En iyi 10 Linux Dağıtımı

19 Aralık 2009 "Özgür yazılım ruhunu yaşayabileceğiniz en iyi Linux dağıtımlarını burada bulabilirsiniz"

Bir çok platformda güvenlik, performans ve hız ile eş anlamlı olan Linux'un özellikle Pardus'dan sonra ülkemizde de artır ciddi bir kullanıcı kitlesi oluştu. Açık kaynak kodu sayesinde sürekli olarak gelişime açık olan Linux ailesinin en gözde 10 üyesine gelin beraber bakalım.

En-iyi-10-Linux-Dagitimi image
Debian Linux

1-Debian:
1993 yılında Ian Murdock tarafından geliştirilen Debian en eski linux dağıtımları arasındadır. Stabil bir yapıya sahip olması, diğer linux dağıtımlarına altlık oluşturması için elverişli hale getirmiştir.

2-Slackware:
1992 de Patrick Volkerding tarafından geliştirilmiştir. Çok istikrarlı ve güvenli bir yapıya sahip olduğundan genellikle sunucularda kullanılır. Grafik ara birim yerine komut satırını tercih eden Slackware sistem yöneticilerinin en iyi dostlarındandır.

3- Fedora:
Red Hat ailesinin özellikle masaüstü çözümlerindeki göz bebeği. Tıpkı Debian gibi paket yönetim sistemi barındırır ancak Debian kadar istikrarlı bir yapıya sahip olmaması sunucular için kullanımda bazı sıkıntılar doğurabilmektedir.

wYHQ3sH6OGyJ_2 image

4- Mandriva:
Orijinal ismi Mandrake olan ve Gael Duval tarafından 1998 de geliştirilen Mandrivanın yapısında Red Hat temel alınmıştır. Gelişmiş sistem araçları ve Gnome masaüstü yanında grafik ara yüzünün Windows'u andırması nedeniyle bir çok kullanıcının gözdesi konumundadır.

En-iyi-10-Linux-Dagitimi image
SuSe

5- Suse:
YaST olarak adlandırılan gelişmiş sistem aracını bünyesinde barındıran SuSe diğer dağıtımların aksine özellikle masaüstü sistemler için geliştirilmiş çok hoş bir Linux dağıtımıdır.

6- Ubuntu:
Benzerleri SuSe Mandriva kadar gelişmiş ara yüze sahip olmamasına, kontrol birimi komut satırına bağlı olmasına ve çok istikrarlı olmayan yapısına rağmen Debian üstüne geliştirilen UBUNTU çok kısa bir sürede en popüler Linux dağıtımı haline geldi. Bu popülerliğin en büyük nedenlerinden biri de evinize kadar gelen ücretsiz cd ler.

En-iyi-10-Linux-Dagitimi image
Ubuntu masaüstü sistemleri için vaat edilenin fazlasını sunuyor

7-Knoppix:
Klaus Knopper tarafından 2003 yılında geliştirilen Knoopix "Hayat kurtaran Linux" olarak da tanımlanabilir. Sisteminizi herhangi bir yüklemeye gerek kalmadan Cd ile başlatan Knoppix'i ister açılmayan bilgisayarınızdan verilerinizi kurtarmak için isterseniz basit uygulamalar ve donanım testleri için kullanın.

8-Gentoo:
FreeBSD mantığıyla 2002 yılında Daniel Robbins tarafından geliştirilen Gentoo nun en büyük özelliği eklenti ve yazılımların kullanıcının bilgisayarında derlenmesidir. Bu sayede kullanıcı yazılımların her noktasında müdahil olabilmektedir. Tek dezavantajı ise bu derleme işlemnin ciddi bir sistem gereksinimi duyması.

9-Mepis:
Warren Woodford tarafından bir nevi Debian ile Knoppix hibriti olarak geliştirilmiş Mepis i çalıştırmak için bilgisayarınıza Cdsini takmanız yeterli. Grafik ara yüzü ve donanım parçalarını tanımadaki sorunsuzluğu ile oldukça popüler olmuştur.

10-Xandros:
Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde başlangıç seviyesindeki kullanıcılara GNU/Linux kullanma ayrıcalığını yaşatmaktadır. Özellikle önceden Windows kullanmış olanlar hiç zorlanmadan uyum sağlayabilir

En-iyi-10-Linux-Dagitimi image
Windows a aşina olanlar hiç yabancılık çekmeyecek

Yazar Hakkında
paranoiahasu "duyurmaya değer birşey yapmıyor, yada yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek içinmRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için
nodejs kurulum notlarıfull stack javascript - mean stack kurulum işlerimlerinin birinci yazısı, nodeJS kurulumu (ubuntu sunucular için)
Çok kullanılan, işinize yarayacak temel Linux komutlarıSıkça kullanılan ve hayatınızı kolaylaştıracak Linux Komutlarını, açıklamalar ve örneklerle burada topluyorum, Bookmark etmeyi unutmayın.
apache sunucuları için htaccess örnekleriapache web sunucuları için htaccess örnekleri, kopyala yapıştır.
Ubuntu sunucuda her loginde update kontrolünü iptal edinSSH üzerinden her login olduğunuzda abuntu sunucunuzun güncellenecek paketleri araştırmasından bıktı iseniz çözüm basit.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman