netbeans kurar kurmaz yapılacaklar, kurulacak pluginler ve önemli kısa yollar

29 Kasım 2013 "netbeans için tavsiye edilen pluginler, eklentiler ve ide ayarları, önemli netbeans kısayolları"

Netbeans'i kurar kurmaz, ilk yapılması gereken Tools > options > Editor > formatting bölümüne girmek. burada "All Languages" seçili olsun ve Tab Size ile Number of Spaces per Indent degerlerini birbirine eşit yapın (bende 4 olarak ayarlı) ayrıca "Expand Tabs to Spaces" seçeneği de seçili olmasın.

Dosya yöneticisi menüsünde sağ tuşa basınca "Refresh Folders" özelliği çıkmıyorsa, netbeans otomatik olarak arka planda sürekli olarak güncellemeleri takip ediyor demektir. Bunu iptal etmek için, Tools > Options > Miscellaneous > Files alanından "Enable auto-scanning of folders" seçeneğini işaretsiz bırakın. Böylece sadece siz istediğiniz zaman, istediğiniz klasörlerin üzerine tıklayıp, sağ tuşa basarak yenileyebilirsiniz.

Kısayollar:
Ctrl + Shift + 1 : aktif dosyayı projenin Project Explorer alanında gösterir.
Ctrl + Shift + 2 : aktif dosyayı projenin Files Explorer alanında gösterir.
CTRL + SHIFT + YUKARI OK TUŞU veya CTRL + SHIFT + AŞAĞI OK TUŞU : Satır Kopyalama - aktif satırı yukarı veya aşagıya doğru birebir kopyalar.
CTRL + 7 : Navigator Penrecesi - bir class içerisindeki bir satırda tıklayın, bulunduğunuz yeri navigator ekranında class'ın hangi metoda ait oldugunu gösterir.

Multi-Keys kısatuşları da var. Şu şekilde çalışıyor, öncelikle bir combo yapıyorsunuz daha sonra asıl tuşa basıyorsunuz. Mesela seçili tüm karakterleri büyük harf yapmak için, önce "Ctrl+U" tuşlarına basıyorsunuz, sonra parmaklarınızı tuşlardan çekip "U" tuşuna basıyorsunuz. Aşağıda en çok kullanılan multi-keys kısa yollarını listeliyorum:

Ctrl-U sonra U : Seçili karakterleri büyük harfe çevirir.
Ctrl-U sonra L : Seçili karakterleri küçük harfe çevirir.
Ctrl-U sonra S : Seçili karakterlerin büyük küçük hallerini tam tersine çevirir.

Pluginler:
show path in titlebar:
açık olan dosyanın, dosya adresini netbeans başlık alanına yerleştiriyor. Sürekli benzer isimli dosyalar üzerinde çalışıyorsanız (çoğu frameworkler, özellikle de joomla) bu plugin vazgeçilmezdir.
Plugin özelliklerini Tools > options > Editor alanında, "Show path in titlebar" sekmesinden değiştirebilirsiniz.

show and change line endings:
windows üzerinde development yapıyorsanız, netbeans satır sonlarını windowsa uygun olarak kaydecektir. Bu plugin ile dosyaların hangi tip satır sonları oldugunu sağ alt köşede netbeansin görebilirsiniz ve oradan değiştirebilirsiniz.
Plugin özelliklerini Tools > options > Editor alanında, "Line Endings" sekmesinden değiştirebilirsiniz.

JSLint:
javascript hatalarını gösterir. Javascript ile çok fazla haşir neşirseniz bunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Change line endings on Save:
dosyaları kaydettiğinizde, sizin belirttiğiniz satır sonu tipinde kaydeder. Böylece bir windows - bir linux ortaya karışık satır sonları ile biten bir projeniz olmaz. Kesinlikle yüklemenizi öneririm.

Diğer Önemli Pluginler:
Emmet : html ile uğraşıyorsanız mutlaka yüklemeniz gerekir. http://plugins.netbeans.org/plugin/48315/emmet adresinden indirebilirsiniz. html tamamlamak için Ctrl+Alt+N tuşlarına basmanız gerek.

netbeans-kurar-kurmaz-yapilacaklar-kurulacak-plugin-ler image

Yazar Hakkında
FatihYILMAZ "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamakmacos icin memcached kurulumu ve php memcache extension ile baglantisini saglamak icin tutorial
laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmaklaravel kullanarak kod tarafında veritabanı baglantılarını oluşturmak için örnek php class.
Bolt CMS (içerik yönetim sistemi) nedir,asıl kurulur? Detaylarla anlatıyorumbasit içerik siteleri için, Bolt CMS 'i anlatıyorum.
MySQL veritabanında para değerlerini hangi kolon tipinde tutmalı?E-commerce türü site yapanlar için özellikle dikkat etmeleri gereken bir konu: mysql için para değerlerini nasıl bir tablo yapısında tutmalı? Kolon tipi ne olmalı?
Joomla için modul kodlamak - Bölüm 1 : Basit ModullerBasit bir Joomla modulu yazacağız. Veritabanına bağlanacak, ekranda veritabanından çekilen bilgileri formatlayıp gösterecek. Joomla 1.5 versiyonu için duzenlenmiştir.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman