Oracle Kullanıcı Mekanizması

29 Kasım 2009 "Bu makalede oracle administrator userlarını ve kullanıcı haklarını tanıyacaz."

SYS ve SYSTEM Kullanıcıları

SYS ve SYSTEM kullanıcıları oracle kurulumu ile gelen veritabanının en yetkili kullanıcılarıdır ,veritabanındaki rutin işlemler için kullanılmaz.

oracle_kullanici_mekanizmasi image

* DBA rolüne sahiptir.
*Tüm yetkilere ADMIN OPTION(başkasına da o rolleri atama) ile sahiptir.
* Veritabanını açma kapatma ve bazı yönetim işlemleri için gerekli kullanıcıdır.
*Data Dictionary’nin sahibidir.
*AWR’nin (Automatic Workload Repository) sahibidir.

Kullanıcı Yaratılması ve Doğrulama

Kullanıcıya varsayılan bir tablespace atanarak, bu kullanıcının yaratacağı objeler için varsayılan depolama alanı belirlenir. Ayrıca kullanıcının ihtiyaç duyduğunda kullanacağı Temporary tablespace de belirtilir.

Kullanıcıların login’i parola ile doğrulanabildiği gibi, doğrulama yöntemi olarak external ya da global da seçilebiilr. External kullanıcılar OS gibi harici bir doğrulamadan geçtikten sonra veritabanına şifresiz bağlanabilir. Global kullanıcılar da yine veritabanına bağlanmak için parolaya ihtiyaç duymaz, bunun yerine “enterprise directory service” tarafından doğrulanır.

Yetki Mekanizması

Oracle kullanıcıları veritabanına bağlanma, obje oluşturma, değiştirme, silme ya da veri sorgulama gibi işlemler için yetkilere ihtiyaç duyarlar. Bu yetkiler “System Privilege” ve “Object Privilege” olarak ikiye ayrılmaktadır. System Privilege’lar kullanıcının veritabanında bazı işlemler yapabilmesini sağlarken, Object Privilege’lar kullanıcıya belirli bir veritabanı objesine erişim ve düzenleme hakkını verir. Eğer bir yetki “WITH ADMIN OPTION” ya da “WITH GRANT OPTION” ile verilirse, yetki verilen kullanıcı aldığı yetkileri başka kullanıcılara verme hakkına sahip olur.

Bir object privilege “WITH GRANT OPTION” ile geri alındığında yetkisi alınan kullanıcının daha önce bu yetkiyi verdiği kullanıcılardan da yetki kalkar. Ancak “WITH ADMIN OPTION” ile geri alınan bir system privilege sadece o kullanıcıdan alınır.

Kullanıcı Profilleri

Profiller kullanıcıların kaynak tüketimini, kullanıcı hesaplarının ve parolalarının geçerliliğini kontrol ederler. Bir Oracle kullanıcısı sadece bir profile atanabilir. Profiller aracılığı ile kullanıcıların işlemci kullanımı, bağlantı süresi, eşzamanlı oturum sayısı, SGA kullanımı kısıtlanabilir, parolalarının ne kadar süre için geçerli olacağı, son kaç parolanın saklanarak benzerlik kontrolü yapılacağı, parolanın karmaşıklık kontrolünün ne şekilde yapılacağı gibi hususlar belirlenebilir.

Yazar Hakkında
BugraCANBAKAL "Duyurmaya değer bir şey yapmıyor, ya da yaptıkları çok gizli, duyurmak istemiyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Microsoft ve Oracle arası soğuk savaşMicrosoft yetkilisi Bob Muglia, Sun-Oracle firmasını ağır bir dille eleştirdi.
İki dev sonunda birleşiyorYazılım dünyasının iki devi olan Oracle ve Sun Microsystem, birleşme için Avrupa Komisyonu'nun onayını da almayı başardı.
Oracle Recovery Management – RecoverBu makalede Oracle Recovery Management(RMAN) uygulaması üstünden recover işlemlerini inceleyeceğiz.
Oracle Recovery Management - BackupBu makalede Oracle Recovery Management(RMAN) uygulaması üstünden backup işlemlerini inceleyeceğiz.
Oracle Database KlonlamaBu makalede var olan veritabanını klonlamayı öğreneceğiz.
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman