Openoffice ofis yazılımı

12 Aralık 2009 "Açık kaynak kodlu ofis programı Openoffice gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor."

Openoffice image
Açık kaynak kodlu Openoffice tamamiyle ücretsiz bir şekilde dağıtılabiliyor.

Openoffice 2.0, açık kaynak kodlu, gelişmiş, dünya çapında yüzbinlerce kurum ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir ofis yazılımıdır. Kullanıcı arayüzü, diğer ofis yazılımlarına oldukça benzer. Özellikle Microsoft Office kullanıcıları, bir kaç dakika içinde OpenOffice.org'u kullanmaya başlayabilir, arayüzüne çok kısa bir zaman içinde alışabilir. Buna rağmen, OpenOffice.org tamamen ücretsizdir ve serbestçe dağıtılabilir.

Openoffice image
Program farklı uzantılarda kayıt imkanı sunuyor.

OpenOffice.org 2.0'dan itibaren tüm OpenOffice.org ürünleri (Writer, Calc, Impress, vb) standart OASIS OpenDocument XML biçimini kullanmaya başlayacak. Bu sayede üreticiden bağımsız bir şekilde hazırlanan belgeler, herhangi bir editör yardımıyla açılıp incelenebilecek. Bu döküman biçimi sadece OpenOffice.org değil, açık kaynak kodlu KOffice programı ve OpenOffice.org muadili StarOffice tarafından da kullanılacak. OASIS biçimi aynı zamanda Avrupa Komisyonu tarafından da önerilmekte.

Openoffice image
Efekt ve slayt geçişleriyle yazınızı zenginleştirebilirsiniz.

OpenOffice.org 2.0, pek çok canlandırma efekti ve slayt geçişleri destekliyor. Artık kullanıcılar, sunumlarının profesyonel görüntüleyebilmek için pek çok seçeneğe sahip. Ek olarak, yeni sürüm ile birlikte gelen bu eklentiler Microsoft Powerpoint yazılımı ile daha fazla uyumluluk sağlıyor.

Openoffice image
Openoffice işlevsel şekilleri kullanma imkanı sunuyor.

OpenOffice.org 2.0'dan itibaren tüm OpenOffice.org ürünleri CustomShapes adı verilen özel şekiller içeriyor. Microsoft AutoShapes ile benzeyen ve uyumlu olan CustomShapes, hem boyut, hem de görünüm değiştirebiliyor. Böylece Powerpoint kullananan ve OpenOffice.org Impress'e geçmek isteyenler uyum sorunu yaşamıyor.

Openoffice image
Openoffice arşivleme ve sıkıştırma özellikleriyle ön plana çıkıyor.

OpenOffice.org 1.1 ile birlikte gelen ve pek çok kurumun standart döküman arşivleme biçimi olan PDF özelliği, OpenOffice.org 2.0 ile birlikte gelişti ve yenilendi. Artık dosyalarınızı PDF olarak kaydederken aralığı ve içerdiği resimlerin sıkıştırma seviyesini de tanımlamak mümkün oluyor. Ek olarak, artık PDF dosyaları küçük resimleri ve köprüleri de tam olarak içeriyor.

Openoffice image
Openoffice'de veritabanı oluşturabilmek için SQL bilmenize gerek yok.

Şimdiye kadar OpenOffice.org 1.1 sürümleri bir veritabanı tasarım yazılımı içermiyordu. OpenOffice.org 2.0'dan itibaren yeni bir veritabanı kolayca dosya - Menü altından oluşturulabiliyor. Yeni başlayan kullanıcılar için "Yeni Tablo Sihirbazı" mucizeler yaratıyor. Hiç SQL bilmeyenler bile kolayca gömülü HSQLDB veritabanı motoru sayesinde Java teknolojisini de kullanarak veritabanı oluşturabiliyor. Böylece harici bir veritabanına gerek duyulmuyor. Bu durumda tüm bilgiler (tablo tanımları, veriler, sorgular, formlar, raporlar vb) bir XML dosyasında tutuluyor.

Openoffice image
Döküman istatistiklerini ve özelliklerini kullanışlı menülerden rahatça yapabilirsiniz.

Önceki OpenOffice.org sürümlerinde hazırlanan döküman istatistiklerini Dosya - Özellikler menüsünden bulabilirken artık bu özellikler kolayca Araçlar menüsünden erişilebiliyor. Ayrıca belirli bir seçim içindeki tüm istatistikler (kelime sayısı, karakter sayısı) yine aynı menüden alınabiliyor.

Openoffice image
Calc ile hazırlanan hesap tabloları artık 65536 satıra kadar çıkabiliyor.

OpenOffice.org 1.1 zamanlarında bir belgede sadece 32768 satır desteklenirken kullanıcılardan gelen yoğun istek üzerine bu sayı Microsoft Excel ile aynı seviyeye çıkartılmıştır. Artık Calc ile hazırlanan hesap tabloları 65536 satır uzunluğunda olabilmektedir.

Yazar Hakkında
Uzunkulak "Bad Company 2 betasını inceliyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
MySQL veritabanında para değerlerini hangi kolon tipinde tutmalı?E-commerce türü site yapanlar için özellikle dikkat etmeleri gereken bir konu: mysql için para değerlerini nasıl bir tablo yapısında tutmalı? Kolon tipi ne olmalı?
Microsoft SQL Server 2008 R2Microsoft SQL Server 2008 R2, tanıtımı esnasında dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.
OpenOffice 3.2 duyurulduOpenOffice'in son versiyonu olan 3.2, kullanıcılara sunuldu.
Atık kağıtları tuvalet kağıdına çeviren makineOfisler için tasarlanan makine atık kağıtları tuvalet kağıdına çeviriyor.
Ofiste eğlence varOfiste çalışırken gizli saklı oyun oynamaya son verin
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman