Planlama Yazılımlarına Farklı ve İlginç Bir Alternatif: FreeMind

22 Aralık 2009 "FreeMind, özgür yazılım ve zihin haritalama kavramlarının kesiştiği noktada duruyor."

Zihin haritalama (ing. mind mapping) en temel haliyle insanın algı ve düşünce sürecine klasik yöntemlerden daha uygun olduğu söylenen bir not alma ve planlama sistemi. Klasik not alma sistemlerinin doğrusal yapısının aksine bir ağaç misali dallanıp budaklanan ve görsellerle desteklenebilen bir planlama sistemine sahip. Hakkında fikir yürütülmek istenen konu bir daire içinde orta kısma yerleştiriliyor ve bu ana konu ile bağdaştırılmak istenen kelimeler ve düşünceler en genelden en özele bu dairenin etrafındaki ana dallar ve ana dallara bağlı diğer dallara yerleştiriliyor. Bu sayede konu, ana noktaları ve bütün detaylarıyla tek bir görsel materyalin üzerinde anlaşılır ve düzenli bir şekilde yer alabiliyor.

Planlama-Yazilimlarina-Farkli-ve-ilginc-Bir-Alternatif-FreeMind image
Zihin haritalama yönteminin mucidi Tony Buzan'ın, yöntemin bireye kazandırabileceklerini gösterdiği zihin haritası.

FreeMind özgür yazılımı ise bu sistemi temel alıyor ve bilgisayarın görsel gücünü, pratikliğini, uygulama kolaylıklarını arkasına alarak bu sistemi bilgisayarlarımıza taşıyor. Zihin haritalamanın birçok farklı amaçla kullanılabilmesi nedeniyle, bu ücretsiz yazılımı da not tutarken, ders çalışırken, karmaşık süreçleri planlarken ve hatta sunum yaparken detaylarda boğulmadan ve detayları da gözden kaçırmadan kullanmak mümkün.

Planlama-Yazilimlarina-Farkli-ve-ilginc-Bir-Alternatif-FreeMind image
FreeMind yazılımını kolaylıkla anlatmanın yollarından biri de yine FreeMind'a başvurmak.

FreeMind, zihin haritanızdaki maddeleri istediğiniz gibi renklendirmek, bu maddelere çeşitli linkler eklemek, görsel materyaller ile zihin haritanızı zenginleştirebilmek gibi özellikleri sayesinde zihin haritanız üzerinde büyük bir kontrole sahip olmanıza imkan tanıyor. İstediğinizde planınızı en yalın haliyle görebilmeniz ve detaylarda boğulmamanız içinse, seçtiğiniz yan dalları göz önünden kaldırmanız mümkün hale getirilmiş. Menü yerleşiminin bilgisayar kullanıcılarının aşina olduğu bir düzende yapılmış olması da programa alışma süresini büyük oranda kısaltıyor.

Kimi kaynaklarda büyük resmi görebilmenin yollarından biri olarak lanse edilen zihin haritalama yöntemini denemek isterseniz FreeMind elbette tek seçenek değil. Wikipedia'nın zihin haritalama yazılımları başlığı altında yer verdiği listeden birçok ücretsiz yazılıma ulaşmak mümkün.

Yazar Hakkında
mojo_red "bir şeyler yapıyor ama duyurmaya gerek görmüyor." Yazara Ait Diğer Yazılar
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
C# (c sharp ) metodlar arasında hide ve overwrite arasındaki farklarHide edilmiş metodlar ve overwrite metodlar arasında ki fark, örnek kodlarla birlikte.
Olmazsa Olmaz 4 GüncellemeBilgisayarınızdaki sorunlardan sıkıldınız mı ? Yoksa sürekli donuyor mu ? O halde bu yazılımlar tam size göre.
Intel'in Yazılım Dünyasını Beklemeye Niyeti Yokİşlemci devi yazılımların ihtiyacı olandan daha fazlasını kullanıcıya sunmakta kararlı.
Symbian, yazılım geliştirmeyi kısıtlıyorSymbian Vakfı, Avrupa ülkelerine geliştirme yazılımlarını indirmeyi yasakladı.
iPad ve yazılım geliştiricileriiPad yazılım geliştirme süreci sona ermiş olsa da, geliştiricilere koyulan bazı yasaklar tepki topladı
Yorumlar Yorum Ekle
Yorum yazabilmek için, Yeni Kayıt Oluşturun veya Site Girişi Yapın
Tüm Liste »

Son Gönderilen 20 Yazı

vagrant homestead update Yamaha N-Max Gösterge bilgileri borsa linkleri laravel - homestead üzerine mongodb eklemek laravel - custom monolog git notlari ajax kod örnegi - finans servisi tooltip için Borsa notları - Bireysel Yatırımcı Psikolojisi borsa notları - aselsan cloudflare ve api ile otomatik dns kaydi guncelleme mRemoteNG config dosyası confCons.xml yerini değiştirmek için macos memcached kurmak ve php ile memcache baglantisi saglamak gram altın değeri euro cinsinden nasıl hesaplanır? dolar ve türk lirası ol laravel 5 - config ayarları olmadan birden çok veritabanına bağlanmak Yunan Krizi Son Durum - Maliye Bakanlari Anlaşamadi - Liderler toplantisi iptal 18.06.2014 - 19.06.2015: borsa istanbul, Foreks dolar ve euro için takip notlar nodejs kurulum notları Circle Spike Run - Yeni ücretsiz Android Oyunu opel corsa için bazı kullanışlı ayarlar Tap Cowboy - Ücretsiz Android Mobil Telefon Oyunu - Kovboy Oyunu sevenlere

Popüler Yazılar

CNBC-E 'de Twitter Çılgınlığına Katıldı Legend and Killers'in Detayları Belli Oldu Rise of the Godslayer oyuncuları çağırıyor David Cage'in Chronicles Üzüntüsü Call of Duty: Black Ops dan yeni ekran görüntüleri IBM'in Tercihi Firefox "Her Evde 3D TV Olacak" Mafia 2'nin İlk Yapımcı Günlüğü Ortaya Çıktı FIFA Manager 11 Duyuruldu "Blu-ray Kaybedecek" Sin City 2 Baştan Yazılıyor Civilization V Collector's Edition paketi Ölü doğan cep telefonları Crysis 2 Collector's Edition Dragon Age 2 den yeni ekran görüntüleri

En Yeni Videolar

Çin malı cep telefonlarına IMEI kopyalama - IMEI Yedekleme Arch Enemy İstanbulda - 27 Ocak 2012 Karanlık Saat (The Darkest Hour) VİZYONDA! 2012 Eurovision Temsilcimiz CAN BONOMO! Film önerisi: Duplicity - Sahtekarlar Türkçe Adsense Resmi Youtube Kanalı açıldı. Nasıl iPhone kullanarak, windows laptop internete bağlanır? En Populer iPhone Oyunları: Fruit Ninja, Plants vs Zombies, Angry Birds - I ABIT 'den Kol Saati ve Cep Telefonu Bir Arada. RailGun silahları gerçek oluyor. Google Earth 6 duyuruldu, artık ağaçlar bile 3 boyutlu. iPhone ve İnternet Adres Sorunu Crysis 2'ye Yeni Tarih FIFA 11 için Yeni Tanıtım Videosu Yayınlandı Street Fighter ve Tekken Sonunda Bir Araya Geliyor

En Son Yorumlar

» GokhanYILMAZ@22:21: "hey gidi"
» FatihYILMAZ@12:35: "steve jobs öldü belki ama mirası yükselmeye devam ediyor. "
» paranoiahasu@19:19: "Eklenti seçenekleri biraz daha fazla olsa, kullanıcılarının bü..."
» Silphatos@19:02: "güzel olmuş, severim richard abimi. artık şatoya kat çeker para..."
» paranoiahasu@13:28: "beklentilerin gerisinde olan getiriler şirketler için zarar olmuş..."
» CeUn@11:42: "hem "kar" yapıp hem zarar etmek nasıl oluyor acaba.."
» paranoiahasu@16:25: "Core i7 serisinin ısınma sorununa da bir çare bulurlar umarım. S..."
» FatihYILMAZ@14:06: "BP battıkca batıyor be. bu nedir şimdi yani."
» paranoiahasu@02:25: "güçlü işlemci ve ram seçeneği ile bu tür telefonlar teknoloji..."
» paranoiahasu@02:24: "ilginç bir durum aslında. özellikle netbook satışlarının tava..."
» MrHades@12:34: "güzel olacağa benziyor."
» OzanFIRAT@11:49: "yarısı DLC olarak sunulur zaten hehe "
» OzanFIRAT@11:48: "benim 3.5 kiloluk darbeye dayanıksız, hatta taşımaya dayanaksız..."
» paranoiahasu@18:47: "Listede de yok yok maşallah =)"
» paranoiahasu@13:10: "Şu an betayı x1900 gt ekran kartı (256 bit) ve 3 gb ram ile oynuy..."
» FatihYILMAZ@18:02: "apple delisi kuyuya bir taş attı, artık tutabilene aşkolsun. tel..."
» paranoiahasu@13:59: "wave de çok iyi satıyormuş"
» OzanFIRAT@11:36: "herşeyiyle bana SWG'yi hatırlattı, sanırım kasten gelişimleri ..."
» OzanFIRAT@22:33: "heh bende ps3'te infamous oynarken aynı şeyleri hissediyordum :D "
» paranoiahasu@23:21: "ön sipariş linki aradım yazıda bulamadım .."
» paranoiahasu@19:15: "bu resmi uzunca bir süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım =)"
» FatihYILMAZ@11:48: "ehe evde x-box'da bunu oynuyorum. Oyunun kendisini tavsiye ederim, ..."
» paranoiahasu@14:33: "Hemen edinmeli bu albümü =)"
» paranoiahasu@02:16: "İnanılmaz şekilde kredi kartımı kabul etmeyen steam yüzünden ..."
» OzanFIRAT@23:36: "haberi bitirmeyi beklemeden, yazarken sabredemeyip Left 4 Dead 2 ve ..."

Evvel Zaman