygun hale getirilmesi umudu ile,

Haydin geçmiş olsun Türkiye.

Yazar Hakkında
FatihYILMAZ "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
YouTube çıtayı yine yükseltti: 4k Video Çözünürlüğü !Google fiber hatlarını sonuna dek kullanmaya kararlı. Youtube artık 4k video çözünürlüğünü desteklediğini duyurdu!
Youtube da reklamları atlamak artık mümkünCan sıkıcı reklamları izlemekten hoşlanmayanlar için "reklam atla" butonu
Youtube yasağı için umut olacaklarINETD, Türkiye'de uzun zamandır uygulanan Youtube yasağı için iptal davası açtı.
Youtube ucuz kurtulduYoutube ile MTV'nin sahibi Viacom arasındaki dava sonuçlandı.
Youtube Amerika'da rekor kırıyorTürkiye'de halen yasaklı olan video paylaşım sitesi Amerika'da video gösterim rekoru kırıyor.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman