Diğer Browserların En İyi 20 Özelliğini Firefox'a Nasıl Eklersiniz?

11 Aralık 2009 "Çoğu kişi Mozilla ile çok mutlu, fakat hepimiz Mozilla'dan önce başka browserlar kullandık.. Peki bu browserlardaki beğendiğimiz özellikleri Mozilla'ya eklemeye ne dersiniz?"

Eminim herkes tüm browserlardaki en güzel özellikleri toplayıp tek bir browserda birleştirmek istemiştir.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

İşte hayallerin gerçeğe dönüştüğü an. Mozilla'nın müthiş add-on özelliği sayesinde, diğer browserların beğendiğimiz özelliklerinin çoğunu Mozilla çatısı altında toplayabiliyoruz..

İşte size bazı örnekler:

Google Chrome

Google chrome benim için gerçekten çok özel bir browser. Hatta varsayılan browser olarak uzun bir süre kullandım. Chrome'da onu çok özel kılacak bir çok sıradışı özellik mevcut.

İşte Chrome'un müthiş özelliklerini Mozilla'da kullanabilmenizi sağlayan bazı eklentiler:

1. Locationbar2 – Chrome'a benzer domain koyulaştırma ve diğer ilgi çekici özellikleri Firefox adres barına ekliyor. Navigasyon için URL'nin segmentlerine tıklayabilmenize olanak tanıyor. Renk ve text kişiselleştirilebilme özelliği sayesinde size adress barınıza istediğiniz görünümü verme olanağı tanıyor.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image
Chrome Locationbar

2. New Tab Jumpstart – Firefox'un varsayılan başlangıç sayfasını Chrome'un başlangıç sayfası olan en son kullanılan sitelerin thumbnailları özelliği ile değiştiriyor.

3. Chromifox Extreme – Eğer Chrome'un görselliğini seviyorsanız bu eklenti tam size göre. Sizi Chrome görünümüne en çok yaklaştıracak eklenti bu olabilir.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

4. Download Statusbar – Chrome ne zaman bir dosya indirmeye başlasanız onu pencerenin alt kısmında gösterir. Download statusbar bunu Firefox'ta da yapabilmenize olanak tanıyor.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

5. App Tabs – Açtığınız tabları browsera kitlemenize olanak veriyor. Siz o tabları kapatana kadar browserdaki her oturumunuzda sürekli açık kalıyorlar.

6. Omnibar – Chrome'un en çok sevdiğim özelliği olan Omnibar yani hem arama barı hem de adres barı bir arada. Buna Firefox'unuzda da sahip olabilirsiniz. Fakat Chrome'unkine göre biraz kötü kalıyor.

Firefox’un Yeni Versiyonları

Firefox'un gelecekteki versiyonlarının nasıl olacağı ve ne gibi yenilikler ile geleceği genel olarak çıkmasından çok öncelerden bilinir. İşte bu özelliklerin bazılarını Firefox 3.5'inizde kullanmanızı sağlayan eklentiler:

1. Ctrl+Tab – Tabları Ctrl+Tab kısayoluyla değiştirmenize olanak tanır. E peki bundaki yenilik nerede? Ctrl+Tab yaptığınızda Alt+Tab benzeri bir interface çıkar karşınıza, ve bu da size Ctrl+Tab yaptığınız tabların thumbnaillerini gösterir ve kolaylık sağlar.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

2. Tab Progress Bar – Her tabın üstünde o taba özel ilerleme barı gösterir.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

3. Strata40 and Stratabuddy – İlginç görsel değişiklikler. İşte bunlar yüklendikten sonra Firefox'unuzun nasıl görüneceğine dair ipuçları..

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

Opera

1. All in One Sidebar – Opera'nın sidebarı çok kullanışlıdır. Mükemmel all in one sidebar eklentisini kullanarak bunun gibi bir sidebarı Firefox'unuza ekleyebilirsiniz.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

2. FireGestures – Eğer Opera benzeri klavye, mouse mimiklerinden hoşlanıyorsanız kesinlikle denemeniz gereken bir eklenti. Mosenizin bir hareketiyle yapabileceğiniz bir çok şey var. Mouse hareketleriyle browserini yönetmek isteyen Firefox kullanıcıları için vazgeçilemez bir eklenti.

3. Smart Stop/Reload – Bu özellik Chrome'da da karşımıza geliyor. Eğer bir sayfa yüklenmekteyse o zaman Stop düğmesi, eğer halihazırda yüklenmişse Refresh düğmesine dönüşen akıllı düğme.

4. FireTorrent – Opera bittorent client özelliğine sahiptir. Eğer bu tarz bir özelliği Firefox'unuzda kullanmak istiyorsanız, bu eklentiyi denemelisiniz.

5. Speed Dial – Hızlı arama, isim herşeyi açıklıyor. Yeni tab sekmesine basarak en çok kullandığınız 9 siteye tuşlayarak ulaşmanıza imkan tanıyor.

6. Tab Preview – Tabların üzerine mouse ile geldiğinizde thumbnaillerini göstererek size tablar arası geçişte kolaylık sağlayan bir eklenti.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

Internet Explorer

1. Fireclip – Web Slices özelliğini ekleyerek size bir web sitesinin değişik sayfalarını aynı anda inceleme ve değişikleri takip edebilme olanağı sunar.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

2. myFireFox – IE8 görünümünü taklit eden bir eklenti.

Safari

İtiraf etmeliyim Safari'yi pek de sevmem. Bir keresinde yüklemiştim ve silmem 1 saat bile sürmedi o nedenle bu konuda yorumlarınızdan faydalanabilirim:

1. Fission – İlerleme barını adres barıyla birleştirir. Renkleri istediğiniz gibi değiştirmenize olanak tanır.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

2. Tabs Open Relative – Tabların tüm tab sekmelerinin en sonuna değil de, o anda seçili olan tabın hemen yanında açılmasını sağlar.

3. FoxTab – Firefox'a güzel 3D efektler ekler. Varsayılan tab değiştirme görselliğini tamamen değiştirir ve size çok daha farklı bir görsellik sunar.

Diger-Browserlarin-En-iyi-20-Ozelligini-Firefox-a-Nasil-Eklersiniz image

Artık bu farklı eklentilerden istediklerinizi birleştirmek size kalmış. Firefox eklentileri genelde birbiriyle uyumludur ve iyi çalışırlar fakat theme olayında her zaman bazı tehlikeler vardır. Her zaman fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir, veya Firefox'u güvenli modda açmak zorunda kalabilirsiniz. Eklemek istedikleriniz mi var? Yorum ekle'ye tıklayarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Firefox ve eklentilerden bahsederken her zaman söylenecek birşeyler daha vardır.

Yazar Hakkında
Quemarlos "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
microsoft, ie6 'nin giderek azalmasını kutluyorTarih öncesinden kalma internet explorer hala kullanılmakta. Microsoft ise yıllar önce çıkarttığı ürününe karşı savaş açtı.
Internet Explorer 9 Beta Eylül'de GeliyorDünya'nın en fazla kullanılan internet tarayıcısı yenileniyor.
Firefox'a Farmville GüncellemesiMozilla Firefox'un haftasonu güncellemesinin çok ilginç bir sebebi varmış.
En hızlısı ChromeGoogle'ın hızlı olmasıyla övündüğü tarayıcısı Chrome her testten başarıyla çıkıyor.
Chrome zirveye oynamaya devam ediyorİstatistikler Chrome'un Safariyi geride bırakarak en çok kullanılan 3. tarayıcı olduğunu gösteriyor
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman